8 t 'En dan moet je onder je T-shirt je beha uit zien te krijgen. Dat is toch niet van deze tijd?' OPINIE IN DE KRANT BRIEF VAN DE DAG LHBTI'ers Soms maakt deze heerlijke provincie, waar ik ben geboren, het moeilijk om van haar te houden, laat staan wat be grip op te brengen voor wat leeft en groeit. Neem Kapelle-Biezelinge, waar het dagelijks gemeentebestuur - in een onbewaakt ogenblik - besluit erkenning te geven aan mensen - LHBTI'ers - die niet meteen met meneer de bruidegom en mevrouw de bruid op de gemeente- huistrappen staan. En dan loopt alles dramatisch mis. Een goedbedoelende ambtenaar houdt de namen van de twee LHBTI-ambassa- deurs (28 juli) uit oogpunt van hun vei ligheid liever geheim (wat heb je trou wens aan ambassadeurs, die moeten on derduiken?), de suggestie valt dat het or thodox-protestantse deel van de bevol king (vertegenwoordigd door de SGP, die niets van het gemeentebeleid ten aanzien van LHBT'ers moet hebben, ze ker niet als ze het praktiseren) de hand heeft in de onveilige sfeer en vervolgens is daar de zomerrel. Zeeland anno 2021! Hoe gaat het met de ambassadeurs? Lo pen ze al in klederdracht? Bob Lagaaij, Middelburg Quote van de week Geef de vluchte lingen kans om te blijven, begeleiding en een baan Respect voor dieren zouerook moeten zijn na hun dood De Schelde moet schoner, stop met lozen (en niet alleen van PFAS)! BRIEVEN Arbeidsmigranten Nederland is volhoorden we te pas en te onpas roepen, jaren ge leden. Die kreet is verstomd. Waardoor? Omdat er minder asielzoekers het land in komen of heeft corona alle aandacht overgenomen? Nu hebben we een groot tekort aan arbeidskrachten (30 juli) en dat lijkt alleen maar toe te ne men. In de vorige eeuw werd dat ooit opgelost door gastarbei ders te laten komen uit Spanje, Italië en onder meer Turkije. Een oplossing voor de vluchte lingen en het arbeidstekort lijkt voor de hand te liggen. Geef de vluchtelingen kans om te blij - ven, begeleiding en een baan. Het moet beter als zoveel jaren geleden, een taalcursusje is niet voldoende. Taal leer je alleen als je de taal omgeving werkt En ja, huizen bouw moet turbo aangeslingerd worden. Je stopt mensen niet weg in een caravan of schuurtje ergens achteraf. Het kan, maar het heeft energie nodig. Dan lie ver weer geen jaren wachten tot het echt te laat is. Anneke van de Westelaken, Hans- weert Polynesië Door atoomproeven zijn er veel kankerpatiënten op Polynesië (29 juli) en na veel protesten gaat Macron nu poolshoogte nemen. Macron belooft 'rechtvaardig heid' en hij zal hogere vergoe dingen in het vooruitzicht stel len. Frankrijk heeft steeds het hoogste woord, is steeds haantje de voorste, maar eet vooral mee uit de ruif van de EU. Tegenval lende staatsinkomsten moeten via het Coronafonds worden op gevangen. Nu Frankrijk hogere vergoedingen aan Polynesië moet betalen, zal er door de rij kere landen weer meer opge hoest moeten worden. Ondanks dat Frankrijk bij het volle ver stand kernproeven daar heeft gedaan. Frankrijk, één van de grootste economieën binnen Europa, hangt steeds aan het in fuus bij de rest. Net als Italië. A. de Waele, Koewacht Dode vinvis Respect voor dieren zou er ook moeten zijn na hun dood (28 juli). Het zou vanzelfsprekend moeten zijn om geen selfies of foto's te maken van jezelf of je familie met een dodelijk veron gelukt dier op de achtergrond. Je gaat immers ook niet met je kinderen gezellig op de foto met de dodelijke slachtoffers van een een vliegtuigcrash of ver keersongeluk. Maartje Verschure, Goes Werelderfgoedlijst (Weer) geen 'Michelinster' voor het Zeeuwse landschappelijk erfgoed (28 juli). Je kunt je te recht afvragen waarom droog makerij De Beemster (uit 1612) al sinds 1999 wél werelderfgoed is en de nota bene oudere en even planmatig ingerichte Oud- Noord-Bevelandpolder (uit 1598) niét. En waarom ook niet de volstrekt unieke polder Bors- sele (uit 1616)? In plaats van - vergeefs - te stre ven naar het allerhoogste ni veau, zouden we er beter aan doen met een lagere classificatie tevreden te zijn. Naast Michelin kent de culinaire wereld ook GaultMillau. Ontwikkel een provinciale, dus gemeente over stijgende monumentenlijst, zo als Noord-Holland met onder meer de Westfriese Omringdijk. Een Zeeuwse pendant en kans hebber lijkt mij de Graaf Jans- dijk. En natuurlijk de genoemde polders: Oud-Noord-Beveland en Borssele, allebei met een dorp dat kan wedijveren met Mid- denBeemster. Of zijn we weer eens te laat? Zijn beide polders door allerlei ontwikkelingen al niet meer de moeite van het be schermen waard? Erfgoed schept namelijk ook verplichtin gen! Aad de Klerk, Middelburg Jacobskruiskruid (2) Jaren geleden zag je het Jacobs- kruiskruid (26 juli) sporadisch. Nu overwoekert het de natuur gebieden en weilanden. Het is giftig voor de dieren die er gra zen en er wordt niets onderno men. In de wegbermen neemt het ook schrikbarend toe en óók daar wordt niets ondernomen. Beheerders, gebruik jullie ver stand wetende dat het zaad 20 jaar kiemkrachtig blijft. Het is vijf voor twaalf. Anders groeit er straks niets anders meer dan deze vülte en is Zeeuws Vlaan deren sterk vervuild door deze giftige plant. Etienne Buijsse, Aardenburg DSB Het faillissement van de DSB- bank (26 juli) loopt ten einde met een tamelijk groot positief saldo! Neem ook in aanmerking dat de curatoren zichzelf niet te kortgedaan zullen hebben. Volkomen voorspelbaar. Toen ik als rekeninghouder/ schuldeiser na enige maanden een (be knopt) uittreksel van de curato ren ontving, was het eerste wat mij opviel de evenwichtige ver houding tussen activa en pas siva. Dat er een tijdelijke liquidi teitsprobleem was, is logisch. Na de run-op-de-bank van de door de grootbanken en door Peter Lakeman opgejutte klanten. Dat was zo op te lossen met een tij delijke surseance. De drie grote banken, die nooit echte concurrentie hadden, kre gen door DSB een geduchte con current die al richting een marktaandeel van 5% ging, door hun klantvriendelijkheid. Zij hebben, met volle steun van de Nederlandse Bank een faillisse ment geforceerd. jan de jong, Krabbendijke Overstromingen De overstromingen in België, Duitsland en Nederland (24 juli) hebben veel leed en schade toe gebracht aan bewoners en ei gendommen. Klimaatverandering of niet er moet op korte termijn een Del taplan komen voor deze rivier- gebieden. Het principe van de oplossing kan vrij eenvoudig zijn, en deed mij denken aan onze vakanties in Frankrijk. Wij en later onze kinderen bouwden stenen dammetjes in riviertjes. Aan de ene kant kon je zwem men, aan de andere kant pootje baden. Leg stuwdammen en meren aan, vooral in de hoger gelegen ge bieden zodat de watermassa be ter te regelen is en benut de re creatieve mogelijkheden die ontstaan. Stop met de vergroting van uiterwaarden en bergings vijvers. Dat is onvoldoende voor de toekomst. Geld mag geen be zwaar zijn. We hebben een Eu ropese Gemeenschap die in be langrijke mate kan bijdragen in dit project. Neem ons Deltaplan dat na de watersnood in 1953 is uitgevoerd en al veel leed heeft kunnen voorkomen als voorbeeld. Thon Bastiaansen, Terneuzen PFAS (3) Fantastisch dat Reimerswaal (22 juli) een oproep doet om te stoppen met het lozen van PFAS. De Natura 2000-gebieden worden al decennia verontrei nigd met allerlei soorten gif. Vaak thermische verontreini ging door lozing van miljarden liters bijna kokend koelwater van meerdere kerncentrales uit verschillende landen. De Schelde moet schoner, stop met lozen (en niet alleen van PFAS)! E. den Heijer, Oost-Souburg donderdag 5 augustus 2021 De regenboogambassadeurs Fran cois (links) en Maxim (rechts), hou den met wethouder Annebeth Evertz de regenboogvlag omhoog. FOTO WILLEM ADRIAANSENS Deze krant wil een podium zijn voor opi nies in en over Zeeland. Personen en or ganisaties die in een betoog van maxi maal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet ge garandeerd. Daarom is het goed de con touren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. - Een anonieme medewerkster van de Middelburgse gevangenis Torentijd. De nieuwe detectiepoortjes zijn daar zo gevoelig dat ze reageren op beha's van medewerksters. GO - Anneke van de Westelaken, Hansweert - Maartje Verschure, Goes - E. den Heijer, Oost-Souburg Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. Overstromingen in Limburg. foto joris van gennip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32