'Keizerspinguïn over tachtig jaar uitgestorven' II Zwijndrecht schrikt van 'koffermoord' NIEUWS 3 KLIMAAT ANTARCTICA Als de klimaatverandering in het huidige tempo aanhoudt, zal meer dan 98 procent van alle keizerspinguïnkolonies over tachtig jaar vrijwel zijn uitge storven, voorspelt een groep on derzoekers in het laatste num mer van het tijdschrift Global Change Biology. Voor de korte termijn is het perspectief van de dieren nauwelijks beter: tegen 2050 zou al twee derde van alle kolonies zijn uitgestorven. Keizerspinguïns zijn 's we relds grootste pinguïnsoort. Het waren ook de sterren in de te kenfilm Happy Feet (2006). In te genstelling tot andere pinguïns broedt de keizerspinguïn in de volle Antarctische winter. Dan trotseren ze temperaturen van soms wel 60 graden onder nul. Een in 2020 gepubliceerde stu die schatte dat er wereld wijd nog on- De keizerspinguïn is een moderne kanarie geworden geveer 280.000 broedparen zijn, die bijna allemaal op Antarctica zitten. Juist deze soort is bijzon der kwetsbaar voor klimaatver andering omdat die, net als ijs beren in het noordpoolgebied, afhankelijk is van de aanwezig heid van zee-ijs voor het voort bestaan. Kuikens De pinguïns broeden op stabiel zee-ijs dat ook bescherming biedt tegen hun grootste vijan den als orka's en haaien. Onder zoeker Stephanie Jenouvrier, een zeevogelspecialist bij Woods Hole Oceanographic Institution en hoofdauteur van de studie, zegt in een verklaring. ,,Als er te weinig zee-ijs is, kunnen kui kens verdrinken doordat het zee-ijs vroegtijdig breekt; als er te veel zee-ijs is, worden voedseltochten voor de ouders te lang en te moeilijk en kun nen de kuikens ver hongeren." In delen van het Antarctisch Schiereiland is de laatste drie decennia een groot deel van de ijszee gesmol ten en is één keizerspinguïnkolo- nie inmiddels al 'vrijwel verdwe nen', aldus de onderzoekers. Er zijn nog maar enkele dieren over, te weinig om een kolonie toe komst te geven. Door het vroege smelten van het ijs zouden 10.000 kuikens zijn verdronken toen het ijs brak voordat ze in staat waren te zwemmen. „Hoe wel ze worden gevonden op Ant arctica, ver van de menselijke be schaving, leven ze in een delicaat evenwicht met hun omgeving, die tegenwoordig snel verandert - ze zijn moderne kanaries ge worden", aldus Jenouvrier, refe rerend aan de kanarie in de ko lenmijn die aangaf dat er groot gevaar (koolmonoxide) dreigde voor de mijnwerkers. Naar aanleiding van de studie gaat het Amerikaanse ministerie van Vis en Natuur binnenkort besluiten of de keizerspinguïn op de lijst van bedreigde dier soorten wordt geplaatst. Steeds meer dieren komen op deze lijst vanwege klimaatverandering. De keizerspinguïns zijn een es sentiële schakel van de Antarcti sche voedselketen, ze jagen zelf op krill, inktvis en kleine vissen en vormen een voedselbron voor zeeluipaarden en orka's. Eerst werd de buurt rondom de Ka pitein Horsmanflat al opgeschrikt door een vechtpartij en een bijbe horend politieonderzoek. Een paar dagen later blijkt dat de 25-jarige man die daarbij is opgepakt ver dacht wordt van de zogeheten 'kof- fermoord'. De woning in de Zwijndrechtse flat is inmiddels al een paar dagen verlaten en hermetisch afgesloten door de politie. De pannen staan nog op het fornuis, een telefoonop- lader ligt verdwaald op een bed, zo is te zien door de halfgesloten gor dijnen. Op het balkon staan een step en een wasrek. Een buurman van een paar hui zen verderop kan het maar moeilijk bevatten dat één van zijn buurjon gens nu de hoofdverdachte is in een gruwelijk moordonderzoek. ,,Nooit last gehad van die mensen, en dan nu zoiets.'' Of hij iets heeft meege kregen van de vechtpartij en het onderzoek? ,,Nee, eigenlijk niet. Al leen dat die blauwe Opel hier al een paar dagen niet meer staat.'' Vermoedelijk is het die Opel die maandag werd ontdekt in Dor drecht, met in de auto verschillende koffers met daarin het lichaam van het 29-jarige slachtoffer. De jonge vader, die werkte als dakdekker, is waarschijnlijk om het leven ge bracht in een woning in de Rotter damse wijk Zevenkamp. In Rotterdam liggen de stukken afzetlint nog op straat. De politie houdt de wacht bij de woning aan de Zevenkampse Ring, waarvan de ramen met dik, zwart zeil zijn be plakt. Van buiten is niet te zien wat er een paar dagen eerder - waar schijnlijk vorige week woensdag of donderdag - zou moeten zijn ge beurd in het huis. Het onderzoek naar de 'koffer- moord' is inmiddels al dagen in volle gang. ,,We willen precies we ten wat er is gebeurd in dat huis'', laat Olav Brink, woordvoerder van het OM, weten. Begin deze week stelden ze meerdere spullen uit het huis veilig voor het onderzoek. Angstig Buren kijken uit op een grote witte politiecontainer in de Rotterdamse buitenwijk. Het stelt ze niet gerust. Integendeel: de schrik zit er goed in. Vooral de verhalen die de ronde gaan, maken angstig. Het met we ten wat er precies is gebeurd hakt er bij de buren stevig in. ,,Mijn drie kinderen sliepen van nacht bij me in bed. Wat is er in gódsnaam in de hand hier in de wijk?!'' Een buurvrouw aan de Ze venkampse Ring gooit haar handen uit wanhoop in de lucht. ,,Ik denk dat we maar moeten verhuizen.'' Er wordt al dagen gespeculeerd in de buurt. Het begon zondag. Toen begon de politie een buurtonder zoek. Agenten gingen met een foto van de verdachte langs de deuren. ,,Of we die man hadden zien lopen donderdag'', vertelt een man van wie de tuin grenst aan de woning waar het allemaal gebeurd is. Op de foto staat een donkere man afgebeeld. Hij zou vorige week don derdagochtend rond 11.00 uur met twee grote zwarte koffers door de straat in Rotterdam hebben gelo pen. Het zijn waarschijnlijk de kof fers die de politie een paar dagen la ter aantreft in een grijsblauwe Opel We willen precies weten wat er is gebeurd in dat huis Meriva, die dan al een paar dagen geparkeerd staat in wijk Crabbehof in Dordrecht. Vooralsnog heeft het Openbaar Ministerie geen andere verdachten in beeld dan de 25-jarige Zwijn- drechter die zei 'iemand van het le ven te hebben beroofd'. Over wie de eigenaren van de woning in Rot terdamse wijk Zevenkamp zijn en of ze überhaupt betrokken zijn bij het misdrijf, doet het OM geen uit spraken. donderdag 5 augustus 2021 De beroemde keizerspinguïn heeft mogelijk zijn langste tijd op aarde gehad. Bijna alle ko lonies van de soort worden aan het einde van deze eeuw met uitsterven bedreigd, aldus een nieuwe Amerikaanse stu die. Bob van Huët Rotterdam/Washington - Stephanie Jenouvrier, onderzoeker Koppel keizerspinguïns met jong. FOTO'S GETTY -jr Forensische onderzoekers bij de woning aan de Zevenkampse Ring in Rotterdam, waar de man zou zijn omgebracht. foto mediatv Een gruwelijke moord op een plaatsgenoot heeft Zwijndrecht geschokt. Het lichaam van een 29-jarige vader van drie kinde ren werd in stukken gehakt te ruggevonden in een auto. Buurt bewoners hebben de opgepakte verdachte, ook uit Zwijndrecht, nog zien sjouwen met de kof fers. ,,We slapen al nachten niet, het spookt maar in ons hoofd.'' Ilse van Driel Amy van den Berg Zwijndrecht - Olav Brink, OM-woordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3