Ze stonden tijdens het Eurovisie Song festival in Rotterdam verspreid over de hele stad: grote billboards met foto's van zangers en zangeressen. Voor het project waren 25 fotografen de stad ingetrokken om portretten te maken van zingende Rotterdammers. Naast bekende artiesten als Loes Luca, Broederliefde en Lee Towers met zijn gouden microfoon schitterden ook gewone Rotterdammers op de grote aanplakborden. Ze deden al zingend de afwas, brachten een serenade of vertolkten een protest. Bij mij om de hoek stond een billboard met een foto van de glazenwasser van De Rotterdam, een gebouw van 149 meter hoogte, met 60.000 vierkante meter ramen. Roy Smit heeft geen gouden microfoon, maar zingt in zijn wisser een lied van Milan Milano: Ik ben verliefd. Jij doet alsof het niets was. Vertel me dan, wat heb je toch gedaan. Ik had al m'n jas aan, maar jij liet me niet gaan. De foto's laten een prachtige doorsnede zien van wat er op dit moment gebeurt in de stad. Hoe divers die is, en hoeveel mensen er zingen. Ook Mehmet Gulenaz uit de Tarwewijk prijkte op de billboards. Hij zong het lied Haydi Söyle van de legendarische Turkse zanger Ibrahim Tatlises. Wie de tekst door Google Translate haalt, zal niet de grootste poëzie lezen: Als ik je zie, waarom kan ik dan niet meer spreken? Als ik je zie, verwelken de rozen in mijn handen. Maar de muziek treft je regelrecht in je hart. Je zwicht, je zucht en je zingt mee. Mehmet Gulenaz was misschien de allereerste die het lied meezong in Nederland. Hij had het gehoord in de populaire talkshow van Ibrahim Tatlises, een jaar voordat het werd uitgebracht. Mehmet is dan 15 jaar oud en verliefd. Hopeloos verliefd. Zijn prinses heet Selda en woont aan de overkant van de straat. Iedere dag loopt hij onder de ramen van de woon kamer langs en zingt Haydi Söyle voor haar: Kom, zeg haar hoeveel ik van haar houd. Kom, zeg haar dat ik haar in mijn dromen zie. Kom, zeg het mijn slapeloze nachten. Kom, zeg het. Maar Mehmet durft het niet aan Selda te zeggen. Haar moeder wordt gek van de jongen die op de vreemdste tijd stippen een serenade brengt voor haar deur. Hij zingt ook op andere plekken. De hele buurt kent hem - de jongen die in liederen uitbarst bij de tramhalte, het basketbalveld en het schoolplein. De verliefde bard van de Tarwewijk. Soms kijken kinderen hem vreemd aan. 'Wat doet hij?' hoor je dan een jongetje vragen. 'Hij is verliefd, hij zingt,' wordt er geantwoord. Het is een opera die de hele buurt aan hun ramen gekluisterd houdt. Iedereen wil het zien. Op sommige dagen zit Mehmet uren op een bankje te wachten tot Selda naar buiten komt, en begint te zingen: Als ik je zie, waarom kan ik dan niet meer spreken... Op een dag verzamelt hij al zijn moed en gaat hij in zijn zwarte leren jas naar de Hugo de Groot-school waar Selda in de vierde klas zit. In de pauze, waar ongeveer de halve school bij is, zegt hij tegen haar: 'Ik ben verliefd op je. Wil je met me trouwen?' Er klinkt gegiechel en gejoel. Mehmet blijft onverschrokken. 'Als je dat niet wil,' zegt hij, 'zal ik je voor altijd met rust laten. Maar als je met me wil trouwen, zeg het me dan nu.' Selda had net een slokje koffie genomen en spuugt het verbijsterd uit. Mehmet kijkt even naar de koffie op de vloer en dan in de mooie ogen van Selda. Ze heeft geen nee gezegd, concludeert hij. Met een glimlach op zijn gezicht zegt hij: 'Ik kom je vanmiddag ophalen.' De moeder van Selda begrijpt het nog steeds niet. 'Hij heeft o-benen!' roept ze uit. Haar vader is enthousiaster. Misschien heeft het ermee te maken dat hij en de vader van Mehmet elkaar kennen. In 1978 ontmoetten ze elkaar op de stoep voor het ziekenhuis waar de moeder van Selda net is bevallen van haar dochter. De vader van Mehmet feliciteert hem en grapt: 'Over twintig jaar kom ik de hand van je dochter vragen!' Het wonder geschiedt. Hun kinderen groeien, leren lopen, praten en fietsen, gaan naar de basisschool, en komen elkaar tegen in de speeltuin, waar ze het spreken weer verleren, zoals in het lied van Ibrahim Tatlises. Op hun bruiloft pakt Mehmet de microfoon en zingt met tranen in zijn ogen voor zijn vrouw, zoals hij het later op vele bruiloften zal zingen. Hij is inmiddels een ster in de Turkse gemeenschap in Rotterdam en ver daarbuiten. O z O co I c/) ie LU hhee:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102