Hij won zo veel tijdritten dat Jacques Anquetil de bijnaam Monsieur Chrono kreeq van diens tegenstrever Wout van Aert erbij en verpakt dat in een verslag van de strijd die ze in 2020 voerden om de winst in de Ronde van Vlaanderen. Door deze opzet leest het fijner dan het boek van De Bruijn, en het is ook mooi om de verschillen tussen de twee te zien. Van der Poel heeft het waanzinnige talent, Van Aert de keiharde kop en het karakter om zich niet uit het veld te laten slaan. Atypische maar fraaie biografie Zoals Van Aert en Van der Poel elkaar nodig hebben om tot grote hoogte te komen, zo had Van der Poels opa Raymon Poulidor zijn tegenstrever Jacques Anque til nodig. Daar schreef Paul Fournel Anquetil alleen (Oevers 20) over. De Franse schrijver verbindt zijn jeugd met zijn liefde voor Anquetil en maakt zo een atypische maar fraaie biografie van de vijfvoudig Tourwinnaar. In het Nederlands vertaald door Benjo Maso. Zij heeft wél wat te vertellen Gelukkig zijn er kampioenen die zich wel laten doorgronden. Neem Anna van der Breggen. Een van de allergrootsten in het vrouwenwielrennen schreef samen met Marion van Es Anna - Mijn leven achter het erepodium (Kok Boeken centrum 20). Alsof het palmares van Van der Breggen nog niet indrukwekkend genoeg is, vertelt ze in dit boek wat ze allemaal zelf heeft moeten uitzoeken. Voeding, training, verzorging en mentale gezondheid: Van der Breggen vogelt het allemaal zelf uit. Na dit seizoen stopt ze en draagt ze als ploegleider haar kennis over, precies zoals ze in dit prima boek doet. Honderd verhalen De voorgangers van de wereldkampioene, zoals Keetie Hage en Tineke Fopma, kom je tegen in Het WK Wielrennen (Lannoo 29,99) van Patrick Cornillie. De Belg verzamelde honderd bijzondere verhalen over het wereldkampioenschap. Over Joop Zoetemelk die naar de winst sloop in 1985, ruzies tussen de Belgen, het drama van Jempi Monseré, die als wereldkampioen overleed, de vloek van de regenboogtrui voor Harm Ottenbros, de WK's op de baan, met ook nog vooroorlogse helden zoals Poeske Scherens. Leuker als naslagwerk dan als leesboek. Puur vakantiegevoel Wie het wielrennen vooral bekijkt vanwege de mooie beelden van Frankrijk en nog steeds terug verlangt naar Mart Smeets achter een bel wijn, zit goed bij Du pain, du vin, du vélo (Lannoo 25,99) van Ken Lambeets. Die maakt trip jes naar de Franse wijngebieden, geeft tips over eten, vervoer en mooie wijndomeinen, met een kleine link naar wielrennen. Een boek over La Douce France dat een vakantiegevoel oplevert. De wielrenners laten zich dan niet makkelijk doorgronden, dankzij deze boeken komen we wel veel over hun omgeving te weten. MEZZA 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 117