Vitesse moet na sof nog flink aan de bak Aanwinst wijst Feyenoord tegen FC Luzern de weg naar de play-offs 9 CONFERENCE LEAGUE DERDE VOORRONDE Feyenoord en scoren, het was lang geen gelukkige combinatie in Europese uitduels. Daar is met Guus Til een einde aan gekomen. Dankzij zijn twee goals tegen FC Luzern gloren de play-offs in de Conference League. Til, geboren in Zambia maar met een naam zo gewoon als Wim Jan sen, heeft namelijk alles om snel in de armen te worden gesloten door Het Legioen. Voor zover hij dat al niet is natuurlijk, na zijn eerdere drie goals tegen FC Drita. Ook te gen Luzern laat de middenvelder zien waarom coach Arne Slot hem per se naar Rotterdam wilde halen. In de Swissporarena is hij continu aanspeelbaar, vervult hij met zijn diepgang steevast een rol bij Feyen- oord-aanvallen, en doet hij qua energie denken aan Dirk Kuyt in zijn beste jaren. Al is Til voetballend gepolijster dan de Katwijker. Maar het belangrijkste: hij scoort. Tegen FC Luzern tweemaal. De eer ste op aangeven van linksbuiten Luis Sinisterra, die daarmee einde- lijk weer eens zijn aanvallende waarde toont. Kort voor rust rondt Til vervolgens een door doelman Vasic Vaso half gekeerd schot van Alireza Jahanbakhsh stiftend af. Tijdperk Bij Feyenoord hebben ze het laatste weken steeds over bouwen. Een metafoor die wel vaker gebruikt wordt wanneer een trainer een nieuw tijdperk inluidt. Maar in het specifieke geval van de Rotter damse club dekt de term nadrukke lijker de lading dan elders. Slot wil met zijn aanvallende manier van voetballen een cultuuromslag tot stand brengen. En van die missie wijkt de coach, even eigenwijs als zelfbewust, hoe dan ook niet af. Bouwen, zegt hij, heeft immers tijd nodig. En dan laat je je niet kennen wanneer tijdens dat proces her en der eens een net gemetseld muurtje sneuvelt. Ook tegen FC Luzern gaat nog lang niet alles goed. Maar typerend voor de Slot-filosofie is het wel dat Feyenoord de regie in handen neemt en in de slotfase zelfs een derde maal scoort, via Sinisterra. En dat oogst lof, blijkt in Zwitserland. Veelzeggend is het harde applaus van de Rotterdamse fans, die weten dat na de 0-3 weinig meer kan gebeuren in de Kuip. Voor een groot deel de verdienste dus van die jongen uit de Amsterdamse Bijlmer, Guus Til. Hij scoort deze avond een gouden medaille op de onderdelen efficiency, werklust en loopvermogen. Ook positief: Ger- not Trauner maakt bij zijn officiële debuut een prima indruk. DENNIS VAN BERGEN De nacht valt al bijna over Luzern als Guus Til nog maar eens een sprintje trekt naar de tribune met de Feyenoord-supporters. Even daarvoor, in de wedstrijd tegen FC Luzern, heeft hij al ruim tien kilo meter afgelegd. Maar wat voor ge wone stervelingen aanvoelt als een halve marathon, is voor de midden velder blijkbaar als een blokje om met de hond. Onvermoeibaar be dankt hij, met zijn twee treffers de grote uitblinker aan Rotterdamse zijde, de binnengeglipte fans voor hun steun in de Swissporarena. En zij Til op hun beurt voor zijn -op nieuw- beslissende optreden. Het begon een beetje op een complex te lijken voor Feyenoord, dat in de laatste zeven Europese uit- duels er in zes niet wist te scoren. In die zin is het aantrekken van Til nu al een voltreffer gebleken. Vooral dankzij hem is de Rotterdamse club nu al nagenoeg zeker van de laatste voorronde van de Conference League. Een prettig ruggensteuntje voor Feyenoord in een tijd dat zo veel nog onzeker is. En voor Til on dubbelzinnig een bewijs dat hij Vitesse speelde een goede eerste helft, maar verzuimde om direct de confrontatie met Dundalk te beslis sen. De formatie van trainer Tho mas Letsch kwam voor rust al tot zes grote kansen. Slechts één werd er benut. Matus Bero rondde na twintig minuten af, na een flit sende counter: 1-0. De Slowaak miste net als Million Manhoef, Loïs Openda en Nikolai Baden Frederik- sen vervolgens nog een opgelegde kans. Van Dundalk had Vitesse weinig te vrezen. Na rust was het spelbeeld lang hetzelfde. Vitesse viel aan, creëerde zat kansen, maar slaagde er niet in om te scoren. Na ruim een uur spelen raakte Vitesse volledig de kluts kwijt. Eerst liet TomSs HSjek zich in een kopduel verslaan door Patrick McEleney: 1-1. Nog geen tien minu ten later maakte hij er zelfs 1-2 van. Na een counter passeerde McEleney keeper Markus Schubert met een fraaie lob. Vitesse werd in de slotfase gered door de Ieren. Verdediger Sonni Nattestad werkte de bal niet goed weg, waarna Openda profiteerde: 2-2. De Belg ging snel daarna in de fout door na te trappen. Openda kreeg daarvoor rood. De Arnhem mers zullen het dus zonder de rappe aanvaller moeten doen in Dublin. Daar moet Vitesse een plek in de play-offs van de Conference League alsnog kunnen afdwingen. vrijdag 6 augustus 2021 RETURNS 12 AUGUSTUS: FEYENOORD - LUZERN (20.00 U), DUNDALK - VITESSE (21.00 U) prima op zijn plek is in de Kuip. 1 FC Luzern - Feyenoord 1 0-1 9. Til 0-2 39. Til 0-3 84. Sinisterra Opstellingen Vasic Bijlow Farkas Pedersen 63. Domgjoni Trauner Badstuber Senesi Burch Malacia Frydek Toornstra Ndiaye Kökgü Gentner 78. Fer Schulz Til 78. Emini Jahanbakhsh Ugrinic 74. Bozenik Sorgic Linssen 78. Alounga Sinisterra Tasar 87. Haps 63. Wehrmann Scheidsrechter: Hernandez (Spa) $0 @dennisvanbergen Swissporarena FC Luzern J Feyenoord Til opnieuw goud waard Guus Til zet Feyenoord op 0-2 tegen Lu zern. Het is al zijn vijfde treffer in de Conference League. foto epa Vitesse J Dundalk Vitesse heeft zich geblameerd tegen Dundalk FC. De Arnhem mers speelden gelijk tegen de zwakke Ieren: 2-2. Daardoor wacht de ploeg volgende week nog een flinke opgave in Dublin. Julian Droog Gelredome Karakteristieken: 20. Bero 1-0, 65. McEleney 1-1, 76. McEleney 1-2, 89. Openda 2-2. Vitesse: Schubert, Manhoef (83. Oroz), Doekhi, Bazoer, Hajek, Wittek, Gboho (68. Tannane), Tronstad, Bero, Frederiksen (68. Darfalou), Openda. Dundalk: Abibi, Jurkovskis (84. Murray), Boyle, Nattestad, Leahy, McEleney (84. Zahibo), Stanton, Sloggett, Duffy, McMillan (59. Hoban), Kelly (48. Dummigan). Toeschouwers: 8756. Scheidsrechter: Papapetrou (Gri). Rood: Openda (90. Vitesse). Geel: Bero (Vitesse), McEleney, Abibi, Stanton (Dundalk). Loïs Openda (links) is het niet eens met zijn rode kaart. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53