4 Sifan Hassan staat dik ingepakt op een koud en nat plein in Eindhoven. Achter haar lopen mensen onder pa raplu's voorbij. Het is 9 oktober 2011. „Gefeliciteerd met je eerste prijs op de halve marathon'', zegt de intervie wer van Losse Veter Producties. ,,Had je er al eerder eentje gelopen?'' Hassan heeft zojuist, eigenlijk te gen de wens van haar trainer in, mee gedaan aan de wedstrijd over 21,1 ki lometer. Ze komt als eerste vrouw over de finish, met dik vier minuten voorsprong op nummer 2. Het is haar tweede halve marathon ooit, ant woordt ze. De resterende drie minu ten van het video-interview, dat nog online te vinden is, bestaat vooral uit spraakverwarring tussen de inter viewster en de dan 18-jarige Hassan, die op dat moment nog geen drie jaar in Nederland is. ,,Ik heb dat filmpje vaak laten zien tijdens mijn lessen op school'', zegt Ton van Hoesel, voormalig vmbo-do- cent in Eindhoven én voormalig trai ner van Hassan. ,,Daarna liet ik dan een filmpje zien van een paar jaar la ter, waarop ze een wedstrijd loopt tij dens de Diamond League (serie top wedstrijden, red.). Mijn boodschap aan de klas: verschuil je niet, maar ga ervoor! Kies je eigen weg. Dat is wat Sifan heeft gedaan.'' Nu zou de oud-docent een nog be tere video kunnen laten zien: die van zijn voormalige pupil met een gou den olympische medaille om haar nek, afgelopen maandag gewonnen op de 5000 meter in Tokio. Na dit weekend heeft ze mogelijk drie olympische medailles. Vandaag om 14.50 uur start Hassan in de finale van de 1500 meter, morgen om 12.25 uur loopt ze als alles goed gaat de 10.000 meter. Ze is nu al een van de grootste Ne derlandse atleten ooit, maar tegelij kertijd nog relatief onbekend bij het grote publiek. Ze is hartelijk en grap pig, zeggen men sen die haar ken nen. Maar ook ei genzinnig, op haar hoede en doelge richt. Haar weg naar olympisch goud liep via Zuidlaren, Leeuwarden, Eindhoven, Arnhem en Portland (VS). Maar het pad begon in Ethiopië. Moederziel alleen Waarom Sifan Hassan in 2008 op haar 15de moederziel alleen vanuit Ethiopië naar Nederland kwam en hier asiel aanvroeg? Ze heeft het nog nooit precies willen vertellen. Ze werd geboren in Adama, zo'n 100 ki lometer van hoofdstad Addis Abeba. Woonde eerst bij haar moeder (haar vader verbleef elders) en later bij haar oma. In die laatste periode begonnen de problemen. Als ze over haar verle den vertelt in interviews, is het om floerst. ,,Ik heb ontdekt dat je nare dingen kunt weggooien zonder er over te praten'', zei ze eerder dit jaar tegen NRC. Als interviewers door vroegen waarom ze Ethiopië was ontvlucht: ,,Nee, nee, dan moet ik over politiek praten. En ik houd er niet van om over politiek te praten.'' Duidelijker was ze over haar eerste maanden in Neder land, in een be schermde opvang voor minderjarige asielzoekers in Zuidlaren. ,,Ik heb iedere dag gehuild. Ik mocht niet naar buiten, het was een gevangenis'', ver telde ze in een atle- tiekmagazine. Na acht maanden verhuisde Hassan naar een woning in Leeuwarden, waar ze samen met wat andere jonge asielzoekers woonde. Toen ze tegen een begeleider zei dat ze graag wilde hardlopen, legde die contact met atletiekvereniging Lioni- tas in Leeuwarden. ,,Ze had alleen een paar oude sport schoenen en van het beetje leefgeld dat ze kreeg, kon ze geen nieuwe ko pen. Dus hebben wij voor spikes ge zorgd'', zegt Yke Schouwstra, haar trainster bij Lionitas. Hassans talent was direct duidelijk. Haar bezwaarde verleden ook. ,,Ze was wat angstig, terughoudend.'' Mengde zich niet in de groep, maar ging snel de kleedka mer weer in. Vond het lastig mensen te vertrouwen. ,,Ze zal niet voor niets uit Ethiopië zijn gevlucht. Toen ze merkte dat ze bij ons veilig was, werd ze opener, begon ze grapjes te maken. Soms vertelde ze een beetje over haar verleden, als we samen in de auto zaten naar wedstrijden.'' Toen Hassan 18 werd, kreeg ze zelf standige woonruimte in Eindhoven. Via een docent van haar opleiding (verpleegkunde aan het ROC Eind hoven) kwam ze ook daar op de atle tiekbaan terecht. ,,Ik ben haar weleens gaan ophalen op haar flatje, voor een wedstrijd. Er lag een matras en er stond een tas met kleren, dat was het wel zo'n beetje'', zegt Ton van Hoesel, toen haar trainer bij Eindhoven Atletiek. Bij de club trok ze op met een groepje andere Ethiopische atleten. Wat aan Hassan opviel? ,,Ze had echt een enorme drive. Ze droomde toen al van de Olympische Spelen. We moesten haar afremmen, ze wilde te veel doen.'' Er ontstond een band tussen het gezin Van Hoesel en de atlete, die ge regeld bij hen kwam eten. ,,Het was me duidelijk dat haar leven niet mak kelijk was geweest. Ik wilde dat ze zich thuis voelde.'' Toen ze later van trainer wisselde, eindigde hun band vrij abrupt. ,,Sifan kiest haar eigen weg en ik heb een klein stukje mee- Het was me duidelijk dat haar leven niet gemakkelijk was geweest. Ik wilde dat ze zich thuis voelde vrijdag 6 augustus 2021 GO Direct na het behalen van haar titel op de 5000 meter. I OIOPIMRaS Cyril Rosman Rotterdam/Tokio - Ton van Hoesel, oud-coach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4