7 CORONA COMPLICATIES Bevallen terwijl je de deltavariant onder de leden hebt, betekent voor de moeder een enorme extra belasting, zowel fysiek als mentaal. Hoogleraar Kitty Bloemenkamp drukt zwangere vrouwen op het hart goed na te denken over wel of niet vaccineren. UI I |t- 'jV Aangifte tegen Willem Engel en vrouw bij wie de zwan gerschap voorspoedig ver loopt, het coronavirus krijgt, en dan ineens zo snel achteruitgaat dat ze moet worden beademd. Alle zorgme- dewerkers rondom het bed staan vol ledig onherkenbaar in Covid-19-uit- rusting en de zwangere vrouw voelt zich niet goed, maar moet wél beval len. Bij een keizersnede in deze situa tie kunnen moeder, vader en kind niet continu bij elkaar zijn, zoals nor maal wel het geval is. Dit zag Bloemenkamp afgelopen week wederom gebeuren. Eerder werden er al twee baby's na dertig weken zwangerschap ter wereld ge bracht omdat het slecht ging met de moeder door een coronabesmetting, en nu ziet Bloemenkamp het aantal zwangeren met corona weer stijgen. En wat vooral opvalt: de zwangeren zijn niet gevaccineerd. En heus, Bloe menkamp snapt de vaccinatieangst die kan leven onder zwangere vrou wen, zegt ze. „Ik vind dat vrouwen helemaal zelf moeten bepalen of ze het vaccin wel of niet willen, maar ze moeten wel goed voorgelicht zijn en weten wat de consequenties zijn van met vaccineren. Als je naar het vaccin kijkt, weten we dat het effectief is, dat het veilig is. En ja, het klopt dat we de langetermijngevolgen niet we ten, want die studies zijn er nog niet. Maar vanuit theoretisch oogpunt ver wachten we daar geen negatieve ge- Vrouwen moeten weten wat de consequenties zijn van niet vaccineren volgen van. Plus: we weten we ook niet wat de langetermijngevolgen zijn voor een kind dat geboren is ter wijl de moeder Covid-19 had.'' Oproep En daarom wil Bloemenkamp, vanuit de drukke verloskamers in het WKZ, een oproep doen aan alle zwangeren: laat je goed informeren, en haal dat vaccin. Óf leef geïsoleerd en zoek geen contacten op, want die deltava riant maakt je zieker dan de eerdere variant. „We zien meer longontste kingen en meer kans dat vrouwen op de ic komen. Sowieso heb je als je zwanger bent meer kans op infecties omdat je middenrif hoger staat en je afweersysteem anders geregeld is. Zwanger zijn is topsport; je hart en longen worden zwaarder belast, on der andere omdat je longen minder ruimte krijgen door de groeiende baarmoeder. Bij de deltavariant zien we dat een vrouw plotseling erg ziek wordt, dat het dan beter lijkt te gaan en dat de situatie in een paar uur tijd weer kan verslechteren.'' Wat Bloemenkamp ook opvalt, is dat het nu een ander type vrouw is dat ziek wordt. „Over het algemeen bekeken zagen we eerder vrouwen met overgewicht of onderliggende ziektes, oudere vrouwen en vrouwen met een migratie-achtergrond. Nu zien we jonge, slanke, witte vrou wen.'' Vaccinatiegraad Hoe hoog de vaccinatiegraad onder zwangeren in Nederland is? Daar is op dit moment weinig over bekend, zegt Bloemenkamp. Wel wordt er een internationale database bijge houden waarin de in het ziekenhuis opgenomen zwangeren met corona worden geregistreerd. „In de afgelo pen week waren het er hier ineens vier. Uit onderzoek uit het Verenigd Koninkrijk blijkt dat 80 procent van de zwangeren niet is gevaccineerd. Ik verwacht eenzelfde aantal in Neder land; van wat ik hoor van collega's en zie op de polikliniek.'' Bloemenkamp wil zwangere vrou wen daarom op het hart drukken zich goed te laten informeren, bijvoor beeld door hun zorgverlener. „Ik hoop dat ik zwangere vrouwen een stukje geruststelling kan bieden. Weet dat het RIVM, beroepsvereni gingen voor gynaecologen en verlos kundigen en het ministerie van VWS hier duidelijke informatie over be schikbaar hebben. Weet dat we voor lopig nog niet van corona af zijn. Doe er wat mee. Voor jezelf, én voor je kind.'' LEKKERKERK De GGD Hollands Midden heeft gisteren aangifte gedaan tegen Willem Engel wegens bedrei ging. De voorman van Virus waarheid riep woensdag via Twitter zijn volgers op foto's te maken van medewerkers van de GGD op vaccinatielocaties. Bij een prikbus in Lekkerkerk werd daaraan gehoor gegeven. Engel zei op Twitter dat hij wilde dat er foto's van de medewerkers wor den gemaakt 'voor later'. Het doel zou daarbij zijn om 'als er een misdrijf wordt geconstateerd, de bewijzen voorhanden zijn', aldus Engel. Directe aanleiding voor de aangifte was volgens de woord voerder een incident bij de prik- bus in Lekkerkerk. ,,Onze mede werkers werden van dichtbij be naderd door mensen met ca mera's. Zij voelden zich be dreigd", aldus de woordvoerder. Cel na bedreigen van advocaten Californisch dorp in de as 'Bryan Roy bedreigde Rutte' Recordaantal zeemigranten vrijdag 6 augustus 2021 GO Josselin Gordijn Utrecht 'Zwangere, denk goed na over je vaccinatie' S4K3, - Kitty Bloemenkamp, hoogleraar ,,Ik hoop dat ik zwangere vrouwen een stukje gerust stelling kan bieden', zegt hoogleraar Kitty Bloemen kamp. FOTO MARLIES De priklocatie in Lekkerkerk afgelopen woensdag. foto jan kok ALKMAAR De rechtbank in Alk maar heeft een 38-ja- rige man tien maan den cel opgelegd, waarvan vier voor waardelijk, voor onder meer het bedreigen van twee advocaten. Zij stonden hem bij in procedures over de omgang met zijn dochters. Toen de ad vocaten hem wezen op een openstaande rekening, dreigde hij hen te vermoorden en hun familie uit te roeien. LOS ANGELES Het Noord-Californi- sche dorp Greenville is verwoest door een bosbrand. Bijna alle achthonderd inwoners werden kort voordat het vuur de stadskern bereikte in allerijl geëvacueerd. DEN HAAG Oud-profvoetballer Bryan Roy moet voor de rechter verschijnen omdat hij op sociale media premier Mark Rutte zou hebben be dreigd. De 51-jarige ex-international re ageerde bij een tweet van iemand anders met de tekst 'Headshot krijgtie straks'. Begin mei noemde de oud-voet baller minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge nog 'nazi'. DOVER Een recordaantal mi granten is woensdag vanuit Frankrijk ille gaal het Kanaal over gestoken naar Enge land, meldt de Britse overheid. Bijna 500 personen staken over en van bijna 250 men sen konden autoritei ten voorkomen dat ze aan land kwamen. De meeste migranten maakten de tocht over het druk bevaren Kanaal in gevaarlijke, overvolle opblaasbo ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7