Hassan zet in finale1500meter unieke, fysieke en mentale beproeving voort 6 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Sifan Hassan zet vandaag op haar geliefde 1500 meter de unieke reeks op deze Olympische Spelen voort. Waarom is die combinatie van drie afstanden en haar veelzijdigheid nu toch zo bijzonder? Sifan Hassan nog twee keer in actie Programma dat tweemaal goud in totaal niet lukt. Dan blijven we ons afvragen: wat als ze niet voor drie afstanden had geko zen?", zegt Ellen van Langen, die dol blij was dat ze na haar 800 meter-titel in Barcelona in 1992 werd opgevolgd als laatste Nederlandse olympische at- letiekkampioen. Goed herstellen Goed herstellen, fysiek en mentaal - dat wordt de sleutel. En de missie van Hassan houdt niet op na haar races op de baan. Telkens het opladen en ont laden. Ze wordt van hot naar her ge slingerd in haar emoties. Ook een el lenlange rondgang langs de pers tot na middernacht na haar eerste olympi sche titel helpt daarbij niet. Haar op papier voornaamste rivalen: Faith Ki- pyegon (vanmiddag om 14.50 uur op de 1500 meter) en Letesenbet Gidey (morgen om 12.45 uur op de 10.000 meter) lagen toen al te slapen. Ook zij kunnen op andere afstanden uitstekend uit de voeten, maar hebben heel bewust gekozen zich te richten op één finale, weet Valentijn Trouw, de Nederlandse manager van beide vrouwen. Dankzij Eliud Kipchoge, de wereldrecordhouder op de marathon, kent hij een Keniaans gezegde dat per fect past bij de keuze van Kipyegon en Gidey. ,,Met één steen ga je niet twee hazen doden. Dat is eigenlijk wat er achter zit: ik richt me op één doel en ga die aandacht niet verdelen." Het lijkt een voordeel. Toch zegt hij ook dat het goud Hassan vleugels kan geven. De druk is eraf, zei ze zelf ook al. Ze keert hoe dan ook terug naar huis met een olympische titel. Ondertussen is de atletiekwereld in de ban van haar 'triple'. Coach Tim Rowberry is nog altijd onder de in druk van haar enorme veelzijdigheid. De Amerikaan steunde haar keuze en noemde die moedig. Volgens hem is er vrijwel niets in de trainingsme thode aangepast. „Snelheid, tempo hardheid, duurvermogen. Sifan heeft het voor alle drie de afstanden nodig." Ellen van Langen onderschrijft dat. Zij trainde vroeger bijna altijd met Christine Boonstra. ,,Zij richtte zich op de 5000 en de 10.000 meter en ik op de 800 meter. In de basis deden we hetzelfde. Er waren hoogstens accent verschillen. Trainde ik wat vaker 600'tjes en zij wat meer 1000 meter- tjes." Waarmee ze niets wil afdoen aan De combi van Sifan Hassan is eigenlijk not done. Het is niet voor niks nog nooit gedaan de unieke combi van Hassan nu. ,,Die is eigenlijk not done. Het is niet voor niks nog nooit gedaan." Speciaal is Hassans veelzijdigheid. In Doha was ze de eerste in de geschie denis die op een WK de 1500 en de 10.000 meter won. Kijkend naar haar slotronde op de 5000 meter had ze deze Spelen op de 800 meter ook een goede kans op winst gemaakt. Alle af standen tot de halve marathon be heerst ze. Niemand twijfelt er meer aan dat ze een uitstekende marathon in de benen heeft. Toch zegt oud- coach Honoré Hoedt: ,,Aan het begin van onze samenwerking in 2013 leek Sifan voorbestemd voor de lange af stand. Een mindere motoriek, een mindere techniek en een mindere sprint. Maar toen we dat gingen trai nen bleek ze daar zeker wel aanleg voor te hebben. Haar 2.03 dat jaar op de 800 meter verraste haar het meest. Dat was het begin." Haar concurrenten kennen nu 'het probleem'. Hassan kan een hard tempo aan én heeft een ongekende eindsprint. Gidey weet morgen dat haar kans groter is met een slopende race op de 10.000 meter. Vanavond op de 1500 meter komt Hassan met rege rend olympisch kampioene Kipyegon wel een vrouw tegen die niet bang is voor haar slotronde of eindsprint. Als Hassan erin slaagt haar en de andere concurrenten te verslaan, verbaast ze opnieuw de wereld. PIM BIJL t-.jfe e ISï? f Hari Bahadur Rokaya. Dat is de naam van de laatste atleet die de drie afstan den van Sifan Hassan in Tokio op een eerdere Olympische Spelen combi neerde. In de buurt van de prijzen kwam de man uit Nepal niet. Rokaya werd in 1988 in alle drie de series uit geschakeld. De Keniaan Kip Keino probeerde de combinatie in 1968 met meer succes: hij begon die Spelen met een 'DNF' (did not finish) op de 10.000 meter, werd tweede op de 5000 meter en won vervolgens de 1500 meter. Een duik in de statistieken toont aan hoe bijzonder de missie van Has san is. Sifan Hassan kan de eerste atleet worden die een medaille wint op de 1500, de 5000 en de 10.000 meter op één Spelen. Bij de vrouwen was de Ethiopische Tirunesh Dibaba in 2008 de eerste die met de 5000 en de 10.000 meter twee van de drie afstanden van Hassan won op één Spelen. Twee afstanden succesvol combine ren op de (midden-)lange afstand komt veel vaker voor, bij de mannen, met name de 5000 en de 10.000. Zo won de Tsjech Emil ZStopek beide af standen in 1952, de Fin Lasse Virén in 1972 en 1976, de Ethiopiër Kenenisa Bekele in 2008 en de Brit Mo Farah in 2012 en 2016. De 1500 en de 5000 meter winnen? Daar slaagde de Marokkaan Hicham El Guerrouj in, in 2004. Goedbeschouwd is Hassan aan het pionieren met zes olympische races in zeven dagen en begon ze aan een ex periment. Heeft de 28-jarige atleet haar kans op twee gouden medailles fors verkleind? Of kan ze op een tweede én zelfs derde afstand net zo goed voor de dag komen als maandag tijdens haar gouden 5000 meter? ,,Stel vrijdag 6 augustus 2021 GO Vanmiddag 14.50 uur Finale 1500 meter Morgen 12.45 uur Finale 10.000 meter Sifan Hassan laat in de halve finale van de 1500 meter haar tegenstanders met een vlijmscherpe eindsprint kansloos. Ze lijkt letterlijk te vliegen. foto epa - Ellen van Langen (55) Telkens opladen en dan de wereld weer verbazen y @PimBijl Tokio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50