Debutant Kuworge is tevreden Tiende plek voor Zegers en Berkhout Handbalster Groot besluit loopbaan in mineur na vernedering 9 De poulefase stemde hoopvol, maar tegen Frankrijk werd Nederland volledig overklast: 32-22. Het bleek de afscheidswedstrijd van Nycke Groot. Kuworge bewees in het Tokyo In ternational Forum hoe groot zijn potentieel is. Met een totaalscore van 409 kilo werd hij zesde bij zijn olympische debuut. ,,Ik ben tevre den, maar ik denk dat er nog meer in had gezeten. Zeker bij het trek ken was de vorm van de dag er niet helemaal'', aldus Kuworge. ,,Maar 234 kilo bij het stoten, een Europees jeugdrecord, is ook mijn persoon lijke record. Dat moet nog even be zinken.'' De tiener had aanvankelijk zijn zinnen eigenlijk gezet op de Spelen van 2024 in Parijs. ,,Ze zeggen dat je internationaal op je best bent rond je 28e. Dus ik heb nog wel even te gaan. Het is een kwestie van veel aan dit soort wedstrijden mee doen.'' Kuworge bleef 15 kilo verwijderd van een medaille. Hij was de eerste Nederlandse gewichtheffer op de Spelen sinds 1968. LISETTE VAN DER GEEST Tokio Als het in het handbal ging om gunnen, dan had Danick Snelder vandaag de winst in de kwartfinale op Nycke Groots conto bijgeschre ven. Het had zo mooi kunnen zijn: revanche voor de halve finale in Rio 2016 die ze destijds met een punt verloren, óók van Frankrijk. Het had zo prachtig kunnen wor den, voor Groot, die haar pensioen uitstelde, terugkeerde en in Tokio haar 150ste wedstrijd voor Neder land speelde. Maar niks werd prachtig. Groot wilde vechten tot 'het bittere eind' en moest daarna zeggen: „Bitter was het, ja." De kwartfinale was in tien mi nuten gespeeld, om daarna nog vijftig vernederende minuten te duren. Een lijdensweg, dat was het in het Yoyogi Stadion, in het land waar Nederland nog geen twee jaar geleden geschiedenis schreef door voor het eerst wereldkampioen te worden. Na een vrij soepele poule fase maakte het team van bonds coach Emmanuel Mayonnade fout op fout en kon het niks inbrengen tegen de Fransen, die bekendstaan om hun fysieke kracht. Onwaardig Met pas tien minuten op de klok was het klaar, zou Mayonnade later onderstrepen. Nooit eerder had hij zijn team zo slecht zien beginnen. Daar wist hij het al. Zeven punten verschil, op dat moment, een ga pend gat in de wereld van het handbal op het hoogste niveau. Wereldkampioen onwaardig. De Fransen speelden precies zoals Ne derland verwacht had: hard en met een snelle schakeling naar een ei gen aanval. Bovendien beschikten zij over een keepster in topvorm. Amandine Leynaud had een stop percentage van 51 procent, een we reld van verschil met Rinka Duijn- dam en Tess Wester aan Neder landse zijde, 35 en 22 procent. Met nog twee minuten te spelen, keek Snelder naar Groot. Naar de vrouw met wie ze tien jaar speelde, met wie ze haar eerste internatio nale succes meemaakte. Op Groots gezicht las ze wat ze eigenlijk een groot deel van de wedstrijd al mee had gekregen, maar waar ze nooit aan toe had willen geven. Nederland had de hele wedstrijd achter de feiten aangelopen. De aanval liep niet. Ze kwamen er te gen het sterke Frankrijk niet door heen. Eén keer brachten ze het ver schil terug tot vijf, maar nooit kwam het team verder dan dat. De vechtlust ontbrak, zou Groot zeg gen. ,,Dat we er niet in blijven ge loven, stelt mij echt teleur." Het hielp ook niet mee dat topschutter Lois Abbingh na ruim zes minuten spelen naar haar linkerbeen greep nadat ze was uitgegleden en ver- volgens met een van pijn vertrok ken gezicht op de bank plaatsnam. Abbingh en Groot waren na een jaar spelen bij dezelfde club sterk op elkaar ingespeeld. Dat voordeel bleef deze kwartfinale onbenut. ,,Die laatste twee minuten zie je het op Nyckes gezicht. Dat het klaar is", zal Snelder zeggen. Niet alleen voor het team op deze Olympische Spelen, maar voor haar als handbalster. ,,Na tien jaar waarin ik met haar heb gespeeld, gunde ik Nycke een ander einde." Drie maanden geleden had Groot niet gedacht hier te zullen zijn. Ze had al jaren terug bedankt Die laatste twee minuten zie je het op Nyckes gezicht. Dat het klaar is voor het nationaal team, het was een gesloten boek in haar lange in ternationale loopbaan, zoals haar hele loopbaan nu eigenlijk al we ken afgelopen zou zijn. Maar toen belde Mayonnade, of ze haar pen sioen iets uit wilde stellen en een korte terugkeer wilde overwegen? Uiteindelijk zei Groot ja. Concurrentie Ze hoopte op een medaille. ,,Al wist ik van tevoren dat dat heel moeilijk zou worden, dat de con currentie groot is. Maar daar gin gen we voor, daar droom je natuurlijk van." Haar carrière stopt bij 150 inter lands, waarin ze in totaal 450 goals maakte. ,,Over een uurtje weet ik zeker dat ik enorm trots ben", zegt ze vlak na afloop in de catacomben van het stadion. ,,Ik heb hier zo van genoten, ben zo dankbaar dat ik hier alsnog bij mag zijn. Maar nu overheerst de teleurstelling. Het doet pijn om zo'n wedstrijd op zo'n manier te verliezen." Ze werden in de afsluitende medal- race van de 470-klasse negende en verloren nog een positie op de ranglijst. De Britse vrouwen Han nah Mills en Eilidh McIntyre zeil den in de baai van Enoshima naar een gouden medaille. Agnieszka Skrzypulec en Jolanta Ogar uit Po len moesten genoegen nemen met een zilveren plak. Camille Lecoin- tre en Aloïse Retornaz gaan met een bronzen medaille terug naar Frankrijk. ,,We kwamen als kandi daten voor een medaille en dat is niet gelukt", beseft Zegers. ,,Ik ben best trots, maar het gaat wel even duren om dit een plekje te geven." donderdag 5 augustus 2021 GO TOT EN MET ZONDAG cw 'Je gunt Nycke een ander einde' 4P @LvdGeest Enzo Kuworge. foto afp TOKIO Met zijn 19 jaar was de Nederlander Enzo Kuworge ver uit de jongste deelnemer in de fi nale van het gewichtheffen bo ven de 109 kilo. Desondanks wist hij zich op de Spelen knap staande te houden tussen de ge vestigde orde met een zesde plaats. - Danick Snelder TOKIO Zeilsters Lobke Berkhout en Afrodite Zegers zijn als tiende geëindigd op de Olympische Spelen in Tokio. Nycke Groot zit er verslagen bij nadat Oranje kansloos van Frankrijk heeft verloren in de kwart finale. ,,Het doet pijn om zo'n wedstrijd op zo'n manier te verliezen." foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53