II Meerkampster Anouk Vetter op het podium bij de Spelen? Wat Anouk Vetter (28) moest van diep komen om olympisch zilver te halen. In 2019 was ze het plezier in haar sport helemaal kwijt, nu is ze de op één na de beste van de alleskunners in de atletiek. Voor haar trainingsmaatje Emma Oosterwegel. w 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Estafettefinale na recordtijd Martina wil zo niet eindigen Van Duijn 10de, 14-jarige goud FLITSEN PIM BIJL Wanneer Anouk Vetter woensdag na vier onderdelen de tussenstand van de zevenkamp bekijkt, ziet ze haar naam bovenaan staan. ,,Shit!", denkt de vrouw aan de leiding. ,,Nu komen de verwachtingen." Als ze donderdag na de afslui tende 800 meter hetzelfde scherm bekijkt, ziet ze de Belgische Nafis- satou Thiam bovenaan staan en haar naam pal daaronder, op de tweede plaats. Ze heeft olympisch zilver. Wat ze denkt? Weinig tot niets. Ja, er is een lange knuffel met trainingsmaatje Emma Oosterwe gel, die derde is geworden, maar waar bij haar de tranen al in de ogen staan, is Vetter beduusd. Vol onge loof. Ze lijkt wel in trance, een mi nuutje of tien, gokt ze, al is tijdsbe sef ook niet haar sterkste punt na een zenuwslopende zevenkamp. Het is pas als ze haar vader en coach Ronald in de armen vliegt dat het allemaal een beetje indaalt. Na een Europese titel in 2016 en WK- brons een jaar later staat de 28-ja- rige atlete nu op het podium van de Spelen, in wat ze met een knipoog haar tweede carrière noemt. Geknakt De 800 meters die ze net heeft ge lopen om haar tweede plaats veilig te stellen, vormden nog geen twee jaar terug een veel te hoge drempel. In Doha, op de WK, zag ze als een berg op tegen die twee afsluitende rondes. Er was iets geknakt. Ze trok zich terug. Zonder blessures, zon der fysiek leed, ze wilde gewoon niet meer. Haar toelichting toen: ,,Ik kan het mentaal niet meer op brengen. Ik ben niet gelukkig." Na dat toernooi gaat ze op vakan tie naar Sri Lanka, waar ze aan an dere reizigers niets over haar be staan als topsporter vertelt. Dat heeft een duidelijke reden: ze is er goed klaar mee, de manier waarop het al een tijdje gaat. Doorgescho ten kritisch, voor haar gevoel al te lang wonend en trainend op Pa pendal, tussen dezelfde mensen die ook allemaal het topsportersleven leiden. Er moet meer zijn, denkt ze al een poos, ze wil een breder leven, wonen in een stad als Amsterdam. De tranen kwamen toen ik besefte waar ik vandaan kom en waar ik nu sta. Dit is het happy end Twee maanden doet ze niet aan atletiek. Ze zoekt naar oplossingen en verhuist naar de hoofdstad. Ze gooit het roer om, maar pakt óók haar sport weer op. Nog altijd trai nend bij vader Ronald. ,,Ik beleef het alleen heel anders nu", zegt ze, content met de rood-wit-blauwe vlag om haar nek in Tokio. Ze heeft zichzelf opnieuw uitgevonden en daarmee haar carrière verlengd. Niet meer doorslaan dus. De ver wachtingen temperen. Dan helpt het niet om aan de leiding te gaan op de Olympische Spelen. Het is misschien wel de reden dat Vetter en haar kamergenoot Oosterwegel vrijwel niet slapen na dag 1 van de zevenkamp. In de ochtend vragen goede. Het zijn twee lange dagen en je ziet dat Emma en ik daar heel goed mee zijn omgegaan." Vetter heeft genoten. Een meer kamp beleeft ze minder uitbundig dan het leven buiten de atletiek baan. Maar ze heeft absoluut geno ten, wat ze in Doha twee jaar gele den dus totaal niet kon. ,,De eerste tranen kwamen ook toen ik dat be sefte. Waar ik vandaan kom en waar ik nu sta. Het waren lange dagen, maar ze vlogen voorbij. Daar ben ik supertrots op. Dit is het happy end." Het gevoel van destijds in Doha kan ze niet eens meer oproepen bij zichzelf. ,,Het is heel fijn hoe het brein werkt. Je vergeet het ge woon." De kans dat ze deze meer kamp vergeet is klein. Olympisch zilver in een nieuw Nederlands re cord van 6689 punten. Anouk Vet ter is blij dat ze topsporter is. t ze aan elkaar hoe het is. Er komt vooral gekreun en gevloek uit hun monden. Stramme spieren, ver moeide hoofden. Het echte 'meer- kampgevoel', want de zevenkamp is altijd een tweedaagse slijtageslag. De atleten die het beoefenen, moe ten allround zijn en koel blijven: het gaat om stabiel goed presteren. Als aan het begin van dag 2 ook het verspringen naar wens ver loopt, weet Vetter dat het moet ge beuren. ,,Shit! Ik móet hier met een medaille weggaan. Ik ben nu zó dichtbij." Ze lacht. ,,Ik wilde dit ge woon." Speerwerpen, normaal haar beste onderdeel, valt vervolgens flink tegen en vanaf dat moment weet ze dat de Belgische Thiam net als vijf jaar geleden in Rio het goud zal gaan pakken. Daarom noemt Vetter het naderhand ook geen 'droom-meerkamp'. ,,Wél een heel vrijdag 6 augustus 2021 GO ATLETIEK De Nederlandse vrouwen op de 4x400 me ter estafette staan morgen in de finale. Lieke Klaver, Lisanne de Witte, Laura de Witte en Femke Bol eindig den in hun serie als vierde in een tijd van 3.24,01, een verbetering van het Neder lands record dat stond op 3.26,98. In de andere serie was alleen Polen sneller. ATLETIEK Churandy Mar tina plakt nog een jaar aan zijn lange atletiekcarrière. De 37-jarige sprinter van Curagao zei dat na de se ries van de 4x100 meter estafette, waarin de Neder landse ploeg door zijn toe doen strandde. Slotloper Martina vertrok te vroeg, waardoor Chris Garia het stokje niet kon doorgeven. SCHOONSPRINGEN Celi ne van Duijn heeft de olym pische finale op de 10-me- tertoren afgesloten op de tiende plaats. De 28-jarige Amersfoortse kwam in vijf sprongen tot een totaal van 287,70 punten. Goud ging naar de pas 14-jarige Quan Hongchan uit China, die 466,20 punten kreeg. Jan-Willem van Schip (26) is er niet in geslaagd een medaille te veroveren op het olympische omnium. De baanwielrenner zakte in de afsluitende puntenkoers van plek 2 naar plek 6. Nadine Visser, Dafne Schippers, Marije van Hu- nenstijn en Naomi Sedney hebben de finale van de 4x100 meter bereikt. Hun 42,81 volstond net voor een plek in de eindstrijd, vandaag om 15.30 uur. Liemarvin Bonevacia werd achtste en laatste in de finale van de 400 meter. Hij liep nu 45,07, na zijn 44,62 in de halve finales. De waterpolosters klop ten China met 13-6 en spe len morgen tegen Australië om de vijfde plaats. Alleskunner heeft @PimBijl ff Tokio -Anouk Vetter (28) Op het WK in Doha zag Vetter het twee jaar geleden niet meer zitten. foto anp 4 MÜrtl- Bij de start van de afslui tende 800 meter loopt Anouk Vetter naast de uitein delijke kampi oene Nafissatou Thiam. Links haar trainings maatje Emma Oosterwegel. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48