Vanaf maandag ook in Frankrijk meer restricties dansschool om vaccinatieplicht EUWS 11 BROOKLYN BR CLOSED ALL DAY MAY 24 1983 SANITAIRE De regering hoopt daarmee méér mensen aan te zetten om zich te laten vaccineren. Want testen is niet praktisch. De testuitslag moet recent zijn als je een café wilt bezoe ken, dus in de praktijk moeten Fransen (en toeristen) zich dan elke keer opnieuw laten testen als ze ergens een kop koffie willen drinken (of de trein willen nemen). De maatregel staat in een wetsvoorstel dat kort geleden werd aangenomen door het Franse parlement. Daarin is ook de plicht opgenomen voor het zorgpersoneel om zich te laten vaccineren. Bo vendien kunnen mensen die positief worden getest, wor den gedwongen zich tien da gen te isoleren. De wet krijgt veel kritiek. Al drie weekenden achterelkaar gaan vele tienduizenden mensen de straat op om te de- monstreren. De politie ver richtte enkele tientallen arres taties. Komende zaterdag is de vierde landelijke actiedag. Ook dan worden weer vele tienduizenden betogers ver wacht. Advocaten en café-eigena ren roeren zich met petities en acties. Een deel van de horeca kondigt aan niet mee te willen werken en alle bezoekers toe te laten. Vandaag spreekt de Consti tutionele Raad zich over de wet uit. De Raad moet toetsen President Macron wil nieuwe wet maandag in laten gaan of de plannen voldoen aan de grondwet en of de vrijheden van burgers niet te veel wor den ingeperkt. De verwach ting is dat het rechtscollege de wet zal goedkeuren maar en kele wijzigingen zal aanbren gen. De regering is van plan om de (aangepaste) wet daarna maandag in te laten gaan. buurten op Manhattan is haast ie dereen gevaccineerd. Ten zuid westen van Central Park ligt een buurt waar zelfs 100 procent van de bewoners een eerste prik heeft gehad, en 91 procent volledig is in geënt. In buurten met veel zwarte of orthodox-joodse inwoners geldt dat soms voor minder dan 40 pro cent van de bewoners. Met name in zwarte gemeen schappen heerst veel wantrouwen rond het vaccin. Daar valt de ver plichting van het stadsbestuur dan ook in minder goede aarde. ,,Zo'n maatregel is alleen maar politiek, onzin'', vindt Larry Lopez (51), die met vrienden bijpraat op een stoep in Harlem, een van oudsher over wegend zwarte buurt. Hij werkt in een ziekenhuis en heeft zich daarom laten prikken. ,,Maar het is ieders eigen keuze.'' Zijn vriend Legend (40) wijst erop dat de Amerikaanse medi cijnautoriteit nog altijd slechts een noodautorisatie heeft afgegeven voor gebruik van het vaccin. „Waarom zou je iets verplicht ma ken dat nog niet volledig is goed gekeurd, en waarmee je het virus nog steeds kan krijgen?'' Joe Borelli, raadslid uit het rela tief conservatieve stadsdeel Staten Island, waarschuwt voor discrimi natie. ,,Burgemeester De Blasio kondigt aan dat 69 procent van de zwarte New Yorkers en 58 procent van de latino's niet in aanmerking komen voor eten in een restaurant of naar de sportschool gaan'', re ageert hij, verwijzend naar de per centages van niet of niet-volledig gevaccineerden. ,,Dit creëert twee klassen van mensen.'' willen dat de burgemeester nog verder gaat en ook mondkapjes binnen weer verplicht. James San ders, vertegenwoordiger van het stadsdeel Queens in de senaat van de staat New York, steunt de bur gemeester. ,,Alleen de overheid kan hier het verschil maken'', zegt hij. ,,We moeten een krachtig standpunt innemen en zeggen: je hebt natuurlijk recht op je eigen li chaam, maar je hoeft geen andere mensen te doden.'' In New York is de vaccinatie graad relatief hoog. Van alle vol wassen inwoners is 66 procent volledig ingeënt, onder inwoners van alle leeftijden heeft 60 procent op z'n minst een eerste prik gehad. Om twijfelaars over te halen krijgt iedereen die zich laat inenten in middels 100 dollar cadeau. Er bestaan echter grote verschil len tussen bevolkingsgroepen. In welvarende, overwegend witte dert hij alle mails met reacties. In eerste instantie bood hij met zijn kleine dansschool (zestig le den) ook nog lessen voor niet-ge- vaccineerden aan, als ze een nega tieve testuitslag konden tonen. Dat risico vindt hij toch te groot, vandaar de strengere toegang. ,,Ja, uiteraard ga ik om een vaccinatie bewijs vragen voordat mensen binnenkomen. Een papieren be wijs, want een QR-code geeft te weinig duidelijkheid. Ook vraag ik mensen om een identiteitsbe wijs, ter controle. Ik noteer niets, behalve de naam en of iemand gevaccineerd is.'' Martin Buijsen, hoogleraar Recht gezondheidszorg aan de Erasmus School of Law (ESL), vindt dat Vlug wel een grens overgaat. ,,Hier is sprake van dis criminatie, want in Nederland bestaat geen vaccinatieplicht'', zegt Buijsen. Hij wijst erop dat nog niet iedereen de kans heeft gekregen om zich volledig te laten vaccine ren. ,,Bovendien kunnen som mige mensen zich op medische gronden niet laten vaccineren. En Vaccinatieplicht voor lessen doe ik om mijn leerlingen te beschermen dan is er nog de groep die niet wil.'' Buijsen beaamt dat die laatste groep 'luidruchtig' is. ,,Maar al leen om een vaccinatiebewijs vragen, gaat echt te ver. Want ook een herstelbewijs dat je de ziekte al hebt doorgemaakt of een nega tieve test geldt als bewijs. Het ad vies van de Gezondheidsraad is ook om niet alleen naar een vacci natiebewijs te vragen.'' Dansschoolhouder Vlug: ,,Ik ben zo geschrokken. Maar ik ben geen lafaard en ik ben ook niet bang. Ik word juist gesterkt door alle reacties en blijf bij mijn standpunt.'' De dansschoolhou der gaat dus door met het voorbe reiden van de proeflessen deze maand. ,,Maar eerst vakantie.'' donderdag 5 augustus 2021 GO controle de votre PftSS sanitaire In Frankrijk is het vanaf maandag verplicht om een vaccinatiebewijs of testbe- wijs te laten zien als je een restaurant, café of terras bezoekt. Ook in ziekenhui zen en langeafstandstrei- nen wordt zo'n bewijs ver plicht. Frank Renout Parijs Een vaccinatiepas is ver plicht voor een bezoek aan de zoutpan van het Franse d'Aigues-Mortes. foto afp Wie straks in New York uit eten wil, moet een vaccinatie bewijs kunnen overleggen. FOTO AP - Peter Vlug, dansleraar President Macron krijgt veel kritiek op zijn vaccinatieplicht. Al drie weekenden betogen tienduizenden Fransen. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11