Curatoren in de clinch met oude directie D-reizen izen ECONOMIE 17 rond verslaving aan pijnstillers Ideaal geregeld 5-daagse misbruik en verslaving, en soms zelfs grappen maakten over de 'pillbillies' in plattelandsstaten die eraan ten onder gingen. Veel verslaafde gebruikers stap ten uiteindelijk, net als Jeff Pleus, over op heroïne. Inmiddels wint het nog krachtiger fentanyl ter rein. In de afgelopen twee decen nia zijn meer dan 500.000 Ameri kanen overleden aan een overdo sis. Vorig jaar kostte de opiaten- epidemie bijna 70.000 levens, een record. Johnson Johnson en de drie distributeurs erkennen in de schikking niet dat ze daarin een rol hebben gespeeld. Voorstanders van de deal vinden dat van onder geschikt belang. Het gaat er nu om meer schade te voorkomen, vin den zij. 'We kijken ernaar uit om de broodnodige dollars naar onze staten te brengen om mensen te helpen herstellen van verslaving en om de productie en distributie van opiaten fundamenteel te ver anderen, zodat dit nooit meer ge beurt', zei een groep vertegen woordigers van justitie in tien sta ten, die bij de onderhandelingen betrokken waren. Maar sommige steden en staten hebben al laten weten dat ze niet aan de deal meedoen. Het klinkt als een enorm bedrag, 26 miljard dollar, maar verspreid over acht tien jaar en de hele VS valt dat be hoorlijk tegen, vindt bijvoorbeeld het stadsbestuur van Philadelphia. ,,Het is te weinig geld, de betalin gen komen te langzaam en het geld kan wel eens nooit aanko men", zei aanklager Larry Krasner uit die stad. Zo ontkomen de far- mabedrijven aan echte aansprake lijkheid, vindt hij. Ook West Vir ginia, een van de zwaarst getroffen staten, wijst de schikking af en wil blijven procederen. De tweede deal, met de familie Sackler, is op handen. Mede dank zij invloedrijke advocaten ont kwam de topmensen van Purdue eerder aan strafrechtelijke vervol ging. Tussen 2008 en 2017 sluisden de Sacklers bijna 11 miljard dollar uit de firma naar persoonlijke re keningen. Daarna, in 2019, vroeg Purdue faillissement aan. In het schikkingsplan dat deel uitmaakt van het faillissement, legt de familie 4,5 miljard dollar neer voor behandeling en preven- De Sacklers stalen 11 miljard van het Amerikaanse volk, en gaan niet naar de gevangenis tie, met daarbij de afspraak dat de Sacklers niet meer voor de rechter gesleept kunnen worden in civiele rechtszaken. Een toezichthouder, William Harrington, beschuldigt hen ervan zo het faillissements systeem te misbruiken om te ont snappen aan aansprakelijkheid voor wangedrag in 'een van de ernstigste volksgezondheidscrises ooit in de VS'. Winst Critici wijzen erop dat de Sacklers die 4,5 miljard kunnen betalen uit de winst op hun vermogen, en dus geen cent hoeven in te leveren. ,,Nog geen boot of auto", zegt moeder Alexis Pleus. ,,Je kunt in de gevangenis belanden als je 37 dollar aan spullen uit een winkel steelt. De Sacklers stalen 11 miljard van het Amerikaanse volk, hebben gelogen en misleid, en ze mogen hun geld houden en gaan niet naar de gevangenis." Straatdealers komen zo gemak kelijk niet weg, merken critici op. Zo dacht Darnell Washington uit Leesburg in Virginia in 2016 heroïne te verhandelen, maar later bleek dat fentanyl te zijn. Een klant gebruikte het met een vriend, die overleed aan een over dosis. De dealer had deze persoon nooit ontmoet, maar zit er nu een celstraf van vijftien jaar voor uit. Alexis Pleus zegt een klein beetje hoop te hebben dat met het geld uit de schikkingen betere zorg voor verslaafden opgezet kan worden. In ieder geval is het ge mak waarmee Amerikaanse artsen zware pijnstillers uitdeelden, ver dwenen. Het CDC, het Ameri kaanse RIVM, telde in 2012 255 miljoen doktersrecepten voor zulke zware pijnstillers, in 2019 was dat gedaald tot 153 miljoen. ,,Toen mijn jongste zoon een jaar of twee na de dood van Jeff pijnstillers kreeg, legde de dokter heel precies uit hoe verslavend ze waren. Je mag ze niet langer dan vijf dagen gebruiken, je bouwt langzaam af, en het is beter als je moeder ze voor je bewaart, zei hij", beschrijft Pleus. ,,Als artsen tijd zouden nemen om dat ieder een goed uit te leggen, zou dat zo veel verschil maken. Eerder spanden de curatoren al een kort geding aan tegen de twee voormalige bestuurders, omdat die net voor het faillissement de merknaam D-reizen hadden ge plaatst in hun privébedrijf Selten, dat buiten de failliete groep viel. Pas na ingrijpen van de curatoren werd dit teruggedraaid. Nu zijn de curatoren een bo demprocedure aan het voorberei den tegen het bedrijfje van de oud-eigenaren, Jan Henne De Dijn en diens zakenpartner Marije Haeck, over de rechtsgeldigheid van het zogeheten pandrecht (in dit geval het gebruik van de naam D-reizen). De voormalige directie blijkt ook het pandrecht op het merk naar zich toegetrokken te hebben en zou daarmee de ver koop en doorstart van D-reizen (zonder hen) hebben bemoeilijkt. 'Die procedure is in voorberei ding', schrijven de curatoren in hun tweede verslag. D-reizen, een van de grootste reisbedrijven van Nederland, werd begin april failliet verklaard. Door de curatoren ingeschakelde accountants doen onderzoek naar de oorzaken daarvan. De eerste re sultaten van onderzoek naar de administratie worden eind dit jaar of begin volgend jaar verwacht. Kluif Aan de afwikkeling van het faillis sement van de moedermaat schappij van D-reizen, D-RT, hebben de curatoren hun handen vol. Behalve naar mogelijk onbe hoorlijk bestuur, doen zij ook on der meer onderzoek naar zoge noemd paulianeus handelen, waarbij mogelijk ongebruikelijke transacties voor het faillissement hebben plaatsgevonden. t Volgens curatoren heeft oud-directie zich pandrecht op merk toegeëigend Dat onderzoek is nog in volle gang en zou tevens onderdeel kunnen worden van de bodemprocedure, zo schrijven de curatoren in hun faillissementsverslag. Bij een bo demprocedure kan het jaren du ren voordat er uitspraak wordt ge daan. Het kan dus nog lang ondui delijk blijven wat dit alles bete kent voor gedupeerden. Eerder kwam naar buiten dat tientallen miljoenen euro's van vooruitbetaalde vakanties spoor loos zijn. Het zou gaan om terug betalingen, die luchtvaartmaat schappijen en touroperators aan D-reizen hadden gedaan, maar die de klanten niet hebben bereikt. Het voordeel van PZC Luxe Cruise IJsselmeer anuub donderdag 5 augustus 2021 PC M Betoging bij een rechtbank in Boston tijdens een hoorzitting over een aanklacht tegen Purdue. foto ap - Alexis Pleus, moeder II M Het fail liete D-rei- zen was een van de grootste reisbedrijven van Neder land. FOTO HH De curatoren van D-RT, de moedermaatschappij van D- reizen, bereiden een bodem procedure voor tegen de oud eigenaren van het D-reizen- concern. Dat melden zij in hun nieuwe faillissementsverslag. Natasja de Groot Hoofddorp Omdat je het verdienU De voormalige Zuiderzee laat zich tijdens deze ontspannen cruise van haar mooiste kant zien. De sfeer in de haventjes en de gezelligheid in Amsterdam, Hoorn, Kampen, Harlingen en Enkhuizen worden afgewisseld met varen over het IJsselmeer en met een uitstapje naar de Waddenzee. Vertrekdata: 17 en 30 aug en 3,11,15 en 19 sep. Inbegrepen o.a.: 4 overnachtingen MS Royal Emerald o.b.v. voLpension 5-gangen Captain's Dinner dageLijks koffie en thee havengelden en vaarkosten Live muziek aan boord reisbegeleiding Vanaf prijzen zijn p.p. en o.b.v. beschikbaarheid van een 2-pers. standaardhut (Jewel dek). Inclusief C02-ccmpensatie. Exclusief: fooien (naar eigen inzicht), SGR-bijdrage 5,- p.p. en reserveringskosten 25,- per boeking. Boek nu op pzc.nl/ijsselmeercruise of kijk op anwb.nl/ijsselmeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17