Nederlander veel minder op vakantie 0) O O lil 18 ECONOMIE m LUCHTVAART WANGEDRAG AAN BOORD r r*-*" Kort Bayer verliest miljarden door reservering rechtszaken De Duitse chemiereus Bayer heeft het tweede kwartaal van het jaar afgesloten met enorme verliezen. Het concern zette in die periode 3,5 miljard euro opzij om kosten voor rechtszaken rond de onkruidverdelger Roundup, die mogelijk kankerverwekkend is, te dekken. De kwestie resulteerde uitein delijk in een kwartaalverlies van 2,3 miljard euro voor het bedrijf. Dat is evenwel minder dan het verlies van 9,5 miljard euro in de zelfde periode een jaar eerder. Bayer zit opg- scheept met de kwestie Roundup door zijn overname van het Amerikaanse Monsanto. Forse daling van aantal faillissementen in Nederland Het aantal faillissementen in Nederland is afgelopen maand verder gedaald. Volgens de is inmiddels sprake van 'een ongekend laag niveau.' Daarbij speelt dat veel bedrijven de crisis worden doorgeholpen door de steun maatregelen vanuit de overheid. Ook laten rechters in de kern gezonde bedrijven van wege de coronacrisis minder snel failliet gaan. 115 bedrijven of organisaties en 35 indi viduen gingen vorige maand bankroet, een totaal van 150. Dat waren er in juni nog 203 en in de maand juli vorig jaar 279. 'Bijscholing moet helpen bij enorm personeelstekort' Het aantal vacatures neemt flink toe. Vooral in de techniek, transport en logistiek, en verkoop en marketing is het voor bedrijven moeilijk om personeel te vinden. Dat meldt uitzendconcern Randstad op basis van een data-analyse. In juli stonden er volgens Randstad landelijk 207.000 vacatures open. Dit is 63 procent meer ten opzichte van de zelfde maand vorig jaar. De vraag naar vrachtwagenchauffeurs en logistiek mede werkers is meer dan verdubbeld. Volgens het uitzendconcern moet een deel van de schaarste worden opgelost met om- en bij scholing. SBM Offshore Unibail- Rodamco- Westfield Prosus IMCD Nu er weer volop gevlogen kan worden, neemt het aantal ruzies in vliegtuigen snel toe. Vakbonden en KLM willen een algemeen geldende zwarte lijst van vlieghufters. Terwijl er nog altijd veel minder wordt gevlogen dan voor de coro nacrisis, neemt het aantal inciden ten in de lucht fors toe. Afgelopen juni was er gemiddeld 2,5 keer per dag in een Nederlands vliegtuig een voorval waarbij een reiziger zich misdroeg tegenover medereizigers en bemanning. Soms was het wan gedrag dat zo ernstig, dat vliegtui gen niet konden vertrekken of vluchten moesten uitwijken. Afgelopen zondag moest de ma rechaussee op Schiphol een passa gier die zich aan boord had misdra gen, uit een toestel van Transavia halen. Deze week doken in de VS beelden op van een amokmaker die vanwege agressief gedrag met plak band aan zijn stoel werd gebonden. In Nederland is het aantal geval len van wangedrag aan boord sinds januari, afgezet tegen het aantal vluchten, met 20 procent toegeno men. Van de 282 gevallen die lucht vaartinspectie ILT tussen januari en juli registreerde, had ruim de helft te maken met de verplichte corona maatregelen aan boord. Ook vorig jaar explodeerde het aantal incidenten met 'vlieghuf- ters', nadat de reismaatregelen wa ren versoepeld. De vrees is nu dat in de huidige vakantiemaand het dieptepunt van augustus 2020 wordt overtroffen. Toen legde ILT meer dan tweehonderd incidenten vast. De inspectie maakt zich zor gen over de veiligheid aan boord. ,,Het wangedrag van passagiers kan cabinepersoneel hinderen in zijn werk. Ook kan de bemanning zich erdoor onveilig voelen. In uitzon derlijke gevallen moeten vliegtui gen uitwijken of terugvliegen." Voor bemanningen is de grens bereikt. ,,Het werken aan boord is Het werken aan boord is tijdens corona volledig veranderd tijdens corona volledig veranderd", zegt Birte Nelen van vakbond FNV Cabine. „Cabinepersoneel is ver antwoordelijk voor veiligheid en service, maar voelt zich nu vooral politieagent.'' Mondkapjesplicht Het steeds weer aanspreken van mensen geeft extra werkdruk. ,,Je moet de hele tijd kijken of passa giers een mondkapje op hebben'', zegt Chris van Elswijk, senior pur ser bij KLM. „Sommigen vinden het lastig zich aan de mondkapjes plicht te houden. 'In een drukke su permarkt hoeven ze geen mond kapje meer op, waarom dan in het vliegtuig wel?' Ze houden er dan geen rekening mee dat ze vlak naast elkaar zitten. Je moet een mond kapje dragen en blijven zitten, dat zijn richtlijnen van de overheid. Als mensen weigeren zich daaraan te houden, loopt het soms zo uit de hand, dat passagiers een waarschu wing van de captain krijgen of van boord gehaald moeten worden.'' Maatschappijen kunnen onrust stokers middels een 'no-flylijst' van hun vluchten weren. „Passagiers die zich in het verleden agressief hebben gedragen, lopen de kans dat ze niet, of alleen onder strikte voor waarden, met ons mogen vliegen", zegt een woordvoerder van KLM. Maar dat is volgens de vakbonden een wassen neus. ,,Mensen die bij de ene maatschappij op de zwarte - ,4 lijst komen, kunnen doorvliegen met andere maatschappijen'', zegt FNV-bestuurder Nelen. ,,Vliegver- boden mogen volgens Europese privacyregels niet worden uitge wisseld.'' Formeel mag KLM zulke gegevens niet eens delen met doch termaatschappij Transavia. Bela chelijk, vindt Van Elswijk, ook voorzitter van cabinebond VNC. ,,De regering moet uitwisseling van gegevens mogelijk maken. Dat pro beren we al heel lang in Den Haag en Brussel voor elkaar te krijgen." KLM maakt zich al sinds 2017 hard voor uitwisseling van gege vens over vlieghufters, tot nu toe tevergeefs. In onder meer de super marktbranche worden zwarte lijs ten (voor onbetrouwbaar perso neel) al jaren met goedkeuring van toezichthouders uitgewisseld. ,,De privacywetgeving maakt het lucht- Het aantal buitenlandse vakanties daalde vorig jaar tot 11,7 miljoen, 11,2 miljoen minder dan in 2019. Ook gingen 17 miljoen mensen op va kantie in eigen land, 1 miljoen min der dan in 2019, zo meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Afgelopen zomer was er wel top drukte in Nederland. Het aantal zo mervakanties in eigen land steeg ruim 6 procent ten opzichte van 2019, van 9,9 miljoen naar 10,5 mil joen. Vooral hotels en camperva kanties waren in trek. Zo over nachtten Nederlanders 30 procent meer in een hotel (660.000 vakan ties meer) en 11 procent meer in een vakantiehuis (290.000 vakanties meer) dan een jaar eerder. Het aan tal vakanties met een camper lag in 2020 zelfs 68 procent hoger dan in 2019, dat zijn ruim 140.000 vakan ties. Duidelijk minder populair wa ren vakanties met stacaravans en tenten. Het aantal vakanties in een stacaravan daalde met 17 procent en er werd 11 procent minder gekam peerd met de tent of toercaravan. Groningen, Drenthe en Overijs sel zagen in de zomer het aantal Nederlandse vakantiegangers elk met ruim 100.000 toenemen ten opzichte van 2019. Zeeland was goed voor een toename van 185.000 vakantiegangers, en Friesland en Zuid-Limburg konden beide meer dan 200.000 Nederlandse toeristen extra verwelkomen. Het aantal zomervakanties met in het buitenland daalde hard: van 13,7 miljoen naar 4,4 miljoen (67 procent). 98 procent bleef in Eu ropa, tegen 86 procent in 2019. Hier van had 70 procent een van de om ringende landen als bestemming, in 2019 was dat nog de helft. ROUNDUP RAAD VOOR DE RECHTSPRAAK VACATURES o Maritieme dienstverlener handhaaft ver wachtingen voor 2021. vrijdag 6 augustus 2021 GO Het vastgoed fonds staat aan kop in de AEX. De techinves- teerder veerde een dag eerder nog op. Chemicaliënleve- rancier levert in na de koers- sprong van een dag eerder. Roep om zwarte Herman Stil Schiphol - Birte Neelen, FNV i In een vliegtuig geldt de mondkapjesplicht. foto getty images DEN HAAG Nederlanders zijn vorig jaar veel minder op vakan tie gegaan dan het jaar ervoor. Nederlanders met een buiten landse vakantiebestemming, gingen niet echt ver weg; 98 procent bleef in 2020 in Europa. E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18