Sport omer Afleiding werkt als medicijn Femke Bol dolgelukkig na verbluffend brons en ze begint nog maar net staat hier straks voor de klas Van Rouwendaal: 'Goud Walcheren Van der Vleuten: medaille met dankaan vader verliezen, dat bestaat niet' Een rondgang langs ziekenhuizen leert dat de virtualrealitybrillen, waarmee patiënten in een andere wereld belanden, op steeds meer afdelingen in gebruik zijn. De bril len helpen om patiënten af te lei den, waardoor ze minder pijn erva ren bij vervelende medische han delingen zoals hechten of prikken. Ook voor angstige patiënten kan een virtual reality helpen om beter te ontspannen. Zo krijgen kinderen voor een operatie precies te zien hoe ze naar de operatiekamer wor den gebracht en wat er gaat gebeu ren. Patiënten die angstig worden van een ziekenhuisomgeving kun nen er eveneens baat bij hebben. ,,Zo'n patiënt belt elke vijf minuten een verpleegkundige om niet alleen te hoeven zijn. Een verpleegkun dige geeft dan een kalmeringsta bletje. Als je zo'n vr-bril opzet, ont spannen patiënten", weet Lonneke van Vugt, hemato-oncologiever- pleegkundige in het Elisabeth- TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg. De afgelopen jaren neemt het ge bruik van de vr-bril in ziekenhui zen een hoge vlucht. In het Zuyder- land Medisch Centrum in Heerlen krijgen zelfs bevallende vrouwen de bril op. „Onderzoek laat zien dat de pijnscore gemiddeld met twee punten daalt op een schaal van nul tot tien. Vrouwen ervaren dat de tijd sneller gaat en de scherpe rand jes van de weeën gaan", weet Ruud Waulthers, beleidsadviseur van het Innovatielab. Het ziekenhuis ver wacht een afname in het gebruik van pijnstillers. Waulthers: ,,Vir- tual reality werd lange tijd gezien als gadget, maar wordt steeds meer een medisch hulpmiddel." Hoewel meer onderzoek nodig is, Als je zo'n vr-bril opzet, ontspannen patiënten staan de eerste seinen op groen. Pa tiënten geven hogere scores na een behandeling met bril, ervaren meer comfort en minder pijn, zeggen di verse ziekenhuizen. Ook anesthesiologen, die in zie kenhuizen de pijnbestrijding ver zorgen, verwachten dat de medica tie omlaag kan. ,,Het zal niet zo zijn dat de brillen straks bij de apotheek liggen, maar ik heb er echt vertrou wen in dat we straks met minder medicatie toe kunnen", aldus Mi chel Terheggen, anesthesioloog in het Arnhemse Rijnstate Zieken huis en bestuurslid van de Neder landse Vereniging voor Anesthesi ologie. P13 donderdag 5 augustus 2021 Estelle Rekittke uit Düsseldorf gaat komend schooljaar aan de slag als docente biologie op de SSG Nehalennia in Middelburg. De Duitse zag de vacature voorbijkomen en greep haar kans. ,,Een groot avontuur, maar ik wil supergraag in Zeeland werken'', zegt Estelle, die niet de enige nieuwkomer is. Steeds meer 'nieuwe Zeeuwen' staan straks voor de klas. zeeland 2 Patiënt met videobril op ervaart minder pijn Een patiënt kan met het kijken door een bril die levensechte filmpjes vertoont zo sterk wor den afgeleid dat hij minder pijn stillers nodig heeft. Daarvan zijn steeds meer ziekenhuizen over tuigd. Patiënten krijgen de bril len op als ze worden aangeprikt voor een nierdialyse, zenuwpijn ervaren na de chemo of een pols uit de kom hebben. Ellen van Gaalen Rotterdam —Lonneke van Vugt, hemato- oncologieverpleegkundige Droge start van de dag. In de middag 22°C kans op buien. NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1