Onduidelijkheid over korte tankerkaping in de Perzische Golf 9 Bestel nu op pzc.nl/lastminute Het scheepvaartverkeer in de Per zische Golf ligt onder een vergroot glas. De Amerikanen volgen de ont wikkelingen 'met grote zorg', laat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington weten. De spanning op een van de be langrijkste scheepvaartroutes ter wereld liep weer wat verder op na dat kapers - Indiase en Indonesi sche bemanningsleden spraken la ter van 'gewapende Iraniërs' - dins dag een tanker voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten hadden overmeesterd. De onbe kende aanvallers gingen gisteren weer van boord. Zonder dat er ge wonden waren gevallen, schade was aangericht of eisen waren ge steld. Wie de kapers waren, is niet bekend. Mogelijke problemen tekenden zich dinsdag eerder op de dag al af toen vijf olietankers voor de kust van Fujairah (Verenigde Arabische Emiraten) via hun Automatische Identificatie Systeem (AIS) meld den dat ze 'not under command' wa ren. Dat betekent dat een vaartuig geen vermogen meer heeft en niet meer kan sturen. Fujairah is een be langrijke haven in de regio voor schepen om nieuwe olielading aan te nemen, voorraden op te halen of bemanning uit te wisselen. Eén schip kan dat overkomen, maar vijf tegelijk is curieus, denkt ook de Belgische scheepvaartexpert Stefan Verberckmoes. ,,Ik weet dat som mige wat angstige bemanningen via AIS not under command aange ven als ze vrezen dat er piraten aan komen. Een leugentje om te zeggen dat het niet de moeite is om het schip te enteren. Dat kan het geval zijn geweest. Of het kan zijn dat de kapers zelf de AIS afzetten. Som mige schepen passen hun AIS-sig naal aan als ze in dit soort delicate zones komen. Er zijn bemanningen die de bestemmingshaven wegla ten, zodat niet duidelijk is waar ze heen gaan. Anderen voegen toe ar med guard on board, dus dat ze ge wapende mensen aan boord heb ben en dat kapers risico's lopen." Andere koers Feit is dat er kapers in de buurt wa ren en dat die inderdaad bij een van de schepen aan boord zijn gegaan. Satellietgegevens voor de Asphalt Princess laten zien hoe het schip eerst stopt en later plots van koers verandert. Gemeld werd dat de ka pers richting Iran wilden varen, maar de aanvallers vertrokken weer snel. Het Britse maritieme agent schap UKMTO, dat wereldwijd schepen volgt, meldde daarna via Twitter dat de Asphalt Princess 'veilig' was en dat het 'incident voorbij' was. Ook diverse Britse veiligheids bronnen meldden dat de kapers uit Iran kwamen, of tenminste hulp hadden gekregen uit dat land. Maar dat laatste werd weer met klem ontkend door de Iraanse autoritei ten, die meldden dat de Iraanse ma rine stand-by was om de Asphalt Princess juist te helpen. Beleef de meest geliefde musical aller tijden stijgt het kwik al dagen achter elkaar tot boven de 45 graden. Vanaf zater dag gaat de temperatuur een paar graden naar beneden, maar van echte afkoeling is geen sprake en van neer slag al helemaal niet. Daarom bestaat de vrees dat het aantal branden zich verder zal uit breiden. Alleen al sinds dinsdag avond braken er veertig nieuwe uit. Naast die bij Athene is vooral de brand op het eiland Evia, ten noord oosten van de hoofdstad, ernstig. Inmiddels is meer dan 2000 hectare natuur verwoest en zijn tien dorpen geëvacueerd, deels via het strand. Maar ook op het schiereiland Pelo- ponnesos zijn diverse brandhaarden, onder andere bij Olympia, waar de oorsprong van de Olympische Spelen ligt. Premier Kyriakos Mitsotakis heeft gisteren Varybobi bezocht. Hij be dankte de brandweer en prees de au toriteiten. „Godzijdank heeft dit on danks alles geen mensenlevens ge kost en heeft het evacuatiesysteem uitstekend gewerkt." Maar bewoners Het vuur kwam razendsnel op ons af. Gelukkig zijn er geen slachtoffers gevallen klagen dat de brandweer in geen vel den of wegen te bekennen was toen de vlammen op hun huizen afkwa men, omdat ze bezig waren te voor komen dat het vuur oversloeg naar dichter bevolkt gebied. Intussen worden inwoners van de regio Athene, zo'n vier miljoen, op geroepen zoveel mogelijk binnen te blijven in verband met de dikke scha delijke rook die over de hele stad hangt. Ook dwarrelt er as neer. Nu zitten de meesten, als zij niet al op vakantie zijn, dezer dagen toch al binnen met de airco aan. En dat plaatst de autoriteiten voor een ander probleem: het elektriciteitsnet dreigt overbelast te raken. De bosbranden verergeren dit ook nog eens, doordat circuits buiten werking gesteld moe ten worden. In sommige wijken van Athene doen zich af en toe korte sto ringen voor. De piekbelasting is vooral 's avonds, als zonnepanelen geen bijdrage kunnen leveren. Pre mier Mitsotakis roept de Grieken daarom op hun airconditioning niet onder de 26 graden in te stellen. SPECIAAL VOOR JOU donderdag 5 augustus 2021 De tanker Asphalt Princess is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten overmees terd door gewapende Iraniërs, aldus de bemanning. Maar de kapers vertrokken even snel als ze waren gekomen en Iran ont kent elke betrokkenheid. Bob van Huët Rotterdam/Fujairah Dit is een klassieker om naar uit te kijken: The Sound of Music! Een van de meest geliefde musicals aller tijden is t/m 8 augustus 2021 te zien in het AFAS Circustheater Scheveningen. Beleef de Nederlandstalige voorstelling over het hartverwarmende verhaal van Maria en de familie Von Trapp. Verheug je op een heerlijk nostalgisch avontuur samen met je famiLie, vrienden of vriendinnen. Boek nu tickets voor het AFAS Circustheater Scheveningen en ontvang exclusief €20,- voordeel per ticket! *Kijk voor de uitgebreide actievoorwaarden op pzc.nl/lastminute terugkomen?' Dimitra Simianopoulou probeert het bluswater uit haar woonkamer te krijgen. Rechts, voor de boom: de uitgebrande auto van de broer van Giorgos Sfetsas. FOTO'S THIJS KETTENIS -Giorgos Sfetsas VAN DE 8*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9