SboDbedri 2 Baanwielrenster Shanne Braspennincx (30) vreesde OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Fontijn naar finale? Bekijk onze website In de zomer van 2015 vocht Shanne Braspennincx (30) voor haar leven. Nu is de baanwielrenster olympisch kampioen op de keirin. ,,Ik hoop dat dit een opsteker is voor veel mensen met hartproblemen.'' Column had nog niet geklonken. Maar toen Mohd Azi- zulhasni Awang naast zich keek, had hij al ver loren. Daar stond geen renner, maar een sloopkogel met een oranje shirt aan. Twee keer zo groot, drie keer zo breed. Die dijen. Die nek. Die reet. Het was niet eerlijk. Een vloek en een zucht later lag Awang uit het sprinttoernooi. Hij was niet de enige. Er rijdt deze da gen een tweemanssloopbedrijf rond op de wieler baan van Izu. Jeffrey Hoogland en Harrie Lavreysen mokeren de ene na de andere sprinter naar huis. Een paar klappen en er is niets van ze over. Na de uitscha keling moeten ze in stukjes en brokjes van de baan gebezemd worden. Hoogland en Lavreysen hier aan het werk zijn. In alle vroegte op pad in een bestelbusje met op de zijkant de naam van hun bedrijf. Hoogland Lavreysen, voor al uw sloopwerk. Muurtjes, schuurtjes of die oude badkamer met die lelijke tegeltjes: ze mollen al les. In alle vroegte staan ze voor de deur met een moker, een thermoskan koffie en een bo terhamtrommel met bamme- tjes kaas. Ze zetten de radio op standje veel te hard, spugen in hun handen en slaan daarna de boel kort en klein. Als je nog even wilde nadenken over dat ene muurtje, dan heb je pech. Is al kapot. Het is grof geweld wat ze ge bruiken. Je krijgt soms medelij den met hun fietsen. Stelletje lomperiken. Baansprinten is meer en meer een soort squat- ten op twee wielen geworden. Jeffrey Hoogland trapte vorig jaar een crank met vermogensmeter dwars doormidden; sindsdien rijden ze alleen nog maar met hufterproof cranks die een miljoenmiljard Watt aankunnen. Op hun sloffen is het slopersduo naar de halve fi nales van de individuele sprint geslenterd. In de kwalificaties reden ze exact dezelfde tijd, in de rondes erna waren ze even indrukwekkend. Eigenlijk begint het pas nu écht voor ze, in de halve finale. Daarin tref fen ze een Rus (Denis Dmitriev) en een Brit (Jack Carlin). Gevaarlijke klanten, maar underdogs. Als Hoogland en Lavreysen niet struikelen, staan ze in de finale tegenover elkaar. Het is een scenario dat ze kennen van wereldbe kers, van Europese en wereldkampioenschappen. Ze kennen elkaar door en door, ze zijn ploeggenoten en misschien zelfs wel vrienden - maar ook elkaars grootste concurrenten. In de voorbereidingen en op de teamsprint hadden ze elkaar nodig, maar ze zijn egoïstisch genoeg om nu vooral aan zichzelf te den ken. De eigenaren van het tweemanssloopbedrijf worden twee losse bv'tjes. Hoogland Lavreysen verandert in Hoogland vs Lavreysen. Moge de lompste winnen. Hoogland en Lavreysen gebruiken grof geweld. Stelletje lomperiken I Een jonge vrouw fietst zwetend door de Amerikaanse nacht. Haar onderarmen hangen tot haar ellebogen op het stuur, de weg loopt af, waardoor ze nau welijks hoeft bij te trappen. Ge lukkig maar. Ze is benauwd. Ze voelt een harde druk op haar borst en haar linkerarm hangt vreemd in de weg, alsof -ie een ander toebehoort. Ze weet het niet, maar zij, Shanne Braspen- nincx, is op dat moment bezig aan een gevecht op leven en dood. Een inmiddels 30-jarige vrouw fietst zwetend door de Japanse namiddag. Haar handen omklemmen haar stuur. Haar hart bonkt in hevig tempo. Ze trapt, en trapt, en trapt, met al les wat ze in zich heeft, terwijl de verzuring zich genadeloos door haar forse gespierde bovenbenen verspreidt. Braspennincx is bezig aan een gevecht. Niet op leven en dood, maar om historie. Voor de mooiste sportieve overwinning van haar leven. Klooien Ze begon ooit op haar zevende met 'klooien op een fietsje' bij de plaatselijke wielerclub in Meerle, vlak onder de grens in België, waar haar Nederlandse ouders eerder een restaurant kochten. Eerst op de weg, jaren later stapte ze over naar de baan. Braspen nincx groeide op als wildebras, volgde altijd het voorbeeld van haar twee oudere broers. Door hen leerde ze hard zijn, vermoedt ze. Wel zo handig later, haar ar beidsethos is een van haar grote pijlers voor haar wielersucces. Als klein meisje riep ze al dat ze we reldkampioen wilde worden. Hartproblemen hoeven niet per se het einde te zijn van je sportieve leven. Ik ben het bewijs In 2015 heeft ze haar vizier op de Olympische Spelen. In fe bruari van dat jaar won ze onver wachts WK-zilver op de keirin, haar favoriete baanonderdeel. Dat smaakt naar meer, dus staat alles nu in het teken van Rio, over exact twaalf maanden. Althans, dat was voordat ze op een woens dag in juli tijdens een wedstrijd in Colorado plots merkwaardige klachten krijgt. Ze is verre van een aansteller, gaat soms tot kot sen toe door, maar die middag roept ze toch geïrriteerd: ,,Ver- domme hé, ik krijg het be nauwd." Het komt niet uit. Ze heeft zich net geplaatst voor de finale die kort daarna verreden zal worden. Ze gaat liggen. Ze probeert of een zuurstofmasker helpt, doet het niet, waarna ze zich gefrustreerd afvraagt of ze misschien haar longblaasjes kapot heeft gereden. Een rib heeft gekneusd. Of dat de ijle lucht plots problemen geeft, de baan in Colorado ligt op 2200 meter hoogte. Maar als het begint te regenen en de finaleritten wor den uitgesteld tot de volgende ochtend, pakt zij haar spullen en vertrekt naar de campus waar de Nederlandse baanploeg verblijft. Almaar met niet afnemende druk op haar borst. Douchen, eten, proberen te sla pen; het zal uiteindelijk tot diep in de nacht duren voordat ze zwe tend op een fiets stapt voor de rit van anderhalve kilometer naar het ziekenhuis. Weet zij veel. Ze is op dat moment 24, eet gezond, beweegt meer dan voldoende en is als topsporter altijd nauwkeu rig met haar lichaam bezig. Bo vendien houdt ze niet van zeu ren. Als ze in 2021 in Japan over de houten olympische wielerbaan rijdt, en een ronde voor het einde de koppositie inneemt, zal ze niet aan die periode denken. Het is haar olympisch debuut, de vorige keer in Rio mocht ze alleen in re serverol mee en keek ze met vreugdetranen toe toen ploegge note Elis Ligtlee het goud won op de keirin. Eerder deze week bleek al dat Braspennincx in vorm was, toen ze samen met Laurine van Ries- sen vierde werd op de teamsprint. Gedachten aan de lastige route van de afgelopen jaren komen niet vaak meer boven. Ja, soms als ze haar medicatie moet ophalen. Sinds 2015 gebruikt zij bloedver- dunners en cholesterolverlagers. Als haar herhaalrecept soms niet op tijd komt, kan ze denken: waarom ik? Om direct daarna ge amuseerd te bedenken: het houdt me in principe ook 'een soort van' in leven. Want uren nadat ze in 2015 in het ziekenhuis stapte, er slange- ZONNEVELD LISETTE VAN DER GEEST vrijdag 6 augustus 2021 GO Alleen de vroege vogels kunnen vandaag live kijken naar de halve finale van boksster Nouchka Fontijn, om 07.00 uur tegen Lauren Price (midden gewicht). Voor wie niet tijdig wakker was: alles over de partij is te lezen op onze website. Fontijn heeft nog een appeltje te schillen met Price, die haar vorig jaar in de WK-finale klopte dankzij een toegekend protest. @ThijsZonneveld Nog geen meter was er gereden en het fluitje Het is tot nog toe zo zakelijk dat het lijkt alsof In zes jaar van Juli 2015 Zes jaar later - Shanne Braspennincx (30) Shanne Braspennincx kan het zelf nog nauwelijks geloven dat ze een gouden medaille heeft gewonnen. foto reuters ^33 Shanne Braspennincx is in de finale van de keirin vol overtuiging op weg naar de winst. Zes jaar terug werd ze nog gedotterd en moest er een stent worden geplaatst. FOTO REUTERS )F@LvdGeest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46