Zelfs op een Frans terras is vaccinatie of een test nodig NIEUWS 13 Nieuwe coronawet strenger stoeltje zitten? Schreeuwen, juichen en zingen mag gewoon. Het verbod daarop zoals tijdens de vorige voetbalcompeti tie gold, is geschrapt. Koren mogen bij voorbeeld ook weer gewoon repeteren. Dat supporters massaal van hun stoeltje springen en bijvoorbeeld bij elkaar gaan staan, is inderdaad een risico. Clubs moeten zelf handhaven dat iedereen braaf blijft zitten. Wie open wil blijven, moet zich immers aan de regels houden. Als dat herhaaldelijk niet gebeurt, kan de gemeente ingrijpen en een stadion - net als een horecagelegenheid - sluiten. 4 Wat zijn de regels voor een bezoek aan het theater of de bioscoop? Net als voor stadions geldt daar: wie het bezoek bij de ingang controleert op een vaccinatie-, herstel- of testbewijs mag twee derde van de capaciteit van de zaal bezetten. Bezoekers hoeven dan niet per se 1,5 meter afstand te houden. Zalen die niet controleren (zoals bioscopen) moe ten wel zorgen dat bezoekers op 1,5 me ter afstand van elkaar zitten. Dat bete kent in de praktijk dat ongeveer een derde van de stoeltjes kan worden bezet. Bijvoorbeeld een concertzaal als de Ziggo Dome meldt dat bij concerten al leen stoeltjes zullen worden neergezet en er maximaal 3000 mensen bij een concert aanwezig mogen zijn. Als Danny Vera die zaal zou afhuren, mo gen er dus meer dan 750 bezoekers ko men. Probleem is alleen: dergelijke grote zalen zijn duur en het wordt voor een artiest of concertorganisator wel heel lastig om uit de kosten te komen. 5 Hoe zit dat bij amateurwedstrijden? U mag gewoon naar de sportwedstrijd van uw kind gaan kijken. Er gelden geen maximum aantallen voor bezoekers op sportparken. Wel moet de 1,5 meter af stand in acht worden genomen. Sport kantines mogen ook weer open zijn, maar ze moeten wel aan dezelfde regels voldoen als de horeca: dus met tafeltjes op voldoende afstand van elkaar. 6 Hoe lang blijven de huidige regels gelden? Dat horen we op 13 augustus. Dan neemt het kabinet een besluit over hoe het nu verder moet. Vooralsnog gelden de regels tot 1 september. Dat betekent dat festivals tot die tijd aan de strenge regels moeten voldoen en voetbalclubs bij de eerste wedstrijden van de compe titie maximaal twee derde van het aan tal stadionstoeltjes mogen vullen. Inmiddels zijn al ruim 21 miljoen prikken gezet en zijn al 9,5 miljoen mensen volledig gevaccineerd. Dat maakt dat straks sommige coronaregels zullen verdwijnen. Welke en wanneer, is nog onduidelijk. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) heeft al ge zegd dat de 1,5 meterregel nog wel even zal blijven. Maar premier Mark Rutte zei maandag ook dat het kabinet bereid is 'aanvaardbare risico's' te nemen. Welke landen hebb welke kleurcode? i Dat blijkt uit een uitspraak van de Franse Constitutionele Raad, die op hoofdlijnen instemt met de nieuwe vaccinatiewet. De Raad was om advies gevraagd door zowel de regering als de oppositie. Plaatselijke autoriteiten mogen, indien nodig, ook de toegang tot winkelcentra beperken tot mensen die zijn gevaccineerd of getest. 'Als de toegang tot de eerste levensbe hoeften voor iedereen maar gega randeerd blijft', aldus het vonnis. Ziekenhuizen Ook de toegang tot ziekenhuizen kan aan banden worden gelegd voor niet-gevaccineerden als het gaat om 'bezoekers en niet urgente patiënten'. Artsen en verplegers mogen naar eigen inzicht beoorde len wie wel en niet worden behan deld, 'als de zorg voor iedereen maar niet in gevaar komt'. Zorgpersoneel in Frankrijk mSg verplicht worden zich te vaccine ren, zoals de regering wil. Zorgper- soneel in loondienst dat zich niet laat inenten, mag worden geschorst en het salaris mag worden ingehou den. De maatregelen zijn omstreden, erkent de Raad, maar toelaatbaar 'in de strijd tegen de corona-epide mie'. Dat is een behoorlijke steun in de rug voor de regering van presi- dent Macron. Die krijgt van veel kanten kritiek op de wet omdat die de vrijheid van de Fransen te veel aan banden zou leggen. W Artsen en verplegers mogen zelf beoordelen wie wordt behandeld De Constitutionele Raad heeft wel een streep gezet door een aantal on derdelen van de wet. Zo mogen po sitief geteste mensen niet zomaar gedwongen worden tot een tien daagse isolatie, zoals de regering wilde. Straffen En de overheid mag tijdelijke en in terim-arbeidscontracten van zorg- personeel niet afbreken om die me dewerkers te straffen als ze zich niet willen laten vaccineren. Vol gens de Raad zouden werknemers met een tijdelijk contract dan an ders worden behandeld dan men sen met een vast contract. vrijdag 6 augustus 2021 GO 060821 BRON: RIJKSOVERI Terwijl festival Lowlands weer wordt afgebro ken, omdat het kabinet vrijwel alle festivals deze zomer heeft verboden, zijn er komend weekeinde bijna 27.000 toe schouwers bij het duel om de Johan Cruijff Schaal. FOTO'S MARCEL VAN DORST, ANP Reisadvies rijksoverheid vanaf vandaag U kunt reizen U kunt reizen, er zijn risico's Alleen nood zakelijke reizen Niet reizen Reist u terug uit een geel gebied, dan moet u vanaf 8 aug. bij aankomst een coronabewijs laten zien. Cafés en restaurants in Frank rijk zijn straks verplicht een vac cinatiebewijs (of testbewijs) aan bezoekers te vragen. Zelfs op terrassen buiten is zo'n docu ment straks nodig. Frank Renout Parijs In Parijs zomaar een terrasje pakken, kan straks niet meer. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13