RVA 16 ECONOMIE Miljardenschikkingen in Amerikaanse crisis De makers van de zware pijnstillers die in Amerika een verslavingscrisis hebben veroorzaakt, sluiten miljarden schikkingen. Ze komen zo te gemakkelijk weg, vinden sommige nabestaanden van drugsdoden. fRYANA m- fRY/J Opnieuw problemen met beademingsapparatuur Een nieuwe terugroepactie met ademappa- raten brengt Philips in verlegenheid. Het ri sico bestaat dat patiënten die aan de beade mingsmachines liggen, in bepaalde situaties minder zuurstof krijgen. Het gaat om appa raten die vorig jaar ook werden gebruikt bij de behandeling van coronapatiënten. De Amerikaanse zorgwaakhond FDA heeft de terugroepactie van ademhalingsmachines bestempeld als 'zeer ernstig', de zwaarste categorie. Er zijn volgens de FDA 61 inciden ten geweest, 25 patiënten hebben daarbij letsel opgelopen. Er zijn geen sterfgevallen gemeld als gevolg van deze problemen. Aantal passagiers bij Ryanair verdubbeld in juli Budgetvlieger Ryanair vervoerde in juli 9,3 miljoen passagiers. Dat zijn ruim dubbel zo veel reizigers als in dezelfde maand van vo rig jaar met de Ierse maatschappij vlogen. In juli vorig jaar vervoerde Ryanair nog 4,4 miljoen passagiers. De reizigersaantallen namen ook sterk toe ten opzichte van juni. Toen stapten maar 5,3 miljoen reizigers aan boord van een Ryanair-toestel. De vliegtui gen zaten vorige maand ook voller dan in juni. De vervoerscijfers van de luchtvaart maatschappij zijn nog niet op het niveau van voor de coronacrisis. Belgische belasting claimt miljoenen bij Ahold Delhaize De Belgische belastingdienst wil dat Ahold Delhaize nog honderden miljoenen euro's aan belasting betaalt in verband met de juri dische overname van Amerikaanse super markten van dochter Delhaize. Ahold Del- haize vermeldt in zijn jaarverslag dat de kwestie het supermarktconcern maximaal 380 miljoen euro zou kunnen kosten. Toen Delhaize in 2018 de Amerikaanse winkels aan het moederbedrijf verkocht, is geen be lasting betaald. De verkoop van de winkels was volgens Ahold Delhaize vrijgesteld van belasting. De Belgische fiscus bestrijdt dat. IMCD Prosus Shell Alexis Pleus, een Amerikaanse moeder, ziet een direct verband tussen de zakelijke praktijken van Purdue Pharma en de dood van haar zoon Jeff in 2014. Een jaar of tien eerder had scholier Jeff zijn knie bezeerd in een potje Ameri can football, het eerste van het sei zoen. Hij wilde blijven sporten. Zijn dokter schreef intensieve fy siotherapie voor, in combinatie met een zware pijnstiller: Oxy- Contin, gemaakt door Purdue. Dat het middel verslavend was en dat hij er heel voorzichtig mee moest zijn, vertelde niemand hem er duidelijk bij; de fabrikant niet, de dokter niet. Jeff kreeg een re cept voor maandenlang gebruik van het zware opiaat. Hij kon er daarna niet meer mee stoppen, ontdekte zijn moeder pas jaren la ter, en toen de pillen te duur wer den, ging Jeff heroïne gebruiken. Hij overleed aan een overdosis. Alexis Pleus probeert de schat rijke eigenaren van Purdue Pharma, de familie Sackler, mede verantwoordelijk te houden voor de verslaving en dus de dood van haar zoon. Maar hoop dat het lukt, heeft ze amper, vertelt ze vanuit haar woonplaats ten noorden van New York. ,,De Verenigde Staten beschermen vooral grote bedrij ven en rijke mensen. Ik denk niet dat het in dit geval verandert." Opiatenfabrikant Johnson Johnson en drie distributeurs trof fen onlangs een schikking met tientallen lokale overheden. Ze betalen 26 miljard dollar en beëin digen daarmee in één keer ruim drieduizend rechtszaken waarin overheden de bedrijven verant woordelijk hielden voor de schade van de verslavingscrisis. Het geld is bedoeld voor onder meer versla vingszorg. De bedrijven moeten ook beter in de gaten gaan houden waar hun pillen naartoe gaan. Een tweede deal is op handen: ook Purdue Pharma werkt aan een plan voor een grote schikking. Verslavingscrisis Purdue en andere fabrikanten en distributeurs hebben in de afgelo pen decennia de VS met een gi gantische verslavingscrisis opge scheept. Ze brachten zware opia ten jarenlang aan de man zonder waarschuwingen of beperkingen, en manipuleerden dokters en toe zichthouders. Hun pillen waren nodig en veilig, hielden ze vol. Uit interne documenten is inmiddels gebleken dat topmensen wel dege lijk gewaarschuwd waren voor Philips donderdag 5 augustus 2021 PHILIPS VLIEGVERKEER SUPERMARKTCONCERN Chemicaliën- distributeur schiet omhoog na enthousiast ontvangen resultaten. <31% Techinvesteerder profiteert van koersopleving Tencent, waarin het belangen heeft. U% Het olie- en gas- concern zou na 85 jaar een ver trek uit Nigeria overwegen. Farmaciemagnaten kopen rechtszaken over verslaving af Karlijn van Houwelingen New York 31% Beleggers blijven bezorgd over ge volgen van terug roepactie met beademingsap paratuur. supermarket

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16