8 NIEUWS CORONA REISWERELD Het zit de verre-reisspecialisten niet mee. Terwijl de landen binnen de EU kleurcode 'geel' of 'groen' hebben gekregen, staat de rest van de wereld op 'oranje'. De animo om ver te reizen is nihil, helemaal nu de Verenigde Staten ook nog eens een vaccinatieplicht lijken te gaan instellen voor reizigers. Dat Amerika straks alleen reizigers welkom heet die gevaccineerd zijn, kijkt de reiswereld niet van op. ,,Nee een domper is het niet, het lag eigen lijk wel een beetje in de lijn der ver wachting", zegt Frank Oostdam van de reiskoepel ANVR. ,,We zien dat meer landen dit willen.'' Nu de vacci natiegraad in Nederland stijgt, zal deze eis weinig uitmaken voor het aantal boekingen. Waar de reiswereld zich wél druk om maakt, is wanneer het kabinet de rest van de wereld weer 'opengooit'. Onlangs zijn de bestemmingen bin nen de EU op 'geel' en 'groen' gezet, maar daarbuiten is het advies nog al tijd: ga niet, tenzij noodzakelijk. Veel vakantiegangers durven het met de code 'oranje' niet aan, merkt Oost- dam. Er worden wel wat safaritochten en reizen naar verafgelegen natuurge bieden geboekt, maar de animo is zeer gering. Toch zetten steeds meer lan den de deuren open voor toeristen: Canada vanaf september en de VS naar verwachting later dit najaar. Goed nieuws voor de reisorganisa ties die zich richten op die markten, maar voor het gros van de honderden specialisten die gespecialiseerd zijn in verre bestemmingen in onder meer Afrika, Azië of Latijns-Amerika ziet het er somber uit. Oostdam verwacht namelijk dat het reisadvies voor de meeste verre be stemmingen dit jaar niet wezenlijk zal veranderen. ,,De situatie is vooral voor de verre reizenspecialisten echt dra matisch." Volgens hem doen bedrij ven van alles om zich staande te hou den. Zo hebben veel zelfstandige reis agenten hun werk tijdelijk gestaakt om elders te werken, zoals bij GGD- teststraten. Sommige grotere reisex- perts hebben hun terrein verlegd naar Europa en een deel heeft het bedrijf in winterslaap gebracht en houdt zie tijdelijk bezig met ander werk. Een doekje voor het bloeden, denkt Oostdam. Hij ziet het helemaal som ber in voor veel reisbedrijven, als in oktober de NOW-regeling en tege moetkoming in de vaste lasten stopt. ,,Zeker nu klanten van wie de reis al een paar keer is uitgesteld niet nog een keer willen omboeken. Feitelijk moe ten klanten binnen veertien dagen hun geld terugkrijgen. Sommige be drijven hebben dat geld niet en zullen omvallen'', vreest hij. vrijdag 6 augustus 2021 GO Een verre reis... Vergeet het voorlopig maar Natasja de Groot risten en die Covid onder controle hebben." Tuhumena hoopt dat de overheid snel de wereld van het slot haalt. Gebeurt dat niet en stopt de steun in oktober, dan voorziet hij dat de helft van de specia listen het einde van het jaar niet haalt. Zelf behoort hij niet tot de groep. ,,We hebben met Coronasnel- testpoint genoeg buffers opgebouwd om het een tijd uit te zingen." Overigens is het Tuhu mena niet gelukt om alle medewerkers binnenboord te houden. In plaats van 38 zijn het er inmiddels 25. 333travel is gespecia liseerd in individu ele rondreizen naar meer dan dertig bestemmingen buiten Europa. Noodge dwongen heeft het zijn werkterrein tijdelijk ver legd om overeind te blij ven. ,,We moesten wel iets", zegt directeur Frangken Tuhumena. Samen met zijn zoon, nor maal werkzaam in de eve nementensector, richtte hij vorig jaar het Coronasnel- testpoint op. Op het hoog tepunt telde het sneltest- bedrijf ruim dertig vestigin gen, nu zijn er nog 21. „Het is iets tijdelijks. Zodra het testen voorbij is, sluiten we de deuren", zegt Tuhumena. Hij zit niet stil. Hij heeft ook nog een nieuw cupcake- concept gelanceerd: Cu- pelicious. Het eerste filiaal is net open in Leiden en meer vestigingen volgen. Stoppen met zijn reisbe- drijf, daar moet hij niet aan denken. Reizen is zijn pas sie én volgens hem is er ment", voegt hij eraan toe. Dat nu Amerika plannen heeft om alleen gevacci- neerden toe te laten, ver rast hem niet. Hij merkt dat steeds meer landen vooral gevaccineerde reizigers willen hebben. ,,Dus voor lopig richten we ons op die reizigers, omdat voor hen de restricties minder streng zijn. Daarnaast ver kopen we uitsluitend lan den die open zijn voor toe- genoeg animo bij klanten voor verre reizen. Hij is net - in navolging van de reis- giganten - weer begonnen met het aanbieden van rei zen naar 'oranje' gebieden. „Nederland is namelijk 'rood' en reizen naar code 'oranje' is dan toch veiliger dan hier blijven. Daarbij ligt de sleutel bij de consu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8