Groen strand Veel klachten over vaccinatiebewijs CoronaCheck-app Aantal Zeeuwse winkeldiefstallen flink lager, ook na lockdown 2 OSCAR GARSCHAGEN internationale 1>A<3 van het eier Column B'1 I ierblikjes, visnetten, hengel snoeren, snippers plastic en 'sigarettenfilters, peuken dus, eindeloos veel peuken. Loop een ochtendje mee met de mannen van Het Groene Strand en verbaas je over de 'plastic soep' in het witte zand. Zelfs een op het oog schoon stuk Zeeuws (naakt-) strand tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder bij Oranjezon blijkt een vuilnisbelt. Goed bezig, moedigde ik mijzelf aan terwijl ik als een straatveger over het strand schui felde. Maar na de zoveelste peuk en wegwerpvork besprong mij een ge voel van totale nutteloosheid. Dit is jutten tegen de bierkaai. jaar of twintig afbreken en maar liefst acht liter zeewater vergifti gen. Of dat blik, plastic en slappe condooms pas in de eeuwigheid afbreken. Stranden schoonmaken ter wille van toeristen, die Zeeuwse heilige koeien, deed ik een halve eeuw geleden ook al als strandwacht, alleen ligt er nu meer troep. Terzijde: dat was net zo'n rotklus als mannenplees schoonmaken na een drukke stranddag. VPRO's Zomergasten beweerde dat een duurzame wereld niet bij je zelf begint, maar bij het veranderen van het systeem kan mijn hoofd best begrijpen. Maar mijn hart be veelt mij er vanaf 11 augustus weer bij te zijn. Dan start een nieuwe Het Groene Strand-campagne. Aan die campagne doen ook de Stich ting Het Zeeuws Landschap en Doe Mee, Verlos de Zee mee. Iedere inspanning om de Zeeuwse stran den en wateren te vergroenen en dus weer leefbaar en veiliger te ma ken voor vogels, vissen en zeehon den telt. Natuurstranden met zee wier, strandlopers en de bontbek- plevier zijn ook fraaier. plastic en peuken producerende badgasten én de strandpaviljoens de handen uit de mouwen. Alleen al het zeewier met schelpdieren en broedplaatsen van kleine diertjes voor de verandering gewoon laten liggen zou een bijdrage vormen. Scheelt de strandwachten ook weer een hele hoop natuurvernietigend werk. Dit is jutten tegen de bierkaai DE STELLING Vandaag: Ik verbaas me over de 'volle' voetbalstadions Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Jongens opgepakt voor straatroof Man (39) na inval van politie gearresteerd Hoe verloopt jouw vakantie overde grens? Met de app kunnen gevaccineerden een QR-code aanmaken als bewijs van vaccinatie. Veel mensen heb ben die QR-code nodig als ze op va kantie gaan. Zonder digitaal bewijs moeten ze zich voor veel landen alsnog laten testen, voor vertrek of voor de terugreis. De problemen spelen al sinds juni en zijn nog steeds niet opge lost. Vanaf het moment dat het mo gelijk werd een vaccinatie-certifi caat te downloaden, inmiddels bijna twee maanden geleden, rin kelde de telefoon bij de GGD in Goes, en in de rest van het land. Opnieuw installeren De regionale GGD'en hebben geen invloed op de werking van de app. Dat is een landelijke zaak. ,,Het ver velende is dat het vaak om techni sche dingen gaat die wij echt niet kunnen oplossen. Maar we probe ren de beller wel zo goed mogelijk te helpen door eerst alle opties na te lopen waarin we zelf iets kunnen betekenen. En soms is het opnieuw installeren van de app al effectief. Waar het gaat om technische zaken, kunnen wij helaas niets doen", al dus Patricia Stoel van de GGD Zee land. De CoronaCheck-app is ontwik keld onder de verantwoordelijk heid van het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport. Dat erkent dat het al veel langer be staande probleem nog altijd niet is opgelost. Hoewel de GGD'en wor den platgebeld, zegt een woord voerder van VWS 'niet de indruk te hebben dat deze problemen nu nog op grote schaal spelen'. De landelijke GGD heeft het nummer 0800 5090 voor vragen over vaccinaties, testen en de regis tratie. WZEELAND 9 In totaal noteerde de politie de af gelopen zes maanden 218 winkel diefstallen. Twee jaar geleden, toen er nog geen sprake was van het co ronavirus, waren dat er 342. Dat komt neer op een daling van bijna 37 procent. Alleen in de provincies Drenthe en Limburg ging het nóg harder omlaag, zo blijkt uit een ana lyse door datadienst LocalFocus op basis van politiecijfers. Middelburg en Vlissingen Meer dan de helft van de Zeeuwse winkeldiefstallen gebeuren in de gemeenten Middelburg en Vlissin- gen. In Middelburg nam het aantal incidenten, vergeleken met 2019, af van 114 naar 62, in Vlissingen van 87 naar 60. Ook de afname in de ge meente Sluis was opvallend: van 22 naar 6. In de gemeenten Hulst (van 0 naar 3), Kapelle (van 3 naar 9) en Schouwen-Duiveland (van 10 naar 12) sloegen winkeldieven juist va ker toe. Vanwege de coronapandemie waren niet-essentiële winkels - zo als kledingzaken, tuincentra en wa renhuizen - sinds medio december vorig jaar gesloten. Begin maart werd het weer mogelijk om op af spraak te winkelen. Eind april was het maken van een afspraak niet meer nodig. Een kleine piek in mei Dat was even zichtbaar in de cijfers. Het aantal winkeldiefstallen kende in mei een kleine piek van 56, bijna twee keer zoveel als in de maanden ervoor. Toch is dat nog steeds een stuk lager dan in mei 2019, toen 90 gevallen werden gemeld. In juni van dit jaar zakte het aantal diefstal len weer terug naar het niveau van de eerste vier maanden. vrijdag 6 augustus 2021 Kan zijn dat peuken pas na een Dat Roxanne van Iperen in Hopelijk steken ook de bergen Reageer op pzc.nl Gisteren: Louis van Gaal is de ideale bondscoach 1102 stemmen WEET JE WEL ZEKER OF 6AT VAKIÖAAS IS HOEK De politie heeft woens dag twee 15-jarige jon gens uit Biervliet aange houden. Ze worden ver dacht van betrokkenheid bij een straatroof vlak bij Hoek, afgelopen maan dag. Twee jongens werden maandagavond door een groepje jongens beroofd op de Middenweg. Daar bij gebruikten ze een voorwerp dat leek op een vuurwapen, meldde de politie. Van één van de slachtoffers werden spul len meegenomen. De recherche denkt snel nog meer aanhoudingen te doen. VLISSINGEN Een arrestatieteam van de politie is in de nacht van woensdag op don derdag in Vlissingen een woning binnengevallen. Een 39-jarige Vlissinger werd gearresteerd. De inval vond plaats rond 2.15 uur in de Hobein- straat. Volgens de politie was gemeld dat er in het huis geschoten zou zijn. Het arrestatieteam for ceerde de deur en arres teerde de man. In het huis werd een handvuur wapen gevonden, net als meerdere nepwapens en een zwaard. Tijdens de inval werd een deel van de straat afgesloten. De politie zoekt nog uit of er echt geschoten is. Voor een verhaal over vakantie vieren in het buitenland in tijden van corona zoeken wij le zers die nu in het buiten land verblijven en die ons iets willen vertellen over hun ervaringen. Is het gezellig en als vanouds? Of is er toch stress en gedoe met alle testen die je onderweg en op locatie moet rege len, moet je weer een mondkapje dragen in de 'supermarché' en zit de strandstoel minder lek ker met al die berichten over opduikende coro naclusters op (Franse) campings? Reacties naar: j.kutterink@pzc.nl, (liefst met 06-nummer). Het opladen van een digitaal vaccinatiebewijs via de Corona Check-app blijft voor problemen zorgen. De GGD Zeeland krijgt dagelijks tientallen telefoontjes van mensen die het niet lukt. Theo Giele Goes M Met een groene vink in de Corona Check-app kun je relatief probleemloos op vakantie. Veel mensen worstelen ech ter met de app. FOTO ROB EN GELAAR Winkeldieven deden de afgelo pen maanden slechte zaken in Zeeland. Het aantal aangiften lag een stuk lager dan gebruike lijk, ook toen de winkels na het einde van de lockdown weer normaal open konden. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2