5 Ze kan vanmiddag de succesvolste Nederlandse olympische atleet worden, na Fanny Blankers-Koen in 1948. Toch blijft de vrouw die ooit uit Ethiopië vluchtte een mysterie. ,,Sifan kiest altijd haar eigen weg." gemaakt van die weg'', zegt Van Hoe- sel. ,,Ik kan wel genieten van de keu zes die ze maakt.'' Oud-trainster Schouwstra uit Leeuwarden: ,,Sifan is niet iemand die zich hecht. Ze is een passant. Ze verzamelt mensen om zich heen die haar kunnen helpen haar doel te be reiken. Daarna gaat ze door. Maar ze vergeet je niet." Het Ethiopische groepje waar Has san in Eindhoven mee omging, is in middels uitgewaai erd en uit beeld, zegt Van Hoesel. Enkele oud-docen ten van het ROC Eindhoven hebben nog wel contact met haar. ,,Maar Sifan heeft liever niet dat ze over haar praten'', zegt een woordvoerder van de school. De weg van Hassan leidde haar ver der, naar Papendal, trainingscentrum voor topsporters bij Arnhem. Ze ver huisde naar een appartement in een complex vlakbij. De gemeente Arn hem maakte zich hard voor een Ne derlands paspoort voor de atlete. Het zou het begin blijken van haar inter nationale carrière. In die periode stond ze ook bekend om haar boze buien na een nederlaag. ,,Als het niet goed ging bij een wed strijd, was ze zo boos dat het ook niet goed ging op school'', zegt Van Hoe- Sifan verzamelt mensen om zich heen die haar kunnen helpen haar doel te bereiken sel. Ze was dan vooral boos op zich zelf. ,,Ze is na een verloren wedstrijd ooit twee weken van de radar ge weest. Was ze niet bereikbaar voor haar coach en niet voor mij'', vertelt Sander Ogink, al ruim acht jaar haar manager. ,,Maar die hevige buien zijn nu wel weg. Ze probeert nu vooral te leren van een nederlaag. Wat dat be treft is ze een heel ander mens dan vijf jaar geleden.'' Ogink begeleidt haar nu ook in Tokio. Ze hebben net samen gegeten, als hij even tijd heeft om te bellen. ,,Sifan is een heel open, hartelijke meid, met heel veel humor. Tegelijker tijd doet ze alles voor haar sport.'' Het wil weleens knetteren tussen manager en atleet. ,,Ze is nogal eigenzinnig. Kiest haar eigen pad. Maar we kunnen veel van elkaar hebben. Werken met haar is in ieder geval nooit saai.'' Zo was het Hassan die 'haar hart volgde' en ervoor koos om in Tokio zowel de 1500 meter als de 5000 en 10.000 meter te lopen, een onwaar schijnlijke combinatie. Hoe het kan dat ze nog relatief on bekend is bij het grote publiek in Ne derland? Ogink: ,,Ze woont en traint nu al een paar jaar in Amerika, dus ze is niet zo vaak in Nederland. Ze zal ook niet snel in een talkshow zitten. We zouden meer gebruik kunnen maken van sociale media, maar dat past niet zo bij haar. En dan moet je het niet doen.'' Vriendinnen Na haar zege op de 5000 meter in To kio plaatste ze wel een foto op Insta- gram. Ze had de Nederlandse vlag om zich heen geslagen. 'Eerste olympisch kampioenschap', zette ze erbij. En: 'Alhamdulillah Rabbil alamin! Een zin uit de koran waarin Allah wordt ge prezen. Hassan is een praktiserend moslim. Maar een hoofddoek, die ze in Leeuwarden nog vaak droeg, draagt ze nu als ze in Ethiopië is. Daar, in het moederland dat ze ont vluchtte, komt ze sinds 2014 weer jaarlijks om te trainen. Ogink: ,,Al- leen toen het er weer politiek onrus tig werd, wilde ze er liever niet heen.'' Zo speelt het leven van Sifan Hassan (28) zich af in diverse landen. In Ethiopië. In Nederland, waarvan ze staatsburger is. En in de VS, waar ze woont en traint. Maar vandaag is ze van Oranje. En gaat ze voor haar tweede gouden atle- tiekmedaille. Iets wat na Fanny Blan- kers-Koen (viermaal goud in Londen, 1948) geen Nederlander gelukt is. ,,Na Tokio zal ze terugkomen naar Nederland'', zegt Ogink. ,,Voor de huldiging. En dan is er hopelijk ook nog tijd om wat vriendinnen op te zoeken. Die ziet ze heel weinig.'' vrijdag 6 augustus 2021 GO gouddelver met enorme drive Sifan Hassan -Yke Schouwstra, oud-coach lW - Sifan Hassan tus sen 2010, tijdens een baantraining in Leeuwar den (boven), en dit jaar, haar defini tieve door braak als ster in de atletiek. FOTO'S YKE SCHOUWSTRA, JURRIAAN BALKE, AFP, INSIDEPHOTO, GETTY, ORANGE PICTURES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5