Familiedrama maakt zich nooit schuldig aan tranentrekkerij 12 Acteur Dev Patel, vanaf vandaag te zien in het bizarre ridderepos The Green Knight, beschouwt zijn carrière als een constante missie om integer te blijven. En dat is niet altijd even gemakkelijk in een door ego's gedomineerde filmwereld. Nu in de bios Luizenmoeder - De Film Jungle Cruise Words on Bathroom Walls Oprecht portret van iemand met schi zofrenie. Binnen het genre van films en series over jongvolwassenen die kampen met lichamelijke en psychi sche problemen is het ook beslist een van de betere. Dat komt vooral door een toegewijde rol van Charlie Plum- mer, die ook al zo goed was in het te weinig geziene Lean on Pete (2017). ACTIEFILM 'Caine in nieuwe Furious' Butler eist geld voor 'Olympus' ij een beetje succes vol acteur valt bijna dagelijks wel een filmscript op de mat. Een hoop kan na het lezen van een bladzijde of drie de prullenbak in. En dan zijn er de zeld zame pareltjes. ,,Door deze werd ik echt betoverd", zegt Dev Patel tijdens een interview via Zoom. ,,Ik belde steeds met mijn manager: 'Hoe zit het met die ridderfilm, is er al groen licht?' Dat kwam ook omdat ik paral lellen ontdekte met mijn reis als ac teur in deze industrie. Je streeft con stant naar iets perfects, maar tegen welke prijs blijf je dat doen?" The Green Knight, van oorsprong een i4de-eeuws gedicht, volgt een van de ridders aan koning Arthurs Ronde Tafel. Deze begint een mys tieke queeste om een boomachtig wezen, bekend als de Green Knight Minari Hoe kreeg zo'n bescheiden en Kore- aans gesproken filmpje het voor el kaar zes nominaties te scoren tijdens de laatste Oscaruitreiking? Misschien hielp de verrassende winst van de sa tirische thriller en landgenoot Para site, een jaar eerder, een handje. Maar een minder cynische conclusie mag ook: de Academy kon gewoon onmo gelijk om dit briljantje heen. Een Zuid-Koreaans gezin verhuist naar een stadje in Arkansas om de Amerikaanse droom na te jagen. Het integratieproces gaat met horten en stoten, en dat ligt echt niet alleen aan de wat bekrompen oorspronkelijke bewoners. Minari, een verwijzing naar een Aziatisch kruid met een symbolische functie, gaat gelukkig niet voor een statement. Het thema is ook niet zozeer de wederzijdse angst voor het onbekende, maar eerder on wennigheid en hoe ontworteling leidt naar het planten van nieuwe zaadjes. In de verkeerde handen kan zo'n verhaal leiden tot sentimentele (de groene ridder), te confronteren. Daarmee riskeert hij wel letterlijk zijn hoofd. Sterker, hem wordt vooraf duidelijk verteld dat het avontuur zal eindigen met zijn dood. Maar de dood is er om te trotseren, zo denkt de even dappere als naïeve - door Dev Patel gespeelde - sir Gawain. Onvermijdelijk Patel wordt tijdens het gesprek met deze krant vergezeld door de scena rist en regisseur in kwestie, de eigen zinnige David Lowery (The Old Man and the Gun, Pete's Dragon en A Ghost Story), die in het gedicht vooral een metafoor zag voor de huidige ecologi sche staat van de wereld. ,,Het is een reis naar het onvermijdelijke. Dat on vermijdelijke is ook dat de natuur ons weer de baas wordt, hier gesymboli seerd door de Green Knight. Dat thema houdt me enorm bezig. We zitten als mensheid in de problemen, maar de wereld zal zich weer herstellen. De tranentrekkerij, maar deze, deels au tobiografische, vertelling van maker Lee Isaac Chung is daarvoor veel te authentiek en te teder. KOMEDIE Ilse Warringa, die Juf Ank speelt én tekende voor script en regie, verdient veel respect. Ze scheept de kijker niet af met iets dat lijkt op vier aan elkaar genaaide tv-afleveringen. Karakters zijn verder uitgediept en actuele the ma's werden erin verwerkt. Het is ook een nogal somber uitgevallen film die bijna doet vergeten hoe scherp en grappig de oorspronkelijke serie was. AVONTUUR Om de gelijknamige Disneyland-pret- parkrit te vertalen naar een bioscoop- avontuur bleken klassiekers als Ro mancing the Stone en de Indiana Jones-films fijne inspiratiebronnen. En hoewel dit verhaal geplaatst wordt in de Eerste Wereldoorlog, worden er moderne thema's als feminisme en geaardheid in vervlochten, op een lichtvoetige manier. Met Emily Blunt en Dwayne 'The Rock' Johnson. DRAMA Het negende deel van Fast Furious is nu te zien in de bio scoop, maar over het tiende deel is al nage dacht. Vin Die sel ziet daarin een rol voor ac- teerlegende Mi chael Caine, zegt hij in een interview met Movieweb. ,,Ik heb de mytholo gie wat aange past, zodat hij er perfect in zou passen." FILM Acteur Gerard Butler klaagt de producent van Olympus Has Fallen aan, omdat hij nog 10 miljoen dollar zou moeten krij gen van de op brengst. In de aanklacht staat dat het produc tiebedrijf een valse voorstel ling heeft gege ven van de wer kelijke inkom sten. De film le verde zo'n 170 miljoen dollar op. donderdag 5 augustus 2021 Gudo Tienhooven DRAMA Regie: Lee Isaac Jung Hoofdrollen: Steven Yeung, Yeri Han en Yuh-Jung Youn In Minari verhuist een Koreaanse gezin naar de VS. foto september film - Gudo Tienhooven Beluister op de site van deze krant de podcast Movie- Insiders waarin film redacteur Gudo Tien hooven en mede-cinefiel John de Jong hun licht laten schijnen over de nieuwste titels, de beroemdste klas siekers en het laatste filmnieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36