Olympische titel voor superieure hockeysters zal vooral als logica voelen België: eerst WK, nu de Spelen 7 Sinds Rio maar drie nederlagen Mochten de hockeysters vanmiddag naast het goud grijpen, dan is de conclusie: hier is iets misgegaan. Want van Oranje wordt niets anders verwacht dan de titel. Bij de hoofdrolspeelsters steekt die vanzelfsprekendheid soms, maar zij hebben de lat zelf zo extreem hoog gelegd. In Rio had Groot-Brittannië een goede lichting, vooral keepster Maddie Hinch werd een nationale heldin door constant in de weg te liggen. Evengoed had Oranje daar, met de generatie Van As-Hoog- Paumen-De Goede-Welten, maar één kleur moeten winnen. Het vijf tal kon voor de derde keer op rij goud pakken, een vrij unieke pres tatie. Maar het ging mis. Zo vanzelf sprekend was het dus toch niet. Vrije val? Toen achtereenvolgens Hoog, Van As, Paumen en keepster Joyce Som broek stopten bij Oranje, werd nog even gevreesd voor een vrije val. Het tegenovergestelde gebeurde. Sinds 'Rio' werden nog maar drie duels verloren. Josine Koning en Anne Veenendaal maakten van el kaar de twee beste keepsters ter we reld. Frederique Matla nam de rol van strafcornerspecialist Maartje Paumen over, niet in de laatste plaats omdat die haar als mentor bijstaat. Welten en De Goede zijn er nog steeds, Marloes Keetels is de ar chitect en nog steeds is geen enkele positie zwakker bezet. De structuur in het Nederlandse hockey staat als een huis. De hoofd klasse is de beste competitie ter we reld. En vanuit de bond gaat veel energie en geld naar de jeugdselec- ties, die allemaal op dezelfde ma nier worden opgeleid. Bondscoach Marc Lammers hielp zijn ploeg in 2008 aan het eerste goud in 24 jaar, hij deed dat op een planmatige ma nier, met behalve aandacht voor het hockey ook sterk de nadruk op het mentale aspect. En volgens die filo sofie wordt nog steeds gewerkt. Andere landen bleven achter. Soms hebben ze een sterke lichting en valt alles goed, maar dat zijn uit zonderingen. Het huidige Argenti nië is lang niet van hetzelfde kaliber als begin deze eeuw, maar is wel de laatste tegenstander die begin 2020 van Nederland won. Vijf jaar na dato zal Van As ook direct toegeven dat die zilveren plak uit Rio een andere waarde heeft dan haar twee gouden medailles. Nog veel meer dan de media, de fans of de bestuurders, verlangen de hockeysters goud van zichzelf. Juist die veeleisende manier van werken zorgt ervoor dat het bijna altijd lukt. CIJFERS MANNEN SPEKENBRINK ,,Waarom feliciteren jullie ons niet met zilver?", was het eerste wat Na omi van As tegen de hockeypers zei toen ze in 2016 in Rio het veld af stapte. Oranje had na shoot-outs van Groot-Brittannië verloren, er was er aan Nederlandse kant niet één benut. In de finale zelf, die ein digde in 3-3, ging ook van alles mis. Maar dat was niet de reden waarom het na afloop ging over het verloren goud in plaats van het ge wonnen zilver. Van het Nederlands elftal wordt nu eenmaal niets an ders verwacht, sinds het goud van Peking in 2008. Oranje is sindsdien altijd de sterkste ploeg geweest, met technisch superieur hockey, de meest efficiënte strafcorner, de be ste keepster. Als er wordt verloren - en dat gebeurt nauwelijks (zie ka der) - is er ergens zand in de ma chine gekomen. Spanning, iets te veel speelsters tegelijkertijd uit vorm, geen klik met de bonds coach; het is allemaal best voorbij gekomen. Maar puur op kwaliteit moet Nederland goedbeschouwd elke wedstrijd winnen. Dat uitgangspunt is vanmiddag (12.00 uur Nederlandse tijd) tegen Argentinië niet anders. 'Las Leonas' waren de aartsrivaal van Oranje in de periode 2002-2014. Met super ster Luciana Aymar kroop Argenti nië geregeld onder de huid bij de Nederlandse speelsters. De tempe ramentvolle keepster Belen Succhi vierde elke redding met veel thea ter. Bij de Spelen van Londen in 2012 werd in de nacht voor de finale vuurwerk afgestoken bij het hotel van Oranje, geïnitieerd vanuit de Argentijnse ploeg. Nederland lag er even van wakker, maar won goud. vrijdag 6 augustus 2021 GO TOT EN MET ZONDAG AD.NL/OLYMPISCHE-SPELEN LIVEBLOG AD.NL FACEBOOK.NL/SPORTWERELD nw Ingecalculeerd goud Nederland-Groot-Brittannië TOKIO Onder bondscoach Alyson Annan speelde het Nederlands vrouwenteam 134 interlands. Daarvan werden er 114 gewonnen, dertien gelijk gespeeld en zeven verloren. Sinds de ver loren olympische finale van Rio de Janeiro (2016) is de balans: 92 overwinningen, 8 gelijke spelen en 3 neder lagen. De laatste nederlaag van Oranje dateert van 15 fe bruari 2020. Argentinië won in de Pro League met 2-0. Het is tevens de enige nederlaag onder Annan met meer dan één doelpunt verschil. Daarna werden nog 19 duels gespeeld: 18 zeges, 1 gelijk spel. Die remise leverde na shoot-outs alsnog een over winning op. TOKIO België heeft het olym pisch hockeytoernooi bij de mannen gewonnen. Na een gelijke stand in de eindstrijd tegen Australië (1-1) namen de Belgen de shoot-outs beter. Florent van Aubel opende de score voor België, dat regerend wereldkampioen is. Tom Wick- ham zorgde voor de 1-1. Blake Govers, Joshua Simmonds en Jacob Whetton slaagden er in de shoot-outs niet in om de Bel gische doelman Vincent Van- asch te passeren. Félix Denayer was de enige Belg die miste. België verloor vijf jaar geleden nog de finale in Rio de Janeiro van Argentinië (2-4). Australië, dat in de kwartfinale Nederland uitschakelde, werd in 2004 voor het laatst olympisch kampioen. @RikSpekenbrink Tokio De route van Oranje tot aan de finale van vandaag be stond louter uit zeges. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51