Behoefte aan nieuw bedrijvenpark in twijfel getrokken Schore heeft pannakooi: 'Het kostte bloed, zweet en tranen' Bewoners Ter Weel hoeven voor een treinreisje de deur niet uit VanCadsand BEVELANDEN EN THOLEN 5 -■ - t l Slaapcomfort Willem Adriaansens Schore ,,Het heeft bloed, zweet en tranen gekost", zegt Franciëlla Chamu- leau bij de kersverse pannakooi in Schore. ,,Nou ja, nog net geen bloed dan", corrigeert Tygo Vroon land haar. ,,Maar we hebben er wel veel voor gedaan. En dit is precies wat we wilden bereiken." En weg vliegt de 13-jarige weer, want de levensgevaarlijke spits Djani de Neef (5) komt op zijn doel af ge stormd. Jong en oud De voetbalkooi staat op het stukje asfalt achter de Boomweidelaan bij de basketbalpaal en trekt nu al jong en oud. Want net als de piep jonge Djani zijn er ook nog oude ren die het niet kunnen laten om de kooi in te duiken. ,,Hij is maan dag geplaatst en dinsdag hadden we al ons eerste dorpstoernooitje", vertelt Chamuleau. ,,Er waren twee kinderen op bezoek bij hun opa en die wilden graag meedoen aan het toernooi. Toen ze hier een maal waren heeft opa ook nog meegedaan met het voetballen. Dat is toch geweldig." Chamuleau begeleidde haar zoon Youri (12), Beer Nieuwen- huijse (11) en de broertjes Daan (11) en Tygo Vroonland bij alle activi teiten om geld in te zamelen voor de pannakooi. „Uiteindelijk moes ten ze 4000 euro ophalen en dat is best een heel bedrag. De gemeente heeft, zoals beloofd, hetzelfde be drag erbij gelegd." Prullenbak Aan het eind van de rit blijken de kosten toch nog enigszins mee te vallen. Er is nog een beetje geld over. Chamuleau: ,,Daar krijgen we nog een bankje voor. En we hebben ook nog gevraagd of er een prullenbak bij kan komen. Dan kunnen we het ook netjes hou den." Dat bedrijvenpark moet aan de westzijde van de Deltaweg komen, pakweg tussen hotel Van der Valk en snelweg A58. Het gaat een duurzaam, regionaal bedrijventer rein worden, dat volgens de ge meente goed past in de omgeving. Fruitteler Marco Oudkerk heeft be zwaar aangetekend tegen het be stemmingsplan voor het bedrijven park, omdat hij gronden zou moe ten inleveren. Hij is nog met de gemeente in overleg, maar tijdens een zitting bij de Raad van State trok zijn woord voerder de behoefte aan het bedrij venpark in twijfel. De rechters van de Raad van State haakten daar op in. ,,Waarom moet mooie land bouwgrond worden opgeofferd", vroeg één van hen. Binnen andere gemeenten in de regio is er toch ook nog wel plek? Een andere rechter opperde dat buurgemeen ten van Goes misschien zelf werk gelegenheid willen aantrekken en niet automatisch bedrijven met vestigingsplannen doorsturen naar de Deltaweg in Goes. ,,Ze willen dat er ook wel eens iets landt in hun gemeenten." Volgens de woordvoerder van fruitteler Marco Oudkerk is de be hoefte aan bedrijventerrein op de Bevelanden beperkt. Hij kwam uit op 7 hectare, en niet op de 21 hectare waar de gemeenten op mikt. ,,Er is een schreeuwende be hoefte aan bedrijventerrein", re ageerde de zegsman van de ge meente Goes. ,,Er is een wachtlijst. De bestaande locaties in Goes zit ten helemaal vol." IJzeren voorraad Hij wees op de ruimtelijke plannen van de provincie Zeeland, die wil dat er altijd een 'ijzeren voorraad' van 38 hectare aan bedrijventerrei nen beschikbaar is. Daar gaat het bedrijvenpark Deltaweg aan bijdra gen. Volgens een Raad van State- rechter is het echter onmogelijk om de toekomstige behoefte aan be drijventerrein goed in te schatten. De uitspraak volgt over zes we ken. In het restaurant van het zorgcen trum is een treincoupé nage bouwd, met echte treinstoelen. Hij heeft de naam 'hoofdreiscoupé' gekregen. Bewoners van Ter Weel kunnen erin plaatsnemen. Door beelden af te spelen op een scherm dat is vormgegeven als een trein- raam, maken ze als het ware een echte treinreis. ,,Natuurlijk spelen we hier in Goes beelden van Zee land af', zegt Arno Leblanc van de NS. ,,Mensen kunnen hier een reis op de lijn Vlissingen-Den Haag maken.'' De NS heeft het project samen met Alzheimer Nederland bedacht. Het idee is namelijk dat de nagebootste treinrit vooral mensen met dementie even uit het dagelijkse ritme kan halen en wellicht zelfs herinneringen bij hen oproept. Dat lijkt te werken in Goes, waar de treincoupé gisteren op feeste lijke wijze in gebruik werd geno men. „Eigenlijk staat hij er al sinds dinsdag'', vertelt Mirjam Vreeke van Ter Weel. ,,Heel wat bewoners hebben er al in plaatsgenomen. Je ziet dat mensen het echt als een treinreisje beleven en dat er soms ook mooie verhalen loskomen. Er zijn bewoners die echt gaan vertel len wat ze allemaal hebben mee gemaakt in de trein.'' Mooi initiatief Nicolet van Harn nam samen met haar man Jan plaats in de trein- bankjes. Nicolet woont nog maar sinds kort in Ter Weel. Hoewel de alzheimer al een aantal jaar gele den werd vastgesteld, heeft Jan al tijd voor haar gezorgd. ,,Tot het on- langs echt niet meer ging'', vertelt hij. ,,Ik sliep nog maar drie of vier uur per nacht, omdat ze vaak uit bed ging of zelfs wegliep. De kin deren begonnen zich ook zorgen over mij te maken. Maar het is in emotioneel opzicht een moeilijk besluit, hoor, om je vrouw naar hier te brengen. Ze is altijd een sterke en gezonde vrouw ge weest.'' Nicolet genoot gisteren zichtbaar van haar 'rit' in de trein. Jan vindt het een mooi initiatief. ,,Het haalt mensen een beetje uit de sleur van de dag.'' De nagebouwde coupé reist door heel het land, waarbij hij in elke provincie een maand lang in één zorgcentrum staat. Hoewel de coupé eerder al in Rotterdam en Haarlem stond, had Ter Weel toch een primeur: voor de eerste keer werd deze keer ook geur toege voegd, in dit geval die van zee lucht. Dat is een idee van Linda Keemink, die met haar eigen be drijf Sec-Airdesign geur op allerlei manieren toepast. De mooiste boxsprings én matrassen in prijs verlaagd vrijdag 6 augustus 2021 Ze hebben er flink hun best voor moeten doen, maar dankzij de inzet van vier Schoorse jongens staat er nu een heuse panna kooi te blinken in Schore. De ge meente Kapelle hield zich aan zijn woord en heeft er ook de portemonnee voor getrokken. De gemeente Goes beweert dat bedrijven staan te springen om de komst van het Bedrijven park Deltaweg in Goes, maar de rechters van de Raad van State lijken daar nog niet helemaal overtuigd van. Ze hadden giste ren toch nog wat vragen voor de gemeente. Maarten Bakker Goes 'Kijk, we zijn op station Middel burg!' Voor sommige bewoners van zorgcentrum Ter Weel in Goes was de treinreis die ze gisteren maakten een feest van herkenning. Het leuke is dat ze voor dat reisje helemaal de deur niet uit moesten. Rob Paardekam Goes De pannakooi in Schore wordt al goed gebruikt; het dorp is een nieuwe ontmoetingsplek rijker. FOTO MARCELLE DAVIDSE 30XSPWNGS MATRASSEN VAN CADSAND SLAAPCOMFORT Schouwersweg 7 4451 HS Heinkenszand T 0113-405017 D www.binnenuit.nl/cadsand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58