Boze Limburgers: Dreigen met mogelijk vertrek DSM is chantage op de Nederlandse wateren 10 NIEUWS Twist over subsidie lijkt verhuizing naar Maastricht in de weg te staan Hollandse rivieren en Zeeland IJsselmeer, Texel en Hanzesteden Het gaat volgens DSM zelf om sub sidies voor behoud van werkgele genheid, verduurzaming en herstel van monumenten die nodig zijn om de verhuizing te betalen. Daar voor hadden de gemeente Maas tricht en de provincie Limburg in eerste instantie elk 1,75 miljoen euro toegezegd. De politiek in Maastricht is al akkoord, maar bin nen Provinciale Staten is er kritiek ontstaan op die zak met geld. Dit potje zou namelijk bedoeld zijn om een impuls te geven aan de centra van dorpen, kleine kernen, buurten en wijken. Daarop liet Dimitri de Vreeze, mede-topman van DSM, deze week weten: ,,Ja, dan wijzigt de business- case. Zoals we dat vaak doen in het zakenleven, dan moet je opnieuw kijken waar je staat. Dus het zou kunnen zijn dat we het dan moeten heroverwegen.'' Eerder was Am sterdam in beeld als vestigings plaats. Boosheid De uitspraken van De Vreeze zor gen voor veel boosheid in de Lim burgse politiek, niet in de laatste plaats omdat DSM in het eerste halfjaar een nettowinst wist te be halen van ruim 1 miljard euro, bij een omzetstijging van 10 procent. Kortom, het geld klotst tegen de plinten, zeggen veel Statenleden. Verschillende partij en - waaronder SP, PVV, Partij voor de Dieren en 50Plus - spreken nu van 'chantage'. ,,Dit lijkt een multinational die zoveel mogelijk wil profiteren van Limburg. Wij moeten dan maar blij Dit lijkt een multinational die zoveel mogelijk wil profiteren zijn dat ze willen blijven'', zegt SP- Statenlid Marc van Caldenberg. Zijn partij heeft ook landelijk vra gen gesteld over het standpunt van de onderneming. ,,Wij laten ons niet zomaar chanteren. Deze subsi die is helemaal niet bedoeld voor een bedrijfsverplaatsing.'' Zijn col lega van de PVV, René Claassen, spreekt van 'een vorm van chantage en bluf'. ,,Een verhuizing buiten Limburg kost nog veel meer geld, dus als ze dat willen... Ik begrijp dat zo'n verhuizing ook voor hun poli tiek is, maar DSM heeft van alles te danken aan Limburg. Misschien moeten ze dat niet vergeten.'' Pascale Plusquin van de Partij voor de Dieren spreekt ook van 'chan tage'. ,,De zaak wordt nu wel erg hoog gespeeld voor maar 3,5 mil joen euro. Als DSM echt verhuist naar elders dan laten ze zich wel kennen. Maar de schuld ligt ook bij het gloednieuwe college: dat heeft een subsidie toegekend uit een potje dat daar niet voor was be doeld. Dat is niet uit te leggen in een tijd dat de mensen lijden onder corona en de watersnood.'' Volgens Anne-Marie Fischer-Otten van 50Plus moet DSM 'zich schamen'. ,,Zulke dreigementen mochten onze kinderen nooit maken. Als zij dat wél doen, dan geven ze Lim burg twintig trappen na. Het is toch rücksichtslos om een subsidie te ac cepteren van een provincie waar zoveel armoede en verdriet heerst?'' Het CDA vindt de uitspraak van de DSM-baas 'ongeloofwaardig', zegt Statenlid Mariska Werrij-Wet- zels. ,,Wij geloven niet dat ze een verhuizing laten afhangen van een provinciale subsidie. Het is ook on- fatsoenlijk om daarmee te dreigen: het bedrijf heeft 120 jaar binding met Zuid-Limburg en heeft afgelo pen halfjaar één miljard verdiend.'' Verhuiskosten De vraag is nu hoe het College (het bestuur) in Limburg zal reageren op alle kritiek binnen Provinciale Staten. Een woordvoerder van de verantwoordelijke gedeputeerde, Stephan Satijn (VVD), laat weten dat het college nog geen oordeel heeft gevormd, vooruitlopend op een Statenvergadering op 9 sep tember over de kwestie. DSM laat op de website weten dat het besluit om het hoofdkantoor te verplaatsen, vaststaat. 'De locatie Maastricht is de locatie waar wij graag naartoe zouden gaan. Het be sluit daartoe is genomen op basis van de kennis die we op dat mo ment hadden. Daarvan maken ook de subsidiemogelijkheden deel uit.' Volgens het concern is overi gens geen sprake van een verhuis- subsidie, zoals veel media hebben gemeld. ,,DSM betaalt alle verhuis kosten zelf.'' Boek nu één van de extra afvaarten met de Charles Dickens! Afvaart op 13 september Afvaart op 6 september vrijdag 6 augustus 2021 GO Limburgse politici zijn boos op voedings- en chemieconcern DSM, nu nog gevestigd in Heer len. Dat bedrijf zegt mogelijk uit Limburg te vertrekken als subsi dies voor de verhuizing naar een historisch pand in Maastricht niet doorgaan. Edwin van der Aa Heerlen/Maastricht - Marc van Caldenberg, SP Dimitri de Vreeze, mede-top man van DSM: ,,Ja, dan wijzigt de businesscase.'' foto dsm UÉ Provinciale Staten heeft kritiek op de subsidie van 3,5 miljoen euro voor DSM, omdat dat geld uit een potje komt voor onder meer centra van dorpen. Impressie van DSM's nieuwe, wereldwijde hoofdkantoor i Maastricht. foto edge/broekbakei- MS Charles Dickens Tel. (026) 445 28 05 - ^)Fa www.feenstrarijnlijn.nl feenstra rijn lijn (P Meer informatie over deze en andere cruises vindt u op www.feenstrarijnlijn.nl, bij uw ANVR reisbureau of telefonisch op 026-445 2805. Eindelijk zijn we weer aan het varen! Naast deze extra afvaarten hebben wij ook nog riviercruises naar Duitsland en België met de Rembrandt van Rijn, Salvinia en de Charles Dickens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10