CBS ziet iets meer doden na piek in juli NIEUWS 3 Gesprekken over beveiliging De Vries verliepen zeer stroef Door een ruzieachtige sfeer tussen het OM en Peter R. de Vries kwam de beveiliging van de vermoorde misdaadjournalist maar niet van de grond. Dat zeggen de advocaten uit het verdedigingsteam van kroongetuige Nabil B. y Onno de Jong en Peter Schouten, de advocaten van kroongetuige Na bil B., liggen hopeloos overhoop met minister Grapperhaus van Jus titie over het onderzoek naar de be veiliging van Peter R. de Vries. Een gesprek tussen de advocaten en de secretaris-generaal van het minis terie heeft de partijen geen stap dichter bij elkaar gebracht. De Jong en Schouten willen dat een onafhankelijke voorzitter het onderzoek leidt. Bovendien moe ten in datzelfde onderzoek ook de moorden op de broer van Nabil B. en advocaat Derk Wiersum wor den meegenomen. Maar het minis terie voelt daar niets voor: Grapper haus houdt vast aan Tjibbe Joustra, de oud-NCTV-topman (Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid) als voorzitter van de onderzoekscommissie. De Jong en Schouten vinden dat Joustra geen onafhankelijk onder zoek kan doen omdat de NCTV medeverantwoordelijk was voor de beveiliging van De Vries. In een persconferentie haalden de advocaten gisteren hard uit naar Grapperhaus, het Openbaar Minis terie (OM) en de NCTV. ,,Er werd onvoldoende naar ons geluisterd'', zei Schouten, die nu net als De Jong strenge persoonsbeveiliging heeft. ,,Zelfs tot op de dag van vandaag, na de dood van Peter, is het allemaal nog steeds onvoldoende.'' Zo zou den andere betrokkenen in het Ma- rengoproces - waarin Nabil B. kroongetuige is - nog altijd niet op voldoende steun kunnen rekenen. Schouten klapte uit de school over eerdere gesprekken tussen Pe ter R. de Vries en het OM over zijn beveiliging. ,,Bij deze gesprekken is een nare sfeer ontstaan'', aldus de advocaat. ,,Wij zijn ervan overtuigd dat Peter weinig zin had om te pra- Peter had weinig zin om te praten over zijn beveiliging, omdat er zo vervelend werd gereageerd ten over zijn beveiliging omdat er zo vervelend werd gereageerd. Er was veel animositeit, omdat wij heel erg kritisch waren.'' Schouten haalde een gesprek aan met een hoofdofficier die over de beveiliging ging. ,,Ik somde een heel lijstje op met zaken die niet goed zijn gelopen. Daarop zei die hoofdofficier tegen mij: 'Misschien moet jij even naar een psycholoog'. Daarop antwoordde ik: Nou, ga jij dan ook naar een psycholoog dan zien we aan het eind wie van de twee gekker is. Die sfeer zit dus heel erg in de onderhandelingen'', aldus Schouten. ,,Dat heeft er uiteindelijk ook toe geleid dat Peter zoiets had van: daar heb ik geen interesse meer in, om met die mensen om tafel te zitten.'' Schouten bevestigde dat het Pe ter R. de Vries zélf was die geen per soonsbeveiliging wilde. ,,Maar Pe ter voerde wel gesprekken met een veiligheidsexpert van het parket Midden-Nederland over het soort beveiliging dat wel kon worden aangeboden.'' Of die gesprekken er gens toe hebben geleid, is onduide lijk. Wel zou De Vries hebben ge zien dat zijn kantoor in de gaten werd gehouden door de politie. Signalen Het advocatenduo vindt dat niet duidelijk is wie nou precies verant woordelijk is voor de beveiliging van bedreigde personen in het Ma- rengoproces. Schouten: ,,De reactie van de overheid na de moordaan slag op Peter was: 'Oef, dat was een slechte dag'. Terwijl er iemand dood is. Wij zien het veel meer als: al die tijd blijven jullie signalen ne geren en is er niemand die aange wezen kan worden als degene die dit niet goed heeft uitgevoerd. Er wordt heel veel onduidelijk gecom municeerd.'' Het ministerie van Justitie en Veiligheid laat weten er 'alle ver trouwen' in te hebben dat het hui dige onderzoek naar de beveiliging van De Vries 'onafhankelijk en kri tisch' gaat verlopen. Komend najaar moeten de resultaten bekend zijn, zo verwacht het ministerie. Vooral in de leeftijdsgroep van 65 tot 80 jaar stierven meer mensen dan de maand daarvoor. Afgelo pen vier weken ging het in die leeftijdsgroep om ongeveer 200 extra sterfgevallen. Afgelopen week overleden ook iets meer mensen onder de 65 jaar volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). De weken daarvoor was onder jongere mensen nog geen stijging van het aantal sterf gevallen te zien. Het aantal coronabesmettin gen liep in Nederland snel op na dat op 26 juni de kroegen, nacht clubs en festivals weer open gin gen. Vooral veel jongeren, die nog niet volledig gevaccineerd waren, raakten besmet. De we ken erna steeg ook in andere leeftijdsgroepen het aantal coro nabesmettingen. Het CBS concludeert dat iets meer mensen zijn overleden dan normaal in deze tijd van het jaar. Vorige week ging het om 150 ex tra sterfgevallen. De doodsoor- zaken zijn bij het statistiekbu reau niet bekend, maar dat de co- ronapiek meespeelt, is aanneme lijk. ,,Er was geen hittegolf, er is geen vliegtuig neergestort en bij de overstromingen in Limburg zijn geen mensen omgekomen'', zegt CBS-woordvoerder Marjo- lijn Jaarsma. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) signaleert sinds half juli even eens een toename van het aantal sterfgevallen en ziekenhuisop names door corona. De RIVM- cijfers zijn echter niet volledig. Het werkelijke aantal overleden Covidpatiënten ligt structureel hoger dan wat het RIVM naar buiten brengt, meent het CBS. ,,Omdat niet alle mensen zich laten testen, er geen mel dingsplicht geldt voor mensen die overlijden aan Covid-19 en de registratie soms wat langer duurt, zijn de werkelijke aantal len hoger'', zegt Jaarsma. vrijdag 6 augustus 2021 GO 'Peter R. de Vries had er zo geen zin meer in' Peter Winterman Den Haag - Peter Schouten, advocaat Peter R. de Vries ging on beveiligd over straat. Ge sprekken met het OM om hier wat aan te doen, liepen spaak. Grote foto boven: Advocaat Onno de Jong tijdens de persconferentie na zijn ge sprek op het ministerie van Justitie. FOTO'S ANP In juli zijn iets meer mensen overleden dan normaal. In de laatste week van juli was sprake van oversterfte, vol gens het CBS. Het ligt voor de hand dat die oversterfte sa menhangt met de coronagolf die ons land afgelopen maand overspoelde. Annemieke van Dongen Den Haag Vorige week zijn 150 extra sterfgevallen te betreuren ge weest, aldus het CBS. Vermoe delijk door corona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3