Boekentip zomerhit Ontkomen aan de ach Fantastische tf> O) 6 Hij was tien jaar lang gymleraar, maar uiteindelijk vond hij zijn passie voor het beroep van personal trainer. Jordy Bakker uit Terneuzen begeleidt mensen om zich fitter, strakker en energieker te voelen. ,,Het mooiste van mijn werk is dat ik mensen mag helpen hun doelen te behalen." Het lezen van Leven Lot van Vasili Grossman maakte een verpletterende indruk op mij. Na dit boek over de ver schrikkingen van de Tweede Wereldoorlog en de Stalinterreur in Rusland duurde het zeker een week voor ik weer een ander boek kon op pakken. Want ik wist, niets komt in de buurt van wat ik heb gelezen. De Russische journa list Grossman beschrijft het leven en lijden van de gewone Russen tijdens de Slag om Sta lingrad en hoe het partijsysteem hen verplet tert en dwingt elkaar te verraden. Hier geen verheerlijking van de strijd noch de valse hero- ïek. Ook trekt hij een pa- o 1 L1 rallel tussen het commu- G RO S S MA N nisme en het fascisme en T TM TT KT laat hij zien dat beide sys- JL C V Cl N temen grote overeenkom- C T /^YT"1 sten hebben. Dat het boek ül LW 1 gelezen kan worden, is een wonder. De uitgever was in 1961 zo geschokt door de inhoud dat hij de KGB waarschuwde waarna alle manuscripten, en zelfs het type lint, werden verzameld. Want niets mocht ooit naar buiten komen. Zo was alles in strijd met het communistisch gedachtegoed en de verheerlijking van de glorieuze strijd tegen de nazi's. Gelukkig zag de KGB een exemplaar over het hoofd zodat het 28 jaar later toch ge drukt kon worden en uitgroeien tot een van de indrukwekkendste boeken over oorlog en dictatuur. Gotye (foto), The Fratellis, Natalia Im- bruglia, Chumbawamba, The Temper Trap. Wat hebben deze artiesten met elkaar gemeen? Nadat ze een grote hit uit brachten, hebben we bijna nooit meer iets van deze eendagsvliegen gehoord. Somebody that I used to know van de Belgisch- Australische singer-songwriter Gotye was in 2011 een zelden vertoond meesterwerk. Een gigacarrière lag in het vooruitzicht, maar na die hit is er radio stilte. Hetzelfde gold voor The Temper Trap, ook al uit Australië. Sweet Disposition uit 2009, wauw! Wat een plaat! Melancholisch, prachtig gezon gen en een knaller van een oor wurm. Een volwaardige opvolger is er vreemd genoeg nooit gekomen. Aan het genre - noem het dromerige indiepop- of rock - kan het niet liggen. Tame Impala bewijst dat nu. Die band is schatplichtig aan The Temper Trap. Terneuzen Het is 's morgens om zeven uur stil in de woning van Bakker, want de kinderen zijn er niet. ,,Een jaar ge leden zijn de moeder van mijn kinderen en ik uit elkaar gegaan en enkele dagen in de week zijn 'de kids' bij haar. Op zo'n dag als vandaag werk ik extra veel, zodat ik meer tijd voor mijn kinderen heb, wanneer ze bij mij zijn." Meteen gaat de radio aan, een schaaltje kwark met blauwe bessen, aardbeien en walnoten wordt opgegeten en na een douchebeurt springt Bakker op de fiets voor een ritje van tien minuten naar 'Bodyline Terneuzen'. ,,Voor mijn werk maak ik gebruik van de faciliteiten van Healthcenter Bodyline. Eerst werkte ik op deze plek vijfjaar in loondienst, maar inmiddels negen jaar als zzp'er." 08.20 uur. Als hij bij Bodyline aan komt haalt Bakker uit de berging een kruiwagen met alle benodigde trai ningsattributen. Hij bevestigt enkele spullen aan een trainingstoestel, dat buiten staat. Ook binnen heeft hij zijn eigen 'personaltrainingruimte', zoals hij het zelf noemt, geheel afge zonderd van andere klanten. ,,Sinds kort hebben we een eigen ingang en eigen kleedkamers." Levensgenieter 08.30 uur. Terwijl Bakker alles aan het klaarzetten is, komt de eerste klant al aangefietst. ,,Zij traint al bijna twee jaar bij mij en is altijd vrolijk", zegt Bakker. Er volgt een gesprek vol van verbazing. ,,Wat heb jij nou aan? Een lange broek en een jas, terwijl het zo warm is?" Tot verbazing van Bak ker komt er ook nog een vest van on der de jas tevoorschijn, het zorgt met een voor veel vrolijkheid en jolijt. ,,Deze levensgenieter zou er nog wel wat kilo's af willen, maar haar focus ligt nu op het feit om fit en sterk te zijn en te blijven." Niet veel later komt een stelletje aangelopen, ze hebben een baby van zes maanden bij zich. ,,Sinds twee weken zijn ze weer begonnen met trainen", legt Bakker uit. Ze gaan binnen aan de slag. Ter wijl het kindje braaf op een kleedje ligt rond te kijken, heeft de personal trainer een circuit van acht oefenin gen uitgezet. Het stel begint met squats voor de bovenbeenspieren. ,,In iedere training die ik geef laat ik alle spieren van het lichaam trainen. Ver der geef ik ze wat core training, dat is ideaal om belangrijke spiergroepen te versterken na de bevalling." 09.30 uur. Snel maakt Bakker, bewa pend met doekje en spuitbusje, de ge bruikte gewichten schoon. Stipt half tien loopt hij naar buiten waar drie dames klaar staan voor hun training. ,,Ik train een groepj e van vier vrou wen, het 30+ groepje." Eén van de vier is afwezig en blijkt morgen apart te trainen. Met het drietal loopt Bakker eerst een rondje van tien minuten warm. Daarna doen ze enkele kracht oefeningen. De laatste vijftien minu ten is er ruimte voor een potje beach- volleybal, twee-tegen-twee. Bakker doet zelf enthousiast mee. ,,Altijd leuk en ook intensief in het zachte zand", weten de dames. ,,En de rest van de zware training ben je zo weer verge ten wanneer je eindigt met een spelle- tj e." Er wordt veel gelachen, ook door de verliezende partij. Bakkers team stapt als winnaar van het veld. Sport is mijn leven 10.30 uur. Een half uur pauze voor Bakker. ,,Fijn om even het zand van me af te kloppen." Hij haalt vier bak jes koffie, waarna het groepje in het zonnetje wat nababbelt over de trai ning. Bakker legt ondertussen de passie voor zijn beroep uit. ,,Mijn werk is mijn tweede thuis, zeker als mijn kinderen er niet zijn. Sport is mijn leven. Laatst vroeg iemand of ik al aan vakantie toe was. 'Nee eigenlijk nooit', was mijn antwoord. Natuur lijk heb ik soms zin in twee weken vrij, maar net zoveel zin krijg ik om weer te beginnen met werken." 11.00 uur. De volgende komt aan bij het healthcenter. ,,Hij is al vijfjaar vaste klant", zegt Bakker. „Afgelopen winter werd hij zwaar getroffen door het coronavirus." De man knikt in- Laatst vroeg iemand of ik al aan vakantie toe was. 'Nee eigenlijk nooit', was mijn antwoord vrijdag 6 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft regioverslaggever Emile Calon elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Regioverslaggever Bob Maes kiest de hele week zomerhits uit. 'Mijn werk is mij n tweede thuis' GO Hans Puik 75 <u ■u Jordy Bakker oe fent op een keur aan trainingstoestellen. FOTO'S ADRI WILHELM - Jordy Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30