door de wielerliteratuur De wielerwereld zit vol heroïsche verhalen, drama's en pikanterieën, dus logisch dat er deze zomer zoveel wielerboeken verschijnen. Maar zijn ze allemaal even goed? Wielerfanaat Alex van der Hulst scheidt het kaf van het koren. Wielrennen 4,r ffiCHlNSH un je iemand doorgronden die zelf niet de minste behoefte aan doorgronding aan de dag legt?' Die vraag stelt Frank Heinen zichzelf in wielertijdschrift De Muur, waarin hij tevergeefs, maar zeer vermakelijk, tweevoudig Tourwinnaar Tadej Pogacar probeert te duiden. In de 73ste editie van het tijdschrift, getiteld De geesten van de Ventoux, (Uitgeverij De Muur 14,95), buigen bekende wielerschrijvers zoals de eerdergenoemde Heinen, Bert Wagendorp, Bart Jungmann en Nando Boers zich over onderwerpen als de dood van Tom Simpson op de Mont Ventoux, ploegleider Alan Peiper, de tragiek van Thierry Clavey- rolat en de ambities van Steven Kruijswijk. Zoals altijd doen de mooie verhalen in De Muur de mindere stukken snel vergeten. Eenzelfde soort wisselvalligheid zien we in het wielerboekenaanbod van dit jaar. Een ruwe selectie. Eindelijk, Jan Raas spreekt Een van de belangrijkste wielerboeken van deze zomer is De Raboploeg (Inside 22,99). Maarten Kolsloot schrijft hier mee de biografie van de door Rabobank gesponsorde wielerploeg die tussen 1996 en 2012 actief was. Door eerder verschenen boeken van Thomas Dekker en Michael Rasmussen, en de verhalen van andere renners en ploegleiders, weten we het meeste wel van deze ploeg. Toch heeft Kolsloot door uitgebreide research en een duik in de archieven nog nieuwe informatie opgespoord. Over de vele gevallen van anorexia bij jonge renners bijvoorbeeld. Ook interviewde hij Jan Raas, die zich al jaren hult in hardnekkig stilzwijgen, mede door een zwijgcontract. Sappige onthullingen ontbreken, maar het is fijn dat het onderwerp zo kundig wordt uitgediept. Overbodige bladvulling Mathieu van der Poel is zo'n renner die geen enkele behoefte aan doorgronding aan de dag legt. De jonge wielrenner, veldrijder en mountainbiker wil vooral plezier hebben op de fiets. De poging van Mark de Bruijn om zonder mede werking een biografie over Van der Poel te schrijven levert geen best boek op. Niet alleen is de biografie na verschijning snel verouderd - Van der Poel won sindsdien een Tourrit en reed dagen in het geel, en er was de val tijdens het mountainbiken bij de Olympische Spelen - ook valt er weinig te schrijven over de persoon Van der Poel. Waarom hij dingen doet, wat hij denkt en hoe hij naar de wereld kijkt, deelt VdP niet. Daardoor zit er veel overbodige bladvulling in Mathieu van der Poel - Het fenomeen verklaard (Kosmos 20,99), zoals een heel hoofdstuk over de stand van het wielrennen in 2020. Tegenstrevers en tegenpolen Beter gelukt is Het Duel (Ambo Anthos 20) van Wiep Idzenga. Die levert net zoveel informatie over Van der Poel, alleen doet hij de voorlopige biografie Lekker stoempen KOssrrkc Of regenoocgi'u DEHUUn ANQUETIL ALLEEN PAUL FOURNEL 'K CD O X co LU I 36

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 116