Body Heat: 'De hitte druipt er overal vanaf'' O Hf 20 MEDIA CULTUUR DE ZOMERFILM VAN WILL KOOPMAN ARTIESTEN ONBEGRIP Een emotioneel relaas van zanger Jett Rebel over het verloren gaan van de festivalzomer kan op veel bijval rekenen in de artiestenwereld. Artiesten zien met lede ogen aan hoe duizenden voetbalfans in het stadion zitten, terwijl het bij hen annuleringen regent. ,,Ik snap er niets meer van.'' Ze heeft letterlijk nog geen seconde nodig om een keuze te maken. „Body Heat natuur lijk!", klinkt het als Will Koopman wordt gevraagd naar favoriete zomerfilm aller tijden. ,,Thuis roepen we nog geregeld die ene zin die je zo vaak hoort: Gosh, it's hot today! De hitte druipt er aan alle kanten vanaf." De regisseur van Gooische Vrouwen, Terug naar de Kust en All You Need is Love zag de film voor het eerst in 1981, kort na de première, in de bioscoop. „Je had het ook echt heet in de zaal", gniffelt ze. Body Heat volgt een advocaat, gespeeld door William Hurt, in een klein dorpje in Florida. Tij dens een hittegolf ontmoet hij de getrouwde Matty Walker, een iconische femme-fatalerol van de in deze film debuterende Kathleen Turner. De actrice, die later bij het grote publiek doorbrak met de avonturenfilm Romancing the Stone (1984), werd een van dé sekssymbolen van dat decennium. ,,Ge- wel-dig is ze", jubelt Koopman (64). ,,En nog steeds hoor. Kijk die serie The Kominsky Method maar.'' Terug naar Body Heat: de twee personages krij gen een gepassioneerde relatie, maar het duurt niet lang voor ze doorkrijgen dat het enige dat tussen hen in staat, Matty's rijke echtgenoot is. Wat volgt is een plan om hem uit de weg te ruimen. De even zwoele als spannende thriller knipoogt stevig naar de film noirs uit de jaren 40 en 50. 'Verrassend einde' ,,Het is ook zo'n sterk plot met een overigens ver rassend einde. Hoe Matty die advocaat voor haar karretje spant, is geweldig.'' Een al even klassiek geworden tekst, uitgesproken door Kathleen Tur ner met haar karakteristiek hese stem, is: 'Je bent toch niet te slim hè? I like that in a man...'" Koopman: ,,Het is een en al sfeer. Wat ik me ook goed kan herinneren, is dat balkon dat helemaal volhangt met van die windvangers die je tegen el kaar hoort klingelen. Het effect van een briesje, dat heerlijke briesje. En die muziek (van James Bond- componist John Barry, red.); voor mijn film De Ver bouwing (2012) vroeg ik of de soundtrack precies zo mocht klinken. Ja, geen zomerfilm beter dan Body Heat. Ik had het nooit zo op acteur William Hurt, maar hier werd zelfs hij knap.'' ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Ook plaat van Finneas Afgelast om besmetting e kunt het niet meer uitleggen', schrijft I Danny Vera op Twit ter nadat hij op tele visie beelden zag van een vol PSV-stadion. 'Het blijft raar en naar dat tienduizenden mensen in stadion mogen en als je muziek maakt moet je het doen met 750 man. Ook als ze zitten!' DI-RECT- drummer Jamie Westland schudt eveneens digitaal het hoofd, bij het zien van dezelfde beelden. 'Schiet mij maar lek. Prioriteiten?' 'Nauwe lijks te verkroppen', verzucht zanger Roel van Velzen. Het moge duidelijk zijn, de frustra tie bij de artiesten zit hoog. Deze week schreef Jett Rebel zijn onge noegen van zich afin een open brief aan de Volkskrant. 'Het breekt mijn hart om te voelen dat de regering in dit land de cultuursector systema tisch de kop indrukt. Maar het doet bijna nog meer pijn dat het publiek niet opkomt voor ons entertainers', merkt hij op. 'Voor velen waren eve nementen dingen om naar uit te kijken en naartoe te leven. Even een beetje licht in de duisternis.' En: 'Waarom moesten we met Field- lab-evenementen bewij zen dat het veilig kan, als we later toch weer wor den gecanceld? Ik snap dat we niet zoveel geld opleveren als toerisme of de horeca, maar staan we daarom per- Dat er in een voetbalstadion 30.000 man mag zitten, en 'bij ons' maar 750, dat is schandalig manent onderaan de prioriteiten lijst?' 'Pijnlijk treffend', vindt rapper Typhoon. Het is Jody Bernal, die in 2000 een zomerhit had met Que s^ que no, ook uit het hart gegrepen. Hij kan bijna niet bevatten dat zijn agenda ineens zo goed als leeg is. Bernal stond in de line-up van grote festivals als Dance Valley, Dutch Val ley en Total Loss Festival. Hij is als ar tiest afhankelijk van evenementen in de zomer. ,,Het zijn mijn inkomsten, ik leef daarvan. Als zoiets niet kan doorgaan, is dat een aderlating, echt verschrikkelijk.'' Bernal kan geen be grip opbrengen voor het beleid van de overheid. ,,Het hele idee dat er in een voetbalstadion 30.000 man mag zitten, en 'bij ons' maar 750 man, dat is schandalig.'' Dat is ook het gevoel van zanger Wolter Kroes. „Prima dat die stadi ons vol zitten, maar trek dan één lijn. Wat is het verschil tussen voetbal fans die hun elftal toeschreeuwen en elkaar in de armen vliegen als er wordt gescoord - want eerlijk, dat houd je niet tegen - en een paar dui zend man die naar een concert van Wolter Kroes kijken? Als je opengaat, ga dan open voor iedereen", vindt hij. Kroes heeft tot eind september nog 25 boekingen in zijn agenda, maar weet nu al dat een deel geschrapt gaat wor den, ongeacht wat het kabi net besluit voor na 1 septem ber. „Organisatoren durven het gewoon niet aan. Ze schuiven hun evenement liever door naar volgend jaar, uit angst last minute te moeten annuleren." Een zwoel romantisch drama, een spannende thriller of toch liever een hilarische komedie? In deze rubriek stellen we wekelijks een prominent uit de wereld van de cinema centraal met zijn of haar ultieme zomerfilm. Deze week: Will Koop man. Gudo Tienhooven vrijdag 6 augustus 2021 PC MUZIEK Het eerste album van Fin neas, de broer van Billie Eilish, komt op 15 ok tober uit. Het album heet Op timist en bevat dertien num mers. De 24-ja- rige producer en songwriter maakte al veel muziek voor en met zijn zus. THEATER De voorstellin gen van Zodiac de Musical van vandaag en morgen in de Koepelgevange nis in Breda zijn afgelast omdat een teamlid is besmet met co rona. Tickets voor een andere datum zijn vanaf maandag te koop. ■u Marlies van Leeuwen Suzanne Borgdorff 44 -Jody Bernal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20