Nieuwe Zeeuwen voor de klas Ook vragen in Vlaams parlement over PFAS Eitje 2 Estelle Rekittke uit Düsseldorf greep haar kans: zij gaat als biologiedocente aan de slag bij de SSG Nehalennia in Middelburg. ,,Ik supergraag in Zeeland werken." LERARENTEKORT DUITSE ESTELLE Commentaar Het onderwijs krijgt komend schooljaar miljarden euro's van de overheid. Met hun deel van dit geld kunnen de Zeeuwse middelbare scholen tientallen docenten en on derwijsassistenten aannemen. Zij moeten leerlingen helpen de achterstand uit coronatijd in te lopen. Niet in het minst tot hun eigen verrassing lukt het de Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs wonderwel om onderwijzend personeel te vinden en te houden, niet in de laat ste plaats mensen van buiten de provincie. Dat was voor co rona een groeiend probleem. Scholen krimpen. Daardoor ont vangen ze minder geld en kunnen ze beginnende docenten weinig zekerheid op lesuren bieden. Dat gaat nu dankzij de tijdelijke coronagelden wat beter. Voorlopig zijn de scholen en hun leerlingen geholpen met mil joenen uit de coronapot. De vraag is wat er daarna gebeurt. Kunnen al die mensen die met eenmalig geld uit de coronapot zijn aangetrokken op school blijven? Of kampen de scholen straks weer met dezelfde problemen als voorheen zodra de pot van Slob leeg is? Hoe dan ook, de coronapot van minister Arie Slob zorgt voor komend schooljaar in Zeeland voor vers bloed voor de klas. Dat is mede gelukt dankzij de effectieve Zeeuwse wer vingscampagne Lesgeven in Zeeland. Op de website staan alle onderwijsvacatures in Zeeland. Lekker overzichtelijk als je hier een baan zoekt. De scholen bewijzen: het kan dus wel, mensen naar Zeeland halen. Nu nog zorgen dat deze nieuwe Zeeuwen voor de klas kunnen blijven staan. De vraag is wat er gebeurt met al die nieuwe docenten als de pot van Arie Slob leeg is De aanleiding voor haar vragen is de oproep van de gemeenteraad van Reimerswaal onmiddellijk te stoppen met de lozing van PFAS in de Schelde. Vooral in het ooste lijk deel van de Westerschelde zijn hoge concentraties PFAS in het water en in vissen gemeten. PFAS is een verzamelnaam van stoffen die kankerverwekkend ALMANAK Elke maandag passen opa en oma uit Vlissingen op hun kleindochter van net vijf jaar oud. En tussen de middag maakt oma altijd lekkere brood jes klaar. Deze week vroeg oma wat de kleindochter op haar broodje wilde. De eettafel was al gedekt zijn en het immuunsysteem kun nen aantasten. Parlementariër Ryheul wil dat de Vlaamse overheid op alle meetpunten in de Schelde de con centraties PFAS gaat meten. Ze vraagt ook om metingen op de grens van Vlaanderen en Wallo nië en op de plaats waar de Schelde de Frans-Belgische grens passeert. Hoger De Vlaamse Milieu Maatschappij meet momenteel PFOS, een soort PFAS, in de Schelde ter hoogte van de Nederlands-Belgische grens. De PFOS-concentraties waren in juni tientallen keren ho ger dan de kwaliteitsnorm voor zoet water. Voor zout water is de norm vele malen strenger. Tip? redactie@pzc.nl en de hagelslag, jam en pinda kaas stonden klaar. Ze lustte wel een eitje, antwoordde de klein dochter. Oma pakte een al ge kookt eitje uit de koelkast. Maar dat bleek niet de bedoeling. ,,Nee oma, ik wil alleen een plat eitje,"zei de kleine meid reso luut. 'Geef zeevarenden in Zeeland een prik' Twee gewonden bij botsing Bij een ongeluk op de N255 bij Wissenkerke zijn gistermiddag twee men sen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond 12.00 uur bij de ro tonde bij Wissenkerke. Een auto ging aan de ver keerde kant de rotonde af en reed frontaal op een andere auto. De traumahelikopter werd opgeroepen, maar die hoefde uiteindelijk niemand mee te nemen. Twee gewonden zijn met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De N255 in de richting van Kats werd geruime tijd afgesloten. VROUWENPOLDER Auto belandt op z'n kop in de sloot Meer personeel aannemen? Dat was de laatste jaren haast niet mo gelijk voor de Zeeuwse middel bare scholen. Maar voor komend schooljaar lukt het ze wel, met dank aan een grote pot geld van minister Slob en een Zeeuwse wervingscampagne. Een docente komt zelfs uit Duitsland. De zee is al haar hele leven de fa voriete plek van Estelle Rekittke (27) uit Düsseldorf. Als kind bracht ze elke zomer door in Zee land en leerde kitesurfen van haar vader. Toen ze haar middelbare school had afgerond, ging ze elke zomer aan de slag als kitesurfin- structeur in Vrouwenpolder. ,,Zo leerde ik Nederlands", vertelt ze. Estelle ging twee a drie dagen per week naar Duitsland voor haar op leiding tot biologie- en gymdo- cente. ,,Ik had op den duur meer vrienden in Nederland dan in Duitsland. Ik vind het zó leuk in Zeeland. Het is gezellig, er zijn leuke mensen. Ik hou van de cul tuur en de zee. Het voelt als thuis." Groot avontuur Toen Estelle klaar was met haar opleiding besloot ze om naar Ne derland te emigreren. ,,Een groot avontuur, maar ik wil supergraag in Zeeland werken. Ik ben nog jong, dus ik ga het gewoon probe ren. En het is fantastisch dat ik dan 's avonds na het werk nog even het water in kan in Domburg." Estelle is niet de enige nieuwko mer op de Zeeuwse middelbare scholen. Het voortgezet onderwijs krijgt dit jaar miljoenen euro's van de overheid. Daarmee moeten de scholen zorgen dat leerlingen de achterstanden inlopen, die ze op liepen in coronatijd. Voor basis scholen is het bijna onmogelijk om nieuw personeel te vinden, maar voor de middelbare scholen ziet het er positiever uit. En dat hadden ze zelf ook niet verwacht. ,,We dachten dat er niet veel nieuwe mensen meer zouden zijn, maar het pakt niet ongunstig uit", zegt Guus Hagt, bestuurder van het de Mondia Scholengroep (SSG Nehalennia in Middelburg en het Scheldemond College in Vlissin gen). Hagt schat dat er na de zo mervakantie zo'n vijftien nieuwe medewerkers aangenomen zijn. Als voorzitter van het bestuur- dersoverleg van het Zeeuwse voortgezet onderwijs ziet hij dat ook andere scholen extra perso neel kunnen aantrekken. ,,We hebben de mensen die we al in huis hadden langer aan ons kun nen binden. Normaal gesproken zouden we die mensen moeten bedanken, omdat we qua leerling aantal nog steeds krimpen. We konden ook extra vacatures uitzet ten voor onderwijsassistenten. En daar kwamen onverwacht veel re acties op. Mensen zien een kans om het onderwijs in te stromen." De onderwijsassistenten wor- We dachten dat er niet veel nieuwe mensen meer zouden zijn, maar het pakt niet ongunstig uit den ingezet om de taken van vak docenten te verlichten, legt Hagt uit. ,,Je kunt de grotere groepen splitsen. Leerlingen kunnen onder leiding van een onderwijsassis tent aan de slag en de docent kan zich concentreren op de leerlingen die meer begelei ding nodig hebben. Zo pro beren we de achterstan den weg te werken." Het Pontes Goese Ly ceum kon voor ko mend donderdag 5 augustus 2021 II Vlaams Belang wil van de Vlaamse minister van Omge ving weten hoeveel van de schadelijke stof PFAS in de Schelde zit. Parlementariër Carmen Ryheul van Vlaams Be lang heeft hierover vragen ge steld in het Vlaams parlement. Theo Giele Brussel VLISSINGEN Alle zeevarenden die de Zeeuwse havens aandoen moeten hier kun corona- prik kunnen halen. Die op roep doen de fracties van het CDA in Terneuzen, Borsele en Vlissingen. De fracties vinden het vreemd dat arbeidsmigran ten wel een prik krijgen en deze groep niet. Zij con stateren dat Zeeland uit de pas loopt met andere ha vens, zoals Gent en Rot terdam. Daar wordt wel geprikt. Dat is niet alleen voor de zeevarenden fijn, het is ook veiliger voor alle mensen aan de wal die in contact komen met de scheepslui. WISSENKERKE Bij een eenzijdig onge luk op de Polredijk bij Vrouwenpolder zijn dinsdagavond twee mensen gewond ge raakt. Het duo reed net na 21.30 uur vanuit de richting Vrouwenpolder naar Veere. Bij een bocht raakte hun auto van de weg, botste tegen een verkeersbord en belandde een stuk lager op zijn kop in de sloot. Meerdere brandweer ploegen, politie en de ambulance werden op geroepen. Beide gewon den zijn naar het zieken huis gebracht. De auto is geborgen. 'Ik voel me Cornelleke Blok Middelburg Gorik Hageman, ambassadeur van Lesgeven in Zeeland. - Guus Hagt, bestuurder Mondia Scholengroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26