'Sommige Groningers zijn nog nooit op het festival geweest - hoe dan?' THEATER EN MUZIEK, HEERLIJKE AVONDEN ROND DE VIJVER, mooie gesprekken. Met haar vriendje kwam Marleen Weggemans (54) dertig jaar geleden voor het eerst op Noorderzon. Met het vriendje ging het uit, aan het Groningse theater- en muziekfestival raakte ze verslaafd. ertig jaar geleden kwam ik er voor het eerst. Ik had een vriendje dat aan het Noorderplantsoen woonde, waar Noorderzon altijd wordt gehouden. Er was gezelligheid en reuring en we liepen er even heen. Met het vriendje ging het uit, met Noorderzon niet. Ik was meteen verkocht. Destijds was het meer straattheater dan een echt festival, een beetje alternatief ook. Je kocht ter plekke een kaartje voor een of twee gulden en ging naar een voorstelling. Hoe die uit pakte was vaak een verrassing. Soms kwam ik helemaal opgewonden naar buiten, omdat ik zoiets moois had gezien. Al liep ik ook weleens weg met grote vraagtekens: wat had ik in vredesnaam meegemaakt? Dat vind ik leuk, dat je wereld een beetje op de kop wordt gezet. In die begintijd was Noorderzon kneuterig. Wat caravans, voorstellingen en een paar zitjes voor eten en drinken. De laatste tien jaar is dat veranderd. Soms vind ik het jammer dat je zolang van tevo ren tickets moet kopen en dat het allemaal zo groot is geworden. Maar aan de andere kant geeft dat ook de kans voorstellingen van grotere of internationale gezelschappen te zien. Al vind ik het kleine nog steeds het leukst. De con tainers waar je langsloopt en waar elke twintig minuten een voorstelling te zien is. Dan sta je er echt met je neus bovenop, dat is heel intiem. Ik zag er een keer een voor stelling van een Syrische jongen die vertelde over oorlog, afscheid en vluchten door middel van dans. Breakdan- ce-achtig. Als je zo dichtbij staat dat je zijn zweet bijna kunt ruiken en de elektrische lading van zijn verhaal voelt - wauw, dan komt dat binnen. Ik heb zelf ook twee keer meegedaan aan een container voorstelling. Op Noorderzon optreden was mijn droom, en ineens stond ik er. Geweldig. Ik volgde een theater opleiding bij Vrijdag, een organisatie met culturele oplei dingen. Vrijdag mocht vijf dagen een container vullen en Co O 'D i ie LU 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108