'Zonder vaccinaties straks niet naar de VS' 9 Dit is een m hele grote boeking en die waszeer welkom' 'Europa blijkt een fantastisch werelddeel voorons De regering van president Joe Bi- den werkt wel aan plannen om de reisrestricties op termijn af te schaffen. Daarin wordt een vacci natieplicht voor vrijwel alle bui tenlandse bezoekers opgenomen, volgens een bron van persbureau Reuters. Het zou gaan om een ge faseerde aanpak 'met beperkte uit zonderingen'. Het is nog onduidelijk welke vaccins en welke prikbewijzen de VS straks zal accepteren. AstraZe- neca, een vaccin dat in Nederland en de rest van Europa veel is toege diend, wordt in de VS niet ge bruikt. De Amerikaanse medicijn autoriteit heeft het vooralsnog niet goedgekeurd. Tegelijk heeft een groot deel van de wereld buiten Europa en de VS nog helemaal geen kans gehad om geprikt te worden. Werkgroepen op verschil lende Amerikaanse ministeries zijn nog bezig het nieuwe systeem uit te werken, volgens Reuters. Sinds maart 2020 zijn de meeste Europese reizigers niet welkom in de VS. Wanneer de grenzen weer opengaan is onduidelijk - het kan »In juni schrapte Europa de meeste reisrestricties al wel voor Amerikanen nog weken of zelfs maanden du ren, nu de deltavariant voor oplo pende besmettingscijfers zorgt. Wie in de voorgaande veertien dagen in de Schengenzone is ge weest en geen permanente ver blijfsvergunning of Amerikaans paspoort heeft, mag Amerika nu niet in. Ook voor Chinezen, Brazi lianen en Indiërs zijn de grenzen vrijwel dicht. Het betekent dat veel mensen al anderhalf jaar geschei den zijn van hun families. Veel Europeanen die met een vi sum in de VS wonen, kunnen nu niet of moeilijk naar hun moeder land reizen. Ze mogen vanuit de EU alleen terug naar Amerika als ze eerst twee weken in een derde land verblijven, zoals Mexico, Co lombia of Turkije. Voor die landen gelden geen reisbeperkingen. Veel critici wijzen erop dat de re gels niet langer logisch zijn. De vaccinatiegraad in de Europese Unie ligt inmiddels hoger dan in de VS. In juni schrapte Europa de meeste reisrestricties voor Ameri kanen. De regering in Washington heeft dat andersom - tot grote on vrede van Brussel - nog altijd niet gedaan. vrijdag 6 augustus 2021 iïumbij Ecuador- Sapa Pana Tra vel, de reisspe- cialist voor La- tijns-Amerika, ligt al meer dan anderhalf jaar nagenoeg stil. Er komen wel wat boekingen, maar het is mondjesmaat zegt directeur en oprichter Johan van Rijswijck. Het frustreert hem dat de wereld nog altijd op 'oranje' staat. ,,Het lijkt erop dat het kabinet koste wat kost probeert te voorkomen dat mensen afrei zen naar pakweg de nevel wouden van Costa Rica of de Galapagos-archipel. Terwijl de besmettingscijfers op die bestemmingen over het alge meen vele malen lager liggen dan hier in Nederland en daar volop gevaccineerd wordt", klinkt het. Van Rijswijck merkt dat veel reizigers twijfelen om nu op reis te gaan of te boeken voor vertrek over een paar maan den. Volgens hem zijn ze niet zozeer bang omhet virus in een ander land op te lopen, maar zijn reizigers vooral onzeker over het continue veranderen van de reisadviezen. Hij hoopt dat de wereld nog dit jaar van 't slot gaat. Als dat niet gebeurt, en de steun stopt in oktober, zal dat voor hem lastig wor den. Dat hij het al zo'n tijd vol houdt, dankt hij mede aan de overheidssteun. Daardoor heeft hij zijn vier medewer kers binnenboord kunnen houden. Bovendien was zijn bedrijf voor de coronapande- mie kerngezond en met zijn opgebouwde buffers kan hij nog even vooruit. Misschien wel de grootste redding is geweest dat dit na jaar een grote reis gepland staat, waarbij een twintigtal topondernemers uit Duits land, Oostenrijk en Luxem burg met klassieke auto's van Panama naar Mexico-Stad rij den. De reis zou vorig jaar plaatsvinden maar is een jaar uitgesteld vanwege corona. Als ze hadden geannuleerd en Van Rijswijck had de reis- som moeten terugbetalen, was hij in financiële proble men terechtgekomen. ,,Dit is een hele grote boeking en die was zeer welkom." Voor de corona- pandemie had Jozef Verbrug- gen van Untamed Travel ling nooit gedacht dat hij rei zen zou gaan aanbieden naar en binnen Europa. Zijn bedrijf 'doet' al jaren in avontuurlijke reizen naar veraf gelegen plekken, zoals privé- safaritochten in Tanzania of Zuid-Afrika, en boot- en wan deltochten dwars door de Amazone met verblijf in klein schalige lodges. Vorig jaar besloot hij uit 'een soort van therapie' reizen naar Europa te gaan aanbie den. Inmiddels is Europa de belangrijkste inkomstenbron. Hij zit op een omzet van 50 procent ten opzichte van de zelfde periode in 2019, Eu ropa is goed voor maar liefst 40 procent. „We hebben ontdekt dat Eu ropa een fantastisch wereld deel is en dat het goed moge lijk is om de reizen in onze eigen stijl aan te bieden. Bij ons vind je geen pakketreizen voor 299 euro naar de zon, maar exclusieve reizen op zoek naar een lynx of wolf in Spanje bijvoorbeeld." Als hij het roer niet had om gegooid dan had zijn be drijf met 32 medewerkers niet meer bestaan. Hiermee - en met dank aan de steun van de overheid - kan hij het nog even volhouden. Hij hoopt dat de wereld snel van 'oranje' af gaat: er wordt nu alleen ge boekt door jonge honeymoo- ners en enkele avonturiers. Hij is bezorgd over de toekomst van de reissector maar nog meer zorgen maakt hij zich over de lokale bevolking voor wie toe risme de enige inkomsten bron is. ,,Wat moeten zij nu? Dan zullen ze dieren gaan doodschieten om te overle ven", vreest hij. New York Amerika wil van alle buiten landse reizigers een bewijs van vaccinatie tegen het coronavi rus gaan eisen. Het is een zaak van later zorg, want de Ameri kaanse grenzen zijn voorlopig nog gesloten voor de meeste Europeanen. Karlijn van Houwelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9