Sterrenstatus van broers Cuomo in VS brokkelt snel af na 'seksueel wangedrag Ex-medewerkster schiet op laatste dag pornovideo in ProRail-hoofdkantoor -Juc. Amerikaanse zakenman toch schuldig aan bedrog NIEUWS 17 G0v\ Slechte tijden voor Amerika's beroemde broers Andrew en Chris Cuomo. Hun populariteit neemt af nu Andrew wordt beticht van seksueel wangedrag en Chris hem helpt met adviezen. Vanwege zijn onder houdende perscon ferenties in bange coronadagen groeide Andrew Cuomo (64) vorig jaar even uit tot de grote hoop van de Democraten. Einde lijk iemand met voldoende cha risma die Donald Trump met de zelfde branie van repliek kon die nen. Niemand beter ook dan dé gouverneur van de staat New York om een regio in paniek een hart onder de riem steken. Vorig jaar werd hij daarom op handen gedragen. Maar dat lijkt inmid dels een eeuwigheid geleden. Sinds de gouverneur van New York een tiental serieuze be schuldigingen en een vernieti gend rapport over zijn gedragin gen naar vrouwen moet pareren, is de liefde van partijgenoten flink bekoeld. Sterker, ze roepen nu bijna allemaal om zijn aftre den. Inclusief president Joe Bi- den. CNN En dat is dan de helft van het ver haal, want ook die andere be roemde Cuomo, broer Chris (51), is in opspraak geraakt. De grote ster van CNN die in zijn pro gramma's altijd met verve de grote moralist uithangt, zou zijn broer stiekem hebben geadvi seerd over hoe om te gaan met de beschuldigingen van seksuele in timidatie. Die belangenverstren geling is toch lastig voor een nieuwszender die zichzelf graag presenteert als 'de meest ver trouwde naam in het nieuws'. Alle Amerikaanse kijkers ken nen de Cuomo's. Twee tempera- mentvolle, succesvolle en goed- gebekte broers met Italiaanse roots. Vermakelijk kunnen ze el kaar het balletje toespelen in Cuomo Prime Time, de nieuws show van Chris en een van de meest succesvolle uitzendingen op CNN. Zo zagen we vorig jaar een doodzieke Chris verslag doen over corona vanuit zijn huis. Hij vertelde onder meer dat hij hallu cineerde over zijn dode vader Ma rio Cuomo, ex-gouverneur van New York en bijna presidents kandidaat voor de Democraten. In dezelfde uitzending kon An drew zich op de schouders klop pen voor zijn energieke aanpak van de pandemie. Later bleek ook nog eens dat zijn medewerkers hadden gerommeld met sterfte cijfers in ziekenhuizen om het al lemaal nog beter te doen lijken. In de uitzending ging dat dan zo. „Gouverneur Cuomo, ik weet dat u hard werkt, ik ben trots op u maar hoe hard u ook werkt er is altijd tijd om mama te bellen zo dat ze wat van u hoort'', zei Chris. ,,Ik heb mama net voor de uitzen ding gebeld, ze vertelde me dat ik haar lievelingszoon was'', ant woordde Andrew. Heerlijke televisie natuurlijk en Andrews ster rees en rees in De mocratische kring. Maar die olijke een-tweetjes wekten ook verba zing over het gemak waarmee de broeders Cuomo ethische gren zen overschreden. Journalisten horen gouverneurs niet de hemel in te prijzen en al helemaal niet als ze familie van elkaar zijn. Vol gens The Washington Post sloegen de Cuomo's een slaatje uit hun status als beroemdheid. En bij dat alles eigende Chris zich meer en meer de rol toe van Amerika's ul tieme geweten. CNN vond het allemaal best, want de kijkcijfers waren prima. Totdat Andrew er steeds vaker van werd beschuldigd diverse vrouwen te hebben lastig geval len, geïntimideerd en betast. Vol gens de gouverneur waren het hooguit 'speelse' opmerkingen, aanrakingen en kussen geweest. Dat er om zijn ontslag werd ge roepen, vond hij schandalig, om dat hij immers niets verkeerds had gedaan. Strategisch overleg Broer Chris hield zich publieke lijk op de vlakte en berichtte dat hij de zaak 'natuurlijk' aan ande ren zou overlaten. Ja, ze hadden het erover gehad. Ze waren im mers ook broers. Maar inmiddels blijkt dat toch verder te zijn ge gaan. Chris Cuomo blijkt betrok ken bij strategisch overleg met de gouverneur en een batterij con sultants. „Onbestaanbaar", aldus hoogleraar journalistiek Nicholas Lehman van de Columbia Jour nalism School. Een zo invloed rijke presentator van een nieuws show kan een politicus die onder grote druk staat nooit adviseren over hoe deze storm uit te zitten. CNN zit wel met de brokken, maar overweegt vooralsnog geen disciplinaire maatregelen. Vol gens een peiling van het Gallup Institute heeft 60 procent van de Amerikanen weinig of geen ver trouwen in traditionele nieuws organisaties, zoals CNN. Andy Wiemer, woordvoerder bij ProRail, moest even 'twee keer met zijn ogen knipperen' toen hij op GeenStijl op een pornofilmpje stuitte dat was opgenomen in het hoofdkantoor van zijn werkgever. ,,Ik ben niet vaak sprakeloos ge weest als woordvoerder. Maar van daag was dat een ander verhaal. Dit heb ik nog nooit meegemaakt'', zegt Wiemer. In de video is te zien hoe een vrouw door De Inktpot loopt en seks heeft in een kantoorruimte. De vrouw is een ex-medewerkster, be vestigt Wiemer. Daarom kon ze vrij gemakkelijk en ongestoord binnen komen in het gebouw. ,,Ze had haar toegangspasje toen nog.'' De vrouw zou de pornovideo op haar laatste werkdag hebben opgenomen. Wiemer: ,,Het hoofdkantoor wordt momenteel verbouwd, en op de video zie je een behoorlijke stel lage op een gang staan. Daaruit kunnen we afleiden dat het meer dan waarschijnlijk vrij recentelijk is opgenomen.'' ProRail onderzoekt momenteel wat voor stappen worden ondernomen tegen de oud-medewerkster. ,,Wij hebben dit ook nog nooit meege maakt, dus we onderzoeken nu of we maatregelen treffen'', zegt Wie- mer. ,,Het is in ieder geval goed om te weten dat het gaat om een oud medewerkster die haar pasje nog had, en dat we geen beveiligingslek hebben.'' Een beetje lachen om de situatie kan Wiemer wel, moet hij toege ven. ,,Een beetje relativeren mag ook wel, hoor. Maar dit is natuurlijk Ik ben niet vaak sprakeloos. Maar vandaag was dat een ander verhaal niet de bedoeling: laat dat voorop staan. Ik hoop dat het hierbij blijft, qua filmpjes'', zegt de woordvoer der. ,,Binnenkort is het Open Mo numentendag, dan is ons kantoor ook open voor publiek. Maar dat biedt een ander inkijkje dan dit.'' De Inktpot, waar spoorbeheerder ProRail haar onderkomen heeft, is het grootste bakstenen gebouw van Nederland en bestaat dit jaar 100 jaar. Op dit moment vindt er groot onderhoud plaats. MOSKOU De Amerikaanse za kenman Michael Calvey is toch schuldig bevonden aan verduis tering van 2,5 miljard roebel in 2015 (toen 33,5 miljoen dollar). Dat bleek gisteren uit het vonnis van de rechter in Moskou. De open baar aanklager eiste eerder tegen Calvey en zes collega's van zijn in vesteringsfonds Baring Vostok vier tot zes jaar voorwaardelijke gevan genisstraf. Calvey houdt tot op he den vol onschuldig te zijn. De Amerikaan werd in februari 2019 gearresteerd op verdenking van oplichting van de Voststjny- bank. Daarin was Calvey aandeel houder en hij zou een lening van omgerekend 33,5 miljoen dollar van Vostotsjny hebben willen dekken met aandelen die veel minder waard waren. De openbaar aankla ger vond dit 'bedrog'. De Russische zakenwereld was na de arrestatie van Calvey in rep en roer. De bazen van verschillende grote Russische internetbedrijven sprongen voor de Amerikaan in de bres. Ze stelden dat Calvey en zijn Baring Vostok juist het toonbeeld waren 'van correct zaken doen'. Calvey's voorlopige hechtenis werd eind vorig jaar omgezet in huisarrest en Baring Vostok trof een schikking met de Vostotsjny- bank. Daarom werd alom aangeno men dat de rechter de strafzaak zou seponeren. Dat gebeurde dus niet. vrijdag 6 augustus 2021 CUOMO CUOMO'. Republikeins protest voor de deur van de gouverneur Andrew Cuomo in New York. foto ap Bob van Huët Rotterdam/New York De broers Andrew (r) en Chris Cuomo liggen onder vuur. foto's ap Een bizarre ontdekking voor medewerkers van ProRail: zij kwamen erachter dat er een heuse pornofilm is opgenomen in hun hoofdkantoor in Utrecht. De 'dader' blijkt een oud-mede werkster. Emma Thies Utrecht -Andy Wiemer, woordvoerder De oud-medewerkster had nog een pasje waarmee ze De Inktpot, het hoofdkantoor van ProRail, eenvoudig kon betreden. fotos xhamster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17