'Verkeersmaatregelen bij Prinsepark zijn nodig' 5 BOULEVARD VLISSINGEN VOORMALIG HOTEL BRITANNIA Niet alle mozaïeken van het voormalige Hotel Britannia zullen weer tot lust voor het oog zijn om te toveren. Maar een aantal fragmenten van het bijzondere kunstwerk moet een mooie plek aan een Vlissingse boulevard kunnen krijgen. I vert de Iongh van Erf goedvereniging Heem schut houdt goede moed. Tijdens een eer- 1 ste inspectie van op de gemeentewerf opgeslagen stroken mozaïek leek het grootste deel van het enorme kunstwerk van Louis van Roode niet te redden. In de ontwerpen voor een nieuw hotel aan Boulevard Evertsen was na rijp beraad geen plek meer voor de mozaïeken. Los zagen om elders weer te worden opgebouwd, leek aanvan kelijk weinig kans van slagen te hebben. Na de restanten van het mozaïek van de bouwval aan de boulevard te hebben verwijderd, ziet De Iongh echter mogelijkhe den voor behoud van een groot deel van het kleurrijke mozaïek. Voor Heemschut is behoud ook een erezaak: al was het maar om dat een Spaanse deskundige, be trokken bij eerdere restauraties, het werk van Van Roode hoger aansloeg dan dat van zijn wereld beroemde landgenoot Gaudi. Brokstukken Een gedegen inventarisatie van opgeslagen mozaïekdelen moet le ren welke taferelen nog geschikt zijn te maken voor permanente expositie. In het voorjaar van dit jaar was een vakman nog bang dat het hele kunstwerk verloren was. De zachte chamotteklei waarvan het kunstwerk is gemaakt, veroor zaakt snel scheuren en brokkelt af, constateerde restaurateur Arno van Sabben. Een deel van de mozaïekwerken heeft weer en wind tijdens jaren lange opslag inderdaad niet over leefd, verwacht Evert de Iongh. De verschillende friezen met aan fan tasie ontsproten zeedieren zouden niet allemaal van dezelfde grond stof zijn gemaakt. De Iongh: ,,De delen die onlangs van de restanten van Hotel Britannia werden ge haald, lijken steviger. We ver wachten dat er van de vele tiental len meters mozaïek toch een sub stantieel deel te conserveren is." Groene boulevard Als het aan Erfgoedvereniging Heemschut ligt, krijgt het moza ïek een mooie plek aan een Vlis- singse boulevard. Dat hoeft niet speciaal bij het Badstrand te zijn, stelt De Iongh. „Vlissingen wil de verbinding tussen binnenhavens, station en boulevards aantrekkelij ker maken. Een mooie plek aan de groene boulevard tussen de Oran jemolen en café De Punt zou ook prachtig zijn." Het duurt overigens nog wel even voor de opknapte mozaïek- delen voor elke wandelaar te be wonderen zijn. Naast de meest ideale plek moet Heemschut ook op zoek naar fondsen en andere sponsors voor de noodzakelijke restauraties. ,,Ik verwacht dat we samen met de gemeente Vlissin- gen binnen enkele jaren een op lossing vinden", benadrukt De Iongh. Buurtbewoner Steven Molkenboer vertelde dat je de klok er bijna op gelijk kan zetten. ,,Vanaf elf uur 's ochtends stuiven ze hier door onze straat." Dat gebeurt omdat vanaf dat tijdstip het centrum wordt af gesloten voor doorgaand verkeer en automobilisten het Prinsepark Vanaf elf uur 's ochtends stuiven ze hier door onze straat als sluiproute gebruiken. Hij woont aan het begin van het park en hoort dagelijks hoe de automo bilisten gas geven zodra ze bij hem de bocht hebben genomen. Sinds kort heeft de gemeente een display geplaatst waarop ze kunnen zien hoe hard er gereden worden. Dat zorgt er volgens Scho- rer en Molkenboer wel voor dat sommige bestuurders het gaspe daal minder diep indrukken. Maar Schorer vreest het moment dat de gemeente het weghaalt om ergens anders in te zetten. ,,Want op meer plaatsen wordt er te hard gereden en vragen bewoners om actie van die kant van de gemeente." Rondweg Voorzitter Simon de Visser van de Stadsraad Domburg vindt ook dat er nu iets moet gebeuren. Hij wees naar de breedte van de weg die uit nodigt om hard te rijden. Een ver zoek van de bewoners om her en der plantenbakken te plaatsen zo- dat auto's daardoor minder snel kunnen rijden is door de gemeente afgewezen omdat zoiets nauwe lijks invloed heeft op het rijgedrag. De Visser vindt het maar vreemd dat zoiets niet mogelijk is. Tegelij kertijd weet hij dat de echte oplos sing een zaak van hele lange adem is. ,,Een rondweg is wat we nodig hebben." Een rondweg is wat we nodig hebben Daar pleit de Stadsraad al heel lang voor. Een eerste voorzichtige aanzet daartoe is recent gegeven omdat het college van burgemees ter en wethouders gaat kijken of er rondwegen nodig zijn bij Grijps- kerke en Aagtekerke om de ver keersoverlast daar te beperken. Ko men die er dan zullen die zo goed als zeker ook gevolgen hebben voor de verkeersintensiteit in Domburg. Doctor Mezgerweg De Visser noemde ook nog een an der probleem dat dringend om ac tie vraagt. Op de Doktor Mezger- weg, aan de rand van het dorp, mag vijftig worden gereden en dat vindt hij onverantwoord. Vooral omdat op die weg ook voetgangers lopen. ,,Zo'n snelheid daar toe staan op zo'n betrekkelijk smalle weg kan echt niet." donderdag 5 augustus 2021 WA 'Mozaïeken krijgen weer een glansrol' René Hoonhorst Vlissingen V - V- - - fwk&j)1 teut* 1 rr^| ~"'~t ~~t! Rijen met stroken mozaïeken staan nu op de werf van gemeente werken. Na een opknapbeurt moeten de kunstwerken weer een glansrol aan een Vlissingse boulevard spelen. De mozaïeken op de restanten van Britannia, anderhalve week geleden vlak voor ze zo voorzichtig mogelijk werden verwijderd. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA De bewoners van Prinsepark en omgeving in Domburg blijven de gemeente Veere bestoken met verzoeken iets te doen aan het te hard rijden door hun buurt. Die toezegging deed voorzitter Hugo Schorer gisteren bij het plaatsen van verkeersmaatjes. Zij moeten ervoor zorgen dat be stuurders hun snelheid matigen. Het leverde hem applaus op van de vele bewoners die aanwezig waren bij de symbolische onthul ling van een van die maatjes. Emile Calon Domburg - Steven Molkenboer -Hugo Schorer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29