'Veel ouderen willen gewoon meedoen' Het - eiland van ft Prachtige taal Vrolijk ouder worden Niet sentimenteel Criminele god Ongenezen wonden BernhardSchM AfscheidsHeuren sreuu\ Handel J O'Het taalgebruik in Het eiland van Arturo (Wereldbibliotheek 24,99) is schitterend. Met veel oog voor detail brengt Elsa Morante de wereld van de ongelukkige puber Arturo tot leven: de indrukwekkende natuur op het Italiaanse eiland Procida, de villa waarin hij leeft en de zee waar de jongen door omgeven is. Zijn moeder is in het kraambed overleden. Zijn vader is altijd op reis, tot hij thuiskomt met een veel jongere vrouw. Ze is slechts iets ouder dan Arturo. Dat zet alles op z'n kop. Ik heb het ademloos gelezen.' O'Als je de kans krijgt om je oude dag te bereiken, moet je er iets van maken. Dat is de boodschap van Vrolijk verval (Nijgh Van Ditmar 12,50) van Hedy d'Ancona. Ik vond het herken baar. Ik ben 70, werk nog altijd met veel plezier en sta midden in de maatschap- pij. Toen mijn winkel vanwege de pande- mie gesloten was, miste ik de mensen ontzettend. Ik heb de deur juichend opengedaan toen het weer mocht. Hedy d'Ancona schrijft heel leuk over hoe veel ouderen - net als ik - gewoon mee wil len doen.' O'GiST is een nieuwe uitgeverij in Delft, die zich richt op auteurs van 50 jaar en ouder. In een wereld waarin het toch vaak om jong talent gaat, vind ik dat een geweldig gegeven. Retour Parijs (GiST 21,99) van Anne Teunis is het tweede boek dat ze uitbrengen. Het is een verhaal over een vrouw die naar Parijs gaat, waar ze ooit heel gelukkig én heel ongelukkig was. Daar ontmoet ze haar oude liefde. Zonder sentimenteel te zijn, schrijft ze over liefde op oudere leeftijd. Heel mooi.' O'De dierenverhalen van Toon Tellegen zijn grappig of verdrietig, maar nooit boos. In zijn nieuwste bundel God onder de mensen (Querido 18,99) zit die boosheid wel. De hoofdpersoon is God, die steeds in een andere situatie zit. Hij is onredelijk en kwaadaardig. Zo misdraagt hij zich op een zeker moment zo ernstig dat hij de bak in moet. Tellegen schrijft heerlijk absurdistisch over deze God, die verdacht veel op een mens lijkt. Een verschrikkelijk grappig boekje.' O'De bundel Afscheidskleuren (Cossee 24,99) van Bernhard Schlink gaat over pijn en wonden die niet genezen. In de negen verhalen speelt vaak verraad een rol. Tussen vrienden, in families en onder oude geliefden. Schlink focust op de kleine gebeurtenissen die levens een totaal andere wending kunnen geven en schrijft dat prachtig op.' MEZZA 35 nu lezen TRUDE GERRITSMA (70) van Boekhandel De Omslag in Delft tipt vijf topboeken. LEEST ZELF HET LIEFST 'Alles door elkaar. Van literatuur tot detectives en kook boeken. Specifiek ben ik dol op historische romans. Die liefde is ont staan door Oeroeg van Hella Haasse. Ik las dat op mijn 14de en was totaal verloren. Zo gevoe lig geschreven.' VLIEGT OVER DE TOONBANK 'Brieven aan Camondo van Edmund de Waal over de Joodse familie Camondo.' OP HET NACHTKASTJE 'Het kattentheater van Mensje van Keulen. Ik vind haar de leukste schrijfster van Nederland en een meester in het korte verhaal.' I CO Si LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 115