Marinus van Dijke laat in expositie dynamiek van de duinen zien Het schuurt al langer tussen de gemeente en bed and breakfast VanCadsand SCHOUWEN-DUIVELAND 5 BEACH CLEANUP TOUR RENESSE Robot Mapp bezocht gisteren het strand van Renesse. De robot spoort afval op. Wie wil kan 'm trainen. Hij moet de gps in de smiezen houden, een parkoers afleggen, af val detecteren en fo tograferen. Het ro botje Mapp is een multitasker van jewelste. En ook nog een schatje om te zien. De grootste hinder nis? Zorgen dat er geen kinderen op af stormen die er met het strandafvalrobotje vandoor gaan. Mapp ziet er uit als een knuffel baar exemplaar. Inderdaad, zegt ook Tom Sal- den - die vanuit zijn master elek trotechniek aan de universiteit Delft bij het strandafvalrobotpro- ject is betrokken. „Robots kun nen best wel beangstigend of in drukwekkend overkomen, maar deze ziet er wel een soort van schattig uit. Maar stiekem kan-ie hartstikke veel. Het is een echte multitasker." En dat komt hij be wijzen tijdens de Beach Cleanup Tour die gisteren in Renesse was. Een multitasker die z'n bestaan dankt aan Edwin Bos en Martijn Lukaart, ondernemers en (jeugd)vrienden uit Den Haag. Bos houdt zich al jaren bezig met duurzaamheid, Lukaart is altijd en eeuwig in de weer met nieuwe technologische toepassingen. Samen stonden zij twee jaar ge leden met hun startup TechTics aan de wieg van de ontwikkeling - r m-" van strandafvalrobot BeachBot (BB); een wat groter exemplaar robot die met een grijper is uitge rust en afval scant en ruimt. De Mappies zijn het vervolg. Deze robot ziet er wel een soort van schattig uit en is een echte multitasker Deze twee robots zijn uitgerust met een zelflerend algoritme en staan te trappelen om getraind te worden. Daaraan kan iedereen die wil meedoen. De Mappies maken foto's van klein afval dat ze vinden en slaan die op. Via een app kunnen mensen aangeven om wat voor voorwer pen het gaat. Van peuken tot snoeppapiertjes en van schelpen tot een frietvorkje. Zo wordt het robotje steeds slimmer en zal het steeds beter in staat zijn afval te herkennen en er eventueel de Be- achBot met grijper op af te sturen. De toepassingen zijn legio, denkt Bos van TechTics. Zo zou den de robots 24/7 kunnen wor den ingezet om afvalsoorten in specifieke gebieden in kaart te brengen. Ook zijn ze van waarde in het triggeren van jonger pu bliek. ,,We zouden de robots ook op een andere manier kunnen trai nen, maar door dit samen met het publiek op te pakken hopen we mensen meer bewust te maken van afval en van het belang van schone stranden. Technologie spreekt weer een heel andere doelgroep aan." Als geen ander weet Van Dijke dat niets hetzelfde blijft. Al zo'n 30 jaar observeert hij een duinvallei in de Meeuwenduinen. Kijkt wat er ver andert en vertaalt dat in beelden; filmisch, fotografisch en vooral op papier. ,,Voor mij is dat ook een soort geheugensteuntje. Iets om terug te kunnen kijken. Het veran dert allemaal zó snel." De kunstenaar uit Burgh-Haam- stede is altijd met dynamisch land schap in de weer. ,,Schouwen-Dui- veland is een en al verandering. We wonen in een delta en dat is heel dynamisch gebied." Door dat in de gaten te houden en te ver beelden, is elke wandeling die hij maakt een ontdekkingstocht. ,,Het is heel spannend om door zo'n landschap te lopen. Je weet hoe het was en j e ziet wat er veran- dert. Als je reist zie je andere land schappen. Maar kom je steeds te rug op dezelfde plek, dan zie je een landschap veranderen. Dat is juist zo interessant." Voor de tentoon stelling in de Bewaerschole stortte hij zich op de sikkelduinen bij het Verklikkerstrand, waar vormen voortdurend in beweging zijn. Hij fotografeerde en filmde ze. ,,Die duinen veranderen per minuut. Door ze daarna te tekenen, volg ik wat er gebeurt. Daar zit zo veel poëzie in en zo veel schoonheid." 'Tekenen van veranderen' is de tweede expositie van het 2,5 jaar durende project The future has many histories van de Bewaer schole. Te zien vanaf 21 augustus. ZIERIKZEE B&B De Schuur in Zierikzee stal drie jaar geleden de show in het populaire tv-pro- gramma Bed Breakfast van Omroep Max. En ook de meeste recensies die gasten achterlaten zijn lovend. Maar daar heeft de gemeente abso luut geen boodschap aan. Probleem is dat de eigenaren hun logies illegaal hebben uitgebreid tot een volwaardig pension. De ge meente wil dat De Schuur daarmee stopt. Burgemeester en wethouders hebben De Schuur een dwangsom opgelegd die kan oplopen tot een totaalbedrag van 37.500 euro. Mede-eigenaar Sylvia Huis in 't Veld en haar advocate erkenden gis teren voor de bestuursrechter in Middelburg dat 'niet alles is gegaan zoals het eigenlijk zou moeten'. Maar die kwestie met de brandvei ligheid is gelijk opgelost en de eige naren zijn volop met de gemeente in gesprek om alsnog de nodige ver gunningen te regelen. Dus om dan nu met een last onder dwangsom sluiting van de nieuwe accommo daties af te dwingen, is ongepast, betoogde In 't Veld. Het gaat de gemeente om het voormalige woonhuis (nummer 28) naast De Schuur in de Schut tershofstraat en twee voormalige pakhuisjes (nummer 7 en 9) iets verderop aan de overkant. Het huis is bij het huidige pension getrok ken, zonder dat daarvoor een ex ploitatie- en horecavergunning is afgeven. De pakhuisjes zijn Rijks monumenten en inmiddels dras tisch verbouwd. Ook dat gebeurde volgens gemeentelijk advocaat J. Okma buiten alle regels om. Een loopje nemen De gemeente heeft haar buik vol van Huis in 't Veld, die ook nog an dere panden bezit in Zierikzee. Het is volgens Okma niet de eerste keer dat de eigenaren een loopje nemen met de regels. ,,Keer op keer op keer stuiten wij op illegale situaties. Die last onder dwangsom is om het ge bruik van de panden als logies te beëindigen en dSn te kijken wat daar wel en niet mogelijk is." Of de bestaande situatie alsnog achteraf gelegaliseerd zou kunnen worden, daar is nu nog geen zicht op. Okma verwacht dat het zeker nog maanden duurt eer daar duide lijkheid over komt. Tussentijds mogen de kamers op nummer 28, 7 en 9 niet meer wor den verhuurd aan toeristen, wil het college. Slaapcomfort springs De mooiste boxsprings én matrassen in prijs verlaagd! vrijdag 6 augustus 2021 SD Robotje Mapp stuurt de vuilnisman erop af Esme Soesman Renesse Edwin Bos van TechTics (rechts) in gesprek met Schouwen- Duivelander Lucas van Doorne. Martijn Lukaart van TechTics zit bij BeachBot. Op de voorgrond rijdt Mapp. foto sandra schimmelpennink -Tom Salden Bezoekers van de Bewaer- schole in Burgh-Haamstede kunnen vanaf zaterdag 21 au gustus 'mee borduren' bij de tentoonstelling 'Tekenen van veranderen' van Marinus van Dijke. Op de picknicktafel in de tuin van het kunstcentrum komt een groot kleed te liggen met daarop door hem getekende sikkelduinen, waarop mensen kunnen borduren Esme Soesman Burgh-Haamstede De rechtbank doet binnen twee weken uitspraak over de kwes tie. ATRASSEN VAN CADSAND SLAAPCOMFORT Schouwersweg 7 4451 HS Heinkenszand T 0113-405017 D www.binnenuit.nl/cadsand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57