Vier verdachten drugslab Westdorpe blijven in cel 8 ZEELAND Boze medewerkers Intervence willen excuses gemeenten Brug over de Haringvliet blijft toch open; met smalle banen Volgens vakbond FNV hebben me dewerkers en cliënten de afgelopen maanden 'enorm veel schade on dervonden door het mismanage ment van dertien wethouders'. Zij eisen 'minimaal een gesprek met oprechte excuses', aldus de bond. Het uitdelen van een reep choco lade wordt als volstrekt misplaatst gezien. De medewerkers doneren de repen aan de voedselbank. Opdoeken Eind vorig jaar werd bekend dat de Zeeuwse wethouders hadden be- sloten Intervence op te doeken van wege de aanhoudende financiële en organisatorische problemen. Het was de bedoeling dat de zorg voor de betrokken kinderen en ge zinnen werd overgenomen door drie andere organisaties. De plannen leidden tot veel com motie, omdat de vrees groot was dat de zorg voor de kinderen en gezin nen in de knel kwam en dat zij te maken zouden krijgen met andere hulpverleners. Uiteindelijk floot minister Sander Dekker de Zeeuwse wethouders terug, na een uiterst negatief oordeel van de be trokken inspecties. Op zijn aan dringen is Intervence inmiddels ondergebracht bij Jeugdbescher ming west. Vertrouwen is weg Door alle ontwikkelingen hebben medewerkers en cliënten maan denlang in onzekerheid gezet. Dat heeft veel kapot gemaakt, stelt de vakbond in een verklaring. ,,Veel medewerkers zijn vertrokken en het vertrouwen in de Zeeuwse ge meenten is helemaal weg", aldus FNV-bestuurder Maaike van der Aar. Volgens de bond wilden de wet houders 'alleen maar voor een dub- We vinden het jammer dat dit gebaar niet door iedereen gewaardeerd wordt beltje op de eerste rang zitten en zo goedkoop mogelijk de jeugdzorg inkopen'. ,,Dat dit niet goed ging, zagen wij al van mijlenver aanko men." Desondanks wilden de wet houders niet rechtstreeks in overleg met het personeel, de onderne mingsraad en de vakbond. ,,Ze heb- ben eigenwijs hun eigen zin door gedreven." Blijk van waardering ,,We realiseren ons dat het geen makkelijke periode is geweest voor de medewerkers van Intervence", zegt verantwoordelijk wethouder Jack Werkman in een reactie. ,,Als blijk van waardering en om hen te bedanken voor hun inzet voor de jeugd en gezinnen in Zeeland, heb ben we namens de Zeeuwse wet houders Jeugd een kaartje en een Tony Chocolonely-reep bij Inter- vence afgegeven voor alle mede werkers." ,,We vinden het jammer dat dit gebaar niet door iedereen gewaar deerd wordt en dat het gevoel dat FNV benoemt leeft bij sommige medewerkers. Het werk van de me dewerkers is uitermate belangrijk voor de Zeeuwse samenleving en komt veel waardering toe. Wij wil len graag vooruitkijken en verder samenwerken vanuit verbinding." Omdat door hardrijden en zwaar verkeer rijplaten en bouten los- trillen van de Haringvlietbrug, wilde Rijkswaterstaat de verbin ding aanvankelijk voor twee jaar deels afsluiten. Dat leidde tot een storm van protest en Kamer vragen. Verkeersminister Cora van den Nieuwenhuizen besloot daarop onderzoek te doen naar de mogelijkheid om toch twee stroken open te houden. Geleiderails Dat blijkt nu toch te kunnen, laat ze in een brief aan de Tweede Kamer weten. In overleg met po litie, Openbaar Ministerie, weg- beheerders en veiligheidsregio's komt de minister tot de slotsom dat met behulp van versmalde rijstroken, bebording, belijning en geleiderails een lagere snel heid toch kan worden afge dwongen bij het doorgaand ver keer. ,,Ik ben blij dat het is gelukt om de handhavingsmiddelen en personele capaciteit te organise ren, met veel dank en waarde ring voor de inzet en medewer king van de politie en het Open baar Ministerie'', zegt hoofdin genieur-Directeur Arjan Drie sprong. „Doordat we twee rij stroken kunnen blijven gebrui ken, neemt de verwachte hinder af." De verkeersmaatregelen blij ven van kracht tot aan de ver vanging van de klep in 2023. Het drugslab in Westdorpe was verstopt op een boerenerf aan de Kreekdreef. Daar lag eind novem ber vorig jaar bijna 300 kilo van het zwaar verslavende goedje crystal meth, dat zijn bekendheid vooral kreeg door de misdaadserie Brea king Bad. Ook lagen er honderden liters halffabrikaat en grondstoffen. In totaal worden zes mannen ver dacht van betrokkenheid bij de pro ductie in Westdorpe. Een man uit Rotterdam en een man uit Boxtel werden eerder al voorlopig vrijge laten. De vier verdachten uit Mexico en de Dominicaanse Repu bliek zitten nog vast. En dat blijft zo, omdat justitie en de rechtbank bang zijn dat ze de benen nemen zodra ze vrijkomen. Maar een radertje Het lab in Westdorpe was een ra dertje in een groot crimineel net werk dat meerdere crystal meth- labs beheerde. Onder leiding van de 60-jarige Chileen Marko C. zouden zij krachten van diverse netwerken hebben gebundeld: financiers, af- nemers en technici. Voor de pro ductie werden laboranten, oftewel koks, ingevlogen vanuit Midden- en Zuid-Amerika. Zij zijn de slaven van de drugswereld. Ook in West- dorpe werden ze vermoedelijk op gesloten om drugs te koken. Ze slie- pen in een caravan op het erf en mochten er niet af. Eén van de vier heeft aangifte gedaan van uitbui ting en mensenhandel, bleek giste ren. Het netwerk van criminele orga nisaties, dat op die manier onstond zou onder meer verantwoordelijk zijn voor crystal-methlabs in Baak (Gelderland), Vroomshoop (Over ijssel), Poppel (België) en dus West- dorpe. In het grote onderzoek rondom hoofdrolspeler Marko C. en enkele tientallen medeverdachten liet de rechtbank in Amsterdam vorig maand nog iedereen - inclusief de hoofdverdachten - vrij in afwach ting van hun proces. Dat staat ge pland vanaf april volgend jaar. De zaak van Westdorpe is echter los gekoppeld van het grote proces en wordt al in november inhoudelijk behandeld. Om die reden, en om dat de rechters net als justitie bang zijn dat de verdachten vluchten moeten de vier in de gevangenis blijven. vrijdag 6 augustus 2021 Chocoreep valt verkeerd M Medewer kers van Inter vence protes teerden vorig jaar december in Middelburg tegen de drei gende ophef fing van hun organisatie. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA Medewerkers van het voorma lige Intervence zijn verontwaar digd over de chocoladereep die zij van de Zeeuwse gemeenten hebben ontvangen. Zij beschou wen het gebaar als een beledi ging en noemen het een 'zoet houdertje'. Rolf Bosboom Middelburg -Jack Werkman, wethouder GO Op de Haringvlietbrug (A29) blijven toch in beide richtin gen twee rijstroken open. Wel wordt de maximumsnelheid op de oeververbinding tussen de Hoeksche Waard en Goe- ree-Overflakkee terugge bracht naar 50 kilometer, al wordt die verkeersmaatregel wederom uitgesteld, nu naar naar 23 augustus. Yvonne Keunen Willemstad Veel verdachten in en rond het grote onderzoek Ketchikan, dat draait om een groot aantal crys- tal-methlabs, zijn al vrij. De rechtbank in Breda was gisteren echter onverbiddelijk en hield vier mannen vast die werden aangetroffen in een lab in West- dorpe. Pieter van Klinken Breda M De loodsen in Westdorpe waar het drugslab eind vorig jaar werd aangetroffen. Bij de inval werden vier mannen aan gehouden. FOTO HV ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32