e ogen op Tijdschrift.nl 'De vakbonden onderhandelen goed voor ons' €2600 nu twee weken gratis! Ga snel naar tydschrift.nl Hoeveel verdien je? 19 ik ze. Dat zien mensen eerst hoe leuk ik ben.'' Dat is tegelijkertijd best krom, vindt ze. ,,Als je zin hebt om je lichaam te versieren, dan moet je dat toch gewoon kunnen doen?'' Toch blijft de onderneemster voorstander van aanpassen. ,,Als je onzeker bent over iets, bijvoorbeeld over je tattoo, is het beter om voor de veilige weg te kiezen.'' Sollicitatie-expert Jesse Geul is het daarmee eens. ,,Solliciteren is van wege de officiële kennismaking for meler dan je eerste werkdag bij dat bedrijf. Probeer daarom het extreme te vermijden. Ik zou nooit aanraden om te veranderen, maar denk wel na hoe je overkomt.'' Want misschien heeft een van de drie mensen uit de sollicitatiecommissie wel een voor oordeel over tatoeages. ,,Het kan dan tegen je gebruikt worden. Je probeert tijdens een sollicitatie toch altijd alles in je voordeel te laten werken? Probeer daarom ook zo resultaat gericht mogelijk te denken.'' Kapseldiscriminatie Daarnaast moet je vooral goed kun nen aanvoelen wat wel en niet kan, zegt Geul. ,,Anders ben je sowieso niet geschikt voor de baan. Je moet een bepaald omgevingsbewustzijn hebben. Heeft de werkgever waar schijnlijk een voorkeur voor een neu trale uitstraling, dan is het misschien toch verstandig om die neuspiercing eruit te halen en lange mouwen aan te trekken om je sleeve te bedekken.'' Je hoeft je niet altijd aan te passen, vindt Aileen Out. In sommige secto ren kun je juist scoren met tatoeages, piercings en extreem haar. ,,In de ho reca en clubs bijvoorbeeld. Daar is het juist goed als je uitgesproken overkomt. Het is zo afhankelijk van de sector. Als je twijfelt: speel dan toch op safe. Zeker met tatoeages.'' Tatoeages kun je bedekken, pier cings kun je uitdoen, maar kapsels zijn een heel ander verhaal. Die zijn vaak onveranderbaar en dat is lastig als niet alle haardracht wordt geac cepteerd op de werkvloer. Out: ,,Vooral Afro-Amerikaanse vrouwen hebben hier last van. Daarom maak ten verschillende Amerikaanse sta ten al een wet tegen kapseldiscrimi natie op het werk.'' Dat probleem speelt ook in Neder land. Out: ,,In de hele westerse wereld hebben we een duidelijk beeld van hoe het ideale kapsel eruit moet zien: stijl met niet te veel krul len. Dat is een beperkt beeld, want een representatief kapsel hoeft echt niet stijl te zijn.'' ken, zegt Out. Daar kiest Tolenaars bij sollicitaties vaak voor. ,,Lange mouwen zien er ook iets netter uit. Maar mijn handtattoo is sowieso zichtbaar, dus dan weten ze waar schijnlijk dat er meer tatoeages onder mijn kleding zitten. Mijn neuspier- cing haalde ik er eerst nog wel uit, maar dat doe ik niet meer. Waarom zou je bij een bedrijf willen werken dat dit niet accepteert?'' Het blijft volgens Out een lastig vraagstuk: wat kun je qua uiterlijk vragen van werknemers en wanneer is het discriminerend om iets te wei geren? ,,Een bedrijf heeft de vrijheid om daar zelf keuzes in te maken, ten- zij het tegen de wet indruist. Maar je hebt hier zelf ook een rol in: vraag jezelf af ofje paarse haar echt handig is als je een functie ambieert in een formele omgeving. Je kunt er best met een gestrekt been ingaan, maar met een felle haarkleur heb je - hoe jammer ook - minder kansen op de arbeidsmarkt. Want of we het nu willen of niet, mensen oordelen nu eenmaal op basis van het uiterlijk.'' De veilige weg Als het haar kansen vergroot om een klant binnen te halen, wil Saia haar tatoeages nog weleens bedekken. ,,Als ik mensen nog niet ken, bedek Dulaire tijdschriften in een handige app: dat is Tijdschrift.nL delijk de eerste 2 weken gratis! Daarna betaal je slechts Der maand. Tijdschrift.nl is maandelijks opzegbaar. ,,Ik verdien 3520 euro bruto. Netto is dat 2600 euro, inclusief 350 euro aan onregelmatigheidstoeslag.'' „Jazeker. Met name als ik kijk naar de salarissen in de beveiliging, dan kan ik nooit meer terug. Ik kom daarvandaan en was niet zo tevreden met mijn loon. Toen ik tien jaar geleden bij de politie begon, was ik blij verrast met wat ik kreeg.'' ,,Ik wilde meer variatie en doorontwikkelen. Dat kon in de beveiliging niet of nauwelijks. Ik ging er bijna 600 euro bruto op vooruit. En ik ging minder werken, van 44 naar 40 uur per week.'' ,,Ik mag tot 750 euro een fiets van de zaak uitzoe ken. Ik doe mee aan een regeling waarbij ik uren spaar om een jaar eerder met pensioen te gaan. Ik heb een dertiende maand en een reiskostenvergoe ding van 225 euro per maand die ik eens in de drie maanden laat uitbetalen. De vakbonden onderhandelen goed voor ons en omdat wij achterlopen met de cao's krijgen we met terugwerkende kracht betaald. Laatst kreeg ik er 750 euro bruto bij. Ik heb mijn lidmaatschap van de bond drie jaar geleden opgezegd omdat ik vond dat ze mijn belangen niet goed verdedigden, maar ik had naar het bredere plaatje moeten kijken. Ze kunnen geen individuele belangen dienen.'' ,,Nee, ik was blij dat ik werd aangenomen. Een klasgenoot deed het wel en zat gelijk op de hoogste trede. Ik wist niet dat dat kon en het maakte mij ook niet uit. Zo heb ik de tijd om door te groeien.'' ,,Nee. Je kunt een verzoek indienen om een extra trede omhoog te gaan, maar dat gebeurt na een tijd sowieso.'' ,,We zijn onderling best open. De meesten zitten op hetzelfde bedrag.'' Verdient Haider genoeg? Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2792 euro bruto. ,,Als je het verge lijkt met het salaris van een agent, zit ik hoger dan een surveillant en iets lager dan een hoofdagent." GO DONDERDAG 5 AUGUSTUS 2021 Anne Tollenaars (boven) en Mira Saia. „Mensen kijken niet verder dan hun neus lang is. Dat is zonde, want er zit van alles achter het uiterlijk.'' FOTO'S FRANK DE ROO EN KOEN VERHEIJDEN REVU vliefoiza Vandaag: Haider (37) werkt 40 uur in de week als medewerker beveili ging bij de politie. c Wat verdien je? c Blij mee? c Vanwaar de overstap? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Heb je het ooit geprobeerd? c Weet je wat je collega's verdienen? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 37 Aantal jaar werkervaring: 13 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo 4 Functie: politiemedewerker Branche: rijksoverheid Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19