Een ding weet hij zeker: 'Zonder Wim had ik mijn dagen op een muf kantoor gesleten' MEZZA 33 aan te leveren programma's. Er wordt snel een compilatie samengesteld uit de laatste twee seizoenen. Bij het terug kijken constateert Kees dat bitter weinig geschikt is voor herhaling en hij geeft daarom opdracht veel masterbanden te wissen. Terugblikken op hun creaties doen ze toch al met frisse tegenzin en herhalingen van tv-programma's zijn uit den boze. Kees van Kooten vindt het allemaal te vrijblijvend en te tijdgebonden. Hij houdt graag controle over alles wat hij en De Bie produceren, en misgunt bij voorbaat derden die in een tv-programma een oude sketch willen herhalen; uitzenden zonder toestemming levert een boete op van 10.000 gulden, te betalen aan een goed doel. Bij de perfectionist die hij is ligt onzekerheid als een ongenode zwarte schaduw constant op de loer. Na een dag brain stormen wordt 's avonds bij de evaluatie het resultaat enthousiast ontvangen, om daags erna bij het teruglezen over de telefoon op een mat 'mwoaah, wel aardig' te worden onthaald. Of het gaat linea recta de prullenbak in. Met schrijven heeft Kees de volledige controle over wat hij wil publiceren. Maar na het teruglezen sluipt de twijfel over een komma te veel of te weinig er ook weer in. Een sabbatical om af te kicken van het Simplisties Verbond blijkt nodig om met nieuwe energie terug te komen. Een reactie op wat er volgens Kees en Wim allemaal mis is in Nederland leidt in 1979 tot de creatie van Jacobse en Van Es. Die zeggen met hun Tegenpartij - 'Geen gezeik, iedereen rijk' - precies wat mensen in het café en op verjaardagen eruit flappen. Hoewel de stof volgens henzelf na een jaar op is, besluiten ze onder druk van de enorme populariteit met de 'Vrije Jongens' verder te gaan. Die slaan ditmaal de weg van de politiek in. Pas als de realiteit de fictie inhaalt en mensen serieus bereid zijn - als dat mogelijk was geweest - op de Tegenpartij te stemmen, besluiten ze de kip met de gouden eieren de nek om te draaien. Na tien jaar eigen programma's maken wil Kees het liefst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113