Aangifte tegen verwaarlozing 't Hoompje ZEEUWS-VLAANDEREN 5 BIERVLIET ZESTIEN KAMERS Waar ooit de pastoor de kerkmis leidde, genieten hotelgasten nu van hun ontbijt. De kerk in de Noordstraat is sinds twee weken open als Kerkhotel Biervliet. „Iedereen die hier binnenkomt, roept waaauuuw!" Susanne Timmermann en Marian Himschoot hebben na anderhalf jaar hun kluskleding verruild voor nette kle dij. Klaar om hun gasten te ont vangen. De rooms-katholieke kerk van Biervliet, die zes jaar geleden sloot, is grondig verbouwd. Veel kerkelijke onderdelen zijn behou den gebleven, zoals de grote glas- in-loodramen, kerkbanken- en stoelen en Mariabeelden. ,,Het bis dom vond het niet erg dat we er een hotel van maakten. Als het maar geen disco zou worden", lacht Susanne. Kerkelijke decoratie Het hotel heeft nog de uitstraling van een kerk, maar de sfeer van een hotel. In het voormalige mid denschip staan grote tafels en stoelen. De zestien kamers luiste ren naar namen als Preekstoel, Theresa, Engel en Mattheüs. ,,We vonden het ook leuk kerkelijke on derdelen als decoratie te gebrui ken", vertelt Marian. ,,Zoals de kerkbanken. Ook het orgel is be houden, en dat is nu mooi verlicht. Mensen die de kerk getekend heb- De voormalige kostschool uit 1909 staat al 35 jaar leeg. Het rijksmonu ment is daardoor een bouwval ge worden. Van de Putte kocht het ge bouw in 1992 met de bedoeling het op te knappen en er een hotel en restaurant van te maken, maar hij deed er nooit iets aan. Ook op an dere plaatsen in Nederland kocht Van de Putte vervallen panden op, om er vervolgens niet meer naar om te kijken. Dat leverde hem de bijnaam 'krottenkoning' op. Schrijnend geval De landelijke erfgoedorganisatie Heemschut is het nu zat en heeft aangifte gedaan bij de politie we gens de verpaupering van 't Hoompje. ,,Dit is een schrijnend geval van verwaarlozing van 't Hoompje, een rijksmonument", vindt Arjen Drijgers, voorzitter van de Zeeuwse tak van Heem schut. ,,Wij beschouwen dit als een misdrijf." Heemschut dient als bewijs in dat Van de Putte ook elders in Ne derland en Vlaanderen gebouwen koopt om ze vervolgens te laten Er is al decennia lang een stelselmatig gebrek aan onderhoud verpauperen. Volgens de vereni ging is 't Hoompje een cultureel- en architectuurhistorisch waarde vol rijksmonument. ,,De eigenaar heeft nooit iets ten goede voor 't Hoompje gedaan", zegt Drijgers. ,,Er is al decennia lang een stelsel matig gebrek aan onderhoud. Er is veel meer aan de hand dan een paar rotte kozijnen. Het gebouw is al heel lang niet meer wind- en waterdicht." Wassenaar Aangifte doen is een grote stap voor de erfgoedorganisatie. De club deed het pas een keer eerder, ook tegen Van de Putte, van wege de verwaarlozing van het eveneens monumentale Huize Ivicke in Wassenaar. ,,Dat is van hetzelfde laken een pak. De aan gifte ligt bij de officier van justitie. Er is nog geen vervolg aan gegeven. Heemschut wil een duidelijk sig naal afgeven dat tegen verval door het opzettelijk verwaarlozen van beschermde rijksmonumenten wordt opgetreden en dat een eige naar daar niet mee weg kan ko men." Partij Een paar maanden geleden werd bekend dat er mogelijk nog toe komst is voor 't Hoompje. Een par tij wil het pand opknappen en her bouwen in de oude stijl, maar con form de huidige bouweisen. De monumentale onderdelen zouden behouden moeten blijven. Restau ratie is door de erbarmelijke staat onmogelijk. De partij wil van 't Hoompje een hotel/restaurant maken en naast de voormalige kostschool 35 tot 42 recreatiewoningen bouwen. ben, schonken die tekeningen aan ons. Daar zijn we heel dankbaar voor." Susanne en Marian hadden de rooms-katholieke kerk al in 2015 op het oog. Het eerste bod werd af gewezen, maar daarna kwam het bisdom bij hen terug. Marian: ,,We wilden iets leuks doen, wilden al tijd al een bed and breakfast star ten. Toen zagen we deze kerk en dachten: 'dit wordt het'." Uitein delijk kozen ze voor een hotel, in plaats van een B&B. ,,Maar het moet wel zo gemoedelijk als een bed and breakfast zijn. Met warm en persoonlijk contact. Daar zijn we zelf ook altijd naar op zoek." Susanne: ,,Ik leef mijn droom. Ie dere dag dat ik hier binnenstap, ben ik gelukkig." Dat mag ook wel na een verbou wing van anderhalf jaar. Om de hotelkamers te creëren, zijn er ex tra muren en verdiepingen bijge bouwd. De kamer waar de pastoor zich omkleedde, is omgetoverd tot keuken. En op het altaar zijn een lounge- en ontbijthoek verrezen. En waar het kon, zijn de glas-in- loodramen behouden gebleven. Van de hotelkamers tot op de wc. Marian: ,,Daar zijn we echt heel blij mee. Die ramen geven een prachtige sfeer." De reacties zijn louter positief. ,,Veel mensen hebben een bepaald beeld van een kerk. En dan komen ze hier binnen en zeggen ze waa- auuuw! Het is een rustgevende plek", legt Marian uit. ,,Soms ko men er toeristen die alleen even willen kijken", zegt Susanne. ,,Ie- dereen vertrekt hier met een glim lach." vrijdag 6 augustus 2021 Kerk als hotel geeft je 'n wauwgevoel Bob Maes Biervliet De maat is nu echt vol voor de landelijke erfgoedorganisatie Heemschut. De vereniging heeft aangifte bij de politie gedaan tegen 'krottenkoning' Ronnie van de Putte, vanwege 'de op zettelijke verwaarlozing en ver nieling' van het beschermde rijksmonument 't Hoompje tus sen Sint Anna Ter Muiden en Sluis. Bob Maes Sint Anna ter Muiden - Arjen Drijgers, landelijke erfgoedvereniging Heemschut Susanne Timmermann en Marian Himschoot leven hun droom. Nog elke dag genieten ze zodra ze over de drempel stappen. Hoog in de achtergrond het oorspronkelijke orgel, nu mooi uitgelicht. fotos anne hana Details zoals de glas-in-lood ramen geven de hotelkamers in Kerkhotel Biervliet een serene sfeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59