J'C NIEUWS 15 Siobhan W. uit Den Haag zegt dat ze in het kalifaat alleen voor haar man zorgde en cupcakes bakte. Het Openbaar Ministerie eiste gisteren vier jaar cel tegen haar. ,,We zullen de gruwelijke daden van IS nooit vergeten." %/dèwL - 'H? ti Kind overleden na explosie Maffiabaas weer opgepakt Biden wil meer e-auto's in VS Het verhaal van de teruggekeerde Syriëganger Siobhan W. zou, als de achtergronden niet zo gruwelijk zijn, wat cliché zijn. Maar haar dos sier laat ook opnieuw zien hoe nauw uitgereisde Nederlanders in Syrië bij elkaar betrokken bleven. Meer dan driehonderd Nederlan ders trokken de afgelopen jaren naar dat strijdgebied. Meer dan honderd kwamen er om. Zeventig volwassenen zijn terug en nog tien tallen wachten in Syrië op een kans terug te komen. Siobhan (27) werd in Zoetermeer geboren, maar groeide op in Den Haag. In een gebroken gezin, waar veel verslavingsproblemen speel den. In de zomer van 2014 bekeerde ze zich, onder invloed van een vriendin, tot de islam. Dat deed ze in de bekende As Soennah-moskee in de stad. De bekering leidde thuis tot veel spanningen. Toen ze na de aan slag op de redactie van Charlie Hebdo op 7 januari 2015 thuis zei 'dat ze kan begrijpen dat mensen zoiets doen als het over spotprenten gaat', barstte de bom. Siobhan verliet het huis. Twee weken later vertrok ze naar het strijdgebied in Syrië. Een maal aangekomen trouwde ze met een man uit D elft, die zich bij IS had aangesloten als sluipschutter. Laura H. Het dossier van Siobhan wemelt van de Nederlandse dwarsverban den. Zo had ze jaren voor haar ver trek een relatie met Anis Z. uit Den Haag. Hij zou later eveneens naar Syrië gaan en is daar waarschijnlijk omgekomen. Ook kwam Siobhan in Mosul, Irak, een oude vriendin uit Zoeter meer tegen: Laura H., inmiddels de bekendste Nederlandse Syriëgan- ger. Laura vertrekt een maand na Siobhan naar Syrië. In het boek dat over het leven van Laura H. is ge schreven, staat dat de twee vrou wen samen hebben geprobeerd te ontsnappen uit het kalifaat. Ze kwamen er, naar eigen zeggen, al snel achter dat het leven daar niet was wat ze ervan verwachtten. De ontsnapping mislukte. Laura H. ontkwam niet veel later alsnog, Siobhan zou nog lang in IS-gebied blijven. ,,Weet u hoe bang ik ben geweest toen het boek van Laura verscheen? Daar stond in dat ik had geprobeerd weg te ko men. En ik was toen nog in Syrië'', zei ze gisteren tegen de rechtbank. De Haagse stelt dat ze in Syrië al leen voor haar man zorgde en pro beerde een gezin te vormen. In eer dere interviews stelde ze al 'vier jaar lang alleen cupcakes te hebben gebakken'. Het is vrijwel dezelfde verklaring die alle teruggekeerde vrouwelijke Syriëgangers afleggen in de rechtbank. ,,Ik weet dat het klinkt als een cliché.'' Bij de gruwe len van IS was ze niet betrokken, zegt ze. De rechtbank confron teerde haar met appjes en inter views waarin ze wel degelijk sprak over de strijd en stelde de ideologie van IS aan te hangen. ,,Wat moeten we nu geloven, mevrouw?'' W Siobhan W. heeft het enkel over zichzelf, niet over de slachtoffers van IS Toen IS steeds meer grondgebied verloor, belandde Siobhan in een Koerdisch detentiekamp. Daaruit ontsnapte ze 25 maanden later met behulp van smokkelaars en geld dat was ingezameld door weer een an dere Nederlander: Samir A., nog be kend als lid van de Hofstadgroep. Siobhan kwam eind 2020 via Tur kije naar Nederland. Daar werd ze direct aangehouden en vastgezet. Het OM eiste gistermiddag vier jaar cel tegen Siobhan, waarvan een jaar voorwaardelijk. ,,We zullen de gruwelijke daden van IS nooit ver geten. IS zag de bijdrage van de vrouw als wezenlijk, dus wie zijn wij dan om die te bagatelliseren." Haar advocaat Mirjam Levy stelt dat de Haagse geen bijdrage heeft gele verd aan IS. ,,Ze heeft ook meerdere keren geprobeerd te ontsnappen, maar het mislukte steeds.'' Dochter Siobhan W. zelf sprak in haar laat ste woord aan de rechtbank niet over de Syrische burgeroorlog en de gruwelen aangericht door terreur groep IS. Wel sprak ze over haar ei gen lot. Ze hoopte 'op een tweede kans' en klaagde over het gebrek aan medewerking van de Neder landse overheid bij haar terugkeer. ,,Ik ben geen terrorist en dat zal ik ook nooit worden. Volgens Mark Rutte hadden we beter in Syrië kunnen omkomen, maar voor mijn vader ben ik nog steeds zijn doch ter. Ik zou u willen vragen: wat als ik uw eigen dochter was geweest?'' Dat laatste woord is typerend voor de meeste teruggekeerde vrouwen: ze betreuren hun gang naar Syrië vooral vanwege de gevol gen voor hunzelf en hun kinderen. Stilstaan bij de duizenden slachtof fers van IS, doen ze niet. In Syrische detentiekampen zit ten nog 25 Nederlandse vrouwen en hun kinderen. Een groot deel wil terug naar Nederland. Twee maan den geleden haalde Nederland voor het eerst een vrouw en haar kinde ren uit zo'n kamp op, de verwach ting is dat dat vaker gaat gebeuren. De uitspraak in de zaak tegen Siobhan W. is over twee weken. vrijdag 6 augustus 2021 GO KROPSWOLDE Een van de kinderen die bij een explo sie woensdag op een ple zierjacht in de haven in Kropswolde gewond raak te, is overleden. Dat beves tigde de gemeente Mid- den-Groningen gisteren. De precieze oorzaak van de explosie is nog niet be kend. Behalve de 5-jarige raakten nog vijf mensen gewond, van wie drie ern stig. De slachtoffers zijn een 28-jarige vrouw, twee mannen van 29 en 64 jaar en twee minderjarigen, allen afkomstig uit de ge meente Midden-Groningen. MADRID Een belangrijke baas van de Italiaanse maf fiaorganisatie 'Ndrangheta is opgepakt in de Spaanse hoofdstad Madrid. Dome- nico Paviglianiti wordt ver dacht van betrokkenheid bij moord en grootschalige drugshandel. De maffioso werd in 1996 ook al aange houden in Spanje. Daarna werd hij uitgeleverd en in Italië veroordeeld tot een levenslange celstraf. Na twintig jaar kwam hij vrij nadat zijn advocaten de straf hadden aangevoch ten. Volgens een Italiaanse rechter was die vrijlating onterecht. WASHINGTON President Joe Biden van de VS streeft er samen met grote autofabrikanten naar dat 40 tot 50 procent van de nieuwe verkochte auto's in 2030 voertuigen zijn die geen uitlaatgassen produ ceren. Hij wil zo het gebruik van fossiele brandstoffen terugdringen en krijgt daar bij steun in een verklaring van met name Ford, GM en Stellantis. Stellantis is een overkoepelend moederbe drijf van veertien automer ken (onder meer Chrysler, Fiat en Peugeot) en heeft formeel het hoofdkwartier in Nederland. Biden is bezig het beleid van voor ganger Trump terug te draaien op het gebied van milieu en klimaat. Cliché-jihadiste 'bakte alleen maar cupcakes' Cyril Rosman Schiphol Vwssc-ï.ilüö lV-vKtw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15