II Coronapiek lijkt bereikt: minder zieken 64 dagen voor Caloh Wagoh EUWS 11 CO2-UITSTOOT COMPENSATIE Lovenswaardig dat onze multinationals hun CO2-uitstoot willen wegstrepen door massaal bomen te planten, maar al die bossen gaan ten koste van toch al schaarse landbouwgrond. Oxfam Novib waarschuwt voor voedseltekorten. Per minuut sterven er nu waarschijnlijk elf mensen door ernstige voedseltekorten en door klimaatverande ring verdwijnt al vruchtbare land bouwgrond, zo waarschuwt Ox fam Novib in het rapport Tighte ning the Net ('het net aanhalen') dat gisteren is vrijgegeven. Er zijn drie soorten manieren om klimaatmaatregelen te nemen: minder CO2 uitstoten, CO2 op slaan en CO2 compenseren. Het Oxfam-rapport gaat in op de op slag. ,,Als je klimaatneutraal wilt zijn, zou de volgorde moeten zijn: eerst zoveel mogelijk uitstoot bij de bron verminderen'', zegt Marita Hutjes, klimaatexpert van Oxfam. Maar er kunnen altijd omstandig heden zijn waarbij dat niet lukt en dat kun je dan met CO2-opslag compenseren door het aanplanten van bossen. Sommige landen wil- len daar fors op inzetten. Dat klinkt heel groen en geweldig, maar Oxfam Novib heeft grote be denkingen. Hutjes: ,,Wij zeggen dat er veel te veel op die CO2-op- slag wordt ingezet. Ook omdat dit vanuit het denken van de rijke landen het minst pijn doet. En het klinkt natuurlijk ook goed dat je gaat bebossen. Natuurlijk zijn wij niet tegen bebossing als klimaat- Dan krijg je crisis, armoede, honger, migratie en noem maar op, vooral onder arme mensen maatregel, alleen komt de schaal waarop dat nu wordt voorgesteld niet meer overeen met de reële mogelijkheden.'' Want, zo heeft Oxfam berekend, als de CO2-voetafdruk alleen moet worden gereduceerd door bomen die de vervuilde lucht filteren, is er 1,6 miljard hectare grond nodig. Dat zijn ruim twee miljard voet balvelden of vijf keer de opper vlakte van India. ,,Dat is meer dan alle beschikbare landbouwgrond in de wereld. Stel, je zou dat gaan beplanten met bos, dan zorg je bo vendien voor enorme problemen in armere landen.'' Generaties In de Oxfam-studie wordt het voorbeeld aangehaald van Indiase boeren die al generaties lang land bouw bedrijven. Maar ondanks dat hun rechten vastliggen, wordt hun grond nu geconfisqueerd voor bosbouw, zodat ook India kan bij dragen aan CO2-opslag. ,,Dat is echt iets om je zorgen over te maken, want als je land bouwgronden vervangt door bos bouw, heeft dat grote gevolgen. Verder kunnen, als voedselprijzen stijgen, alsmaar minder mensen eten kopen. Dan krijg je crisis, ar moede, honger, migratie en noem maar op, met name onder arme en kwetsbare mensen. Zo'n bos- bouwambitie ondermijnt dan de aanpak van ongelijkheid en ar moede waar wij als organisatie juist mee bezig zijn.'' Volgens Hutjes zijn we ons in Nederland en in Europa nog steeds onvoldoende bewust welke gevolgen onze CO2-uitstoot heeft, evenals het gebruik van land voor CO2-opslag. ,,De Europese Unie is ambitieus, ambitieuzer dan bij voorbeeld Australië of Rusland. Maar dat laat onverlet dat het nog steeds allemaal onvoldoende is. Het begint echt met minder uit stoot en daar serieus in investeren. En we moeten armere landen seri eus helpen met energietransities. Als rijke landen niet het goede voorbeeld geven, waarom zouden landen als Ethiopië, Kenia of Bangladesh dan wel van alles gaan doen? Heel terecht zeggen die lan den: jullie zijn aan zet en jullie moeten de grote stappen maken.'' Schade Om de opwarming van de aarde tot 1,5 graad te beperken en onom keerbare schade door klimaatver andering te voorkomen, moet de hele wereld de CO2-uitstoot tegen 2030 met 45 procent verminderen ten opzichte van 2010. De huidige plannen van landen om de uit stoot te verminderen, leveren te gen 2030 slechts een reductie op van circa 1 procent. Hutjes: ,,Hoe meer je uitstoot, hoe meer je straks moet opslaan en zo maak je het probleem alleen maar groter. Je moet dus nu aan de bak en niet zeggen: ik ben in 2050 klimaatneutraal omdat ik onder andere zoveel bos heb geplant. Mooi op papier, maar dat voelt aan als een luchtkasteel.'' BILTHOVEN Het aantal mensen dat met corona in het ziekenhuis belandt, stijgt niet meer. De piek lijkt bereikt, aldus het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM). Afgelopen week werden 541 mensen opgenomen, een week eerder waren het er 564. Het aantal mensen dat op de ic belandde steeg wel, van 115 naar 130. Het zijn wel aanzienlijk meer opnames dan eind juni en begin juli, toen per week zo'n vijftig tot honderd mensen in een ziekenhuis terecht kwamen. Het aantal positieve coronatests blijft snel dalen. Vorige week kreeg het RIVM 21.005 meldingen. Dat was bijna 44 procent minder dan de week ervoor: toen waren er 37.343 nieuwe gevallen, en dat was 46 procent minder dan de week daarvoor. Het aantal positieve tests daalt in elke leeftijdsgroep, maar vooral onder jongvolwassenen. Een paar weken geleden testten 1852 op elke 100.000 mensen van 18 tot 24 jaar positief, afgelopen week waren het er 325 op de 100.000. Bij 25- tot 29-jarigen daalde het aantal posi tieve tests van 915 naar 215 op de 100.000. Het aantal sterfgevallen door co rona steeg licht, van 21 naar 28. Dat is vergelijkbaar met half juni, maar veel minder dan op het hoogte punt van de laatste golf. Rond de jaarwisseling, vlak voor de vacci natiecampagne, waren er meer dan honderd sterfgevallen per dag. Het reproductiegetal R daalde een fractie. Dit getal stond vorige week dinsdag op 0,8 en afgelopen vrijdag op 0,7. Nu is het 0,69 ge worden, het laagste niveau sinds 1 juni vorig jaar. AMSTERDAM Het omvangrijke li quidatieproces rond leden van mo torclub Caloh Wagoh begint 30 au gustus. De rechtbank Midden-Ne derland, die voor deze zaak uitwijkt naar de extra beveiligde gerechts bunker in Amsterdam, heeft 64 zit tingsdagen uitgetrokken voor de behandeling van de zaak. Het proces, met de naam Eris, telt 21 verdachten. Hoofdverdachte is Delano 'Keylow' R., voorman en oprichter van Caloh Wagoh. Hij zou moordopdrachten hebben aan genomen van Ridouan Taghi, de hoofdverdachte in een ander groot liquidatieproces, Marengo. De strafzaken hebben veel overeen komsten. Beide zaken gaan over meerdere liquidaties en pogingen daartoe en in beide zaken heeft een kroongetuige zich gemeld. Marengo verloopt echter een stuk grimmiger dan Eris. Sinds het be kend worden van de deal met kroongetuige Nabil B. begin 2018 zijn diens broer Reduan, advocaat Derk Wiersum en vertrouwensper soon Peter R. de Vries vermoord. Het staat niet vast dat de moorden met Marengo te maken hebben, maar dit wordt wel aangenomen. woensdag 4 augustus 2021 Lij den we straks honger door aanplant van bossen? Bob van Huët Den Haag Bomenaanplant in Lissabon. De grootste stad van Portugal was vorig jaar de 'groene hoofd stad van Europa'. foto corbis/getty - Marita Hutjes, Oxfam Novib

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11