EENS EEN ZEEUW... mm: 10 ZEELAND Een buitenlandse ervaring zat al lang in zijn 'droompakket' en die droom is vorig jaar uitgekomen. Rob Kopmels (25) uit Goes emigreerde in 2020 naar Bonaire, om precies te zijn naar Kralendijk. Voor een kleine tien maanden was de bedoeling, maar inmiddels is dat veranderd in onbepaalde tijd. IPS 3)S^ v •üSSsüfe. set&smmsk ,,De droom zat al als kleine jon gen in mijn hoofd. Het originele plan was om naar Curasao te ver trekken, maar mijn broer en zijn vrouw hebben 1 jaar op Bonaire gewoond en waren erg enthou siast. Bonaire is wat kleiner dan Curasao, je zou kunnen zeggen wat dorpser, mooier en minder crimineel. De eerste maanden op het eiland moest ik erg wennen. Aanpassen aan het klimaat was geen probleem, maar de mentali teit en de gewoontes hier deden soms mijn wenkbrauwen fron sen. De sfeer is hier 'Poko, Poko', wat zoveel betekent als: 'rustig aan, op het gemakje'. In Neder land 'moet' veel, hier is het heel relaxed met een instelling van 'we zien het morgen wel weer'. Antil liaanse minuten duren langer dan Nederlandse minuten, zeker als iemand bij een afspraak zegt: 'Ik ben er over 5 minuten'. Na ruim anderhalf jaar op Bonaire heb ik me helemaal ingeburgerd. Als ik zeg 'over 10 minuten ben ik op het strand', kan het ook makkelijk 30 minuten later worden." ,,De manier van feesten, denk ik. De gemiddelde auto is hier ge bouwd om een festival te geven. De complete kofferbak en achter bank van auto's zijn voorzien van subwoofers en muziekboxen. Op het strand zijn altijd feestjes. Ver der is me opgevallen, zeker de eer ste weken op het eiland, dat er weinig handhaving is. Rijden met een gordel om of met een helm op de motor is hier allemaal niet no dig. Ook rijden onder invloed is hier niet echt een issue. Als ie mand dronken is, doet hij zijn alarmlichten aan en weet iedereen dat ze voor je op moeten letten. Zoiets is in Nederland ondenk baar." ,,Ja, die zijn er zeker! 'Ons kent ons'. dat is hier ook heel sterk. Het geeft echt een dorps gevoel, iets wat ik vroeger in Goes en omge ving ook voelde. Misschien wel de belangrijkste overeenkomst is dat ik hier ook dicht bij het water en het strand woon." 'ff**** ,,Dankzij een heel warm en liefde vol gezin heb ik een heel fijne jeugdperiode gehad. Het was altijd gezellig thuis. Omdat we zo hecht zijn, was ik benieuwd of ik niet snel heimwee zou krijgen naar huis of dat ik mijn familie enorm zou gaan missen. Gelukkig valt dat mee, dankzij whatsapp kan ik 24 uur per dag met mijn familie ap- pen. En we kunnen ieder moment van de dag videobellen. Al moeten we dat wel goed inplannen in ver band met het grote tijdsverschil." ,,Dat is grappig, want toen ik hier kwam had ik nooit verwacht dat er zoveel Zeeuwen op het eiland zou den wonen en/of verblijven. Ik ben al veel Zeeuwen tegengeko men, die allemaal enthousiast rea geren als ze ontdekken dat ik ook uit de provincie kom. Zelfs mijn huurbazen, die ik mijn 'Bonaire oom en tante' noem, komen uit Zeeland. Zo ver van huis en toch zoveel 'bekenden' in de buurt." ,,Momenteel werk ik 5 dagen als kok bij Restaurant Brass Boer. In de vroege ochtend doe ik vaak een kleine work-out bij de sportschool in het centrum en na het werk in de avond en nacht drink ik af en toe wat op het strand of op het ter ras. In de weekenden heb ik altijd een vakantiegevoel. Vaak lig ik een dagje te relaxen bij een Beach club of maak ik een leuke tour over het eiland. 's Avonds kun je hier heer lijk uit eten in één van de vele res taurants. Sociale netwerken bouw je ook snel op. De mensen stellen zich hier makkelijk open en zijn sociaal." ,,Ik zit goed, het is hier heerlijk. Toen er op mijn baan een switch kwam van eigenaar kreeg ik de vraag: 'wil je onder een andere ei genaar werken of wil je wat an ders?'. Voor mij voelde dat als het ideale moment om te vertrekken en voor een paar maanden naar Bonaire te gaan. Ik heb de reis in mijn eentje gemaakt, alles moest ik zelf regelen en uitzoeken. Het inschrijven, vervoer, interieur, noem maar op. Een ervaring als deze maakt je enorm zelfstandig. Maar om antwoord te geven op de vraag: eerst verlengde ik mijn ver blijf met twee maanden, maar dat Zelfs mijn huurbazen, die ik mijn 'Bonaire oom en tante' noem, komen uit Zeeland - Rob Kopmels was zo voorbij. Dus heb ik weer twee maandjes extra toegevoegd. En nu, na ruim anderhalf jaar heb ik geen einddatum meer. We zien wel hoe het loopt." ,,Ik zit op een klein 'resort', dat voorheen enkel werd bezet door toeristen. Tijdens de coronaperi ode waren er zo weinig vakantie gangers, dat de eigenaar heeft ge kozen voor 'lange termijn ver huur'. Dat kwam voor mij goed uit. Omdat ik weinig thuis ben, is het fijn dat het goed beveiligd is. En het samenleven met andere be woners bevalt me goed. Mocht er ooit een moment komen dat ik stress krijg, is het ook zo opgelost. We hebben hier een grote en groene tuin, waar je heerlijk in een hangmat of in het zwembad tot rust kan komen." ,,Ik kan me niet voorstellen dat ik nooit meer zal terugkeren in Zee land. 'Een Zeeuw kun je nie worre, je bint ut of je bint ut nie', is mijn motto. Mocht ik besluiten hier mijn hele leven te blijven, zal ik zeker een vakantiehuis in Zeeland nemen om vaak terug te komen. Hoe de toekomst er precies uit zal zien, weet ik niet.'' ,,Soms heb ik zin om weer nieuwe ervaringen op te doen, dat kan in Zeeland zijn, maar ook in een an der land. Voor nu zit ik hier uitste kend, het is een prachtig eiland. Het voelt als een eeuwige vakan tie." donderdag 5 augustus 2021 GO Eeuwigdurende vakantie in 'Poko, Poko' sfeer Hans Puik Hoe komt een Zeeuw in Bonaire terecht? Wat is nog meer typerend voor de inwoners van Bonaire? Zijn er ook overeenkomsten tus sen Zeeland en Bonaire? Hoe kijk je terug op je jeugdja ren in Goes? Sr' Rob Kopmels op Bonaire: ,,Het is hier heerlijk." privéfoto Hoe reageren mensen als je zegt dat je uit Zeeland komt? Hoe zien je dagen er momenteel uit? Je zou voor 10 maanden gaan, waarom ben je nog niet terug? Waar verblijf je? Kom je ooit nog terug naar Zee land?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34