9 Zonder vaccinatie heeft u 25 procent meer kans te overlijden aan corona dinsdag 3 augustus 2021 Verenigde Staten Het optimisme van de lente heeft plaatsgemaakt voor een zomer van nieuwe zorgen in de Ver enigde Staten. Dagelijks komen er 80.000 besmettingsgevaren bij. De federale autoriteiten doen er alles aan om het aantal vaccinaties omhoog te krijgen. Zaterdag kregen 816.203 Amerikanen een spuit. Er is nog steeds veel scepsis onder Amerika nen over de ernst van de situatie. Tal van initiatie ven zijn er om twijfelaars over de streep te trekken. Zo heeft president Biden recent de hulp gevraagd van belangrijke TikTok-influencers als Ellie Zeiler (17 jaar en tien miljoen volgers). Zeiler is normaliter een trendsetter in mode en lifestyle onderwerpen maar nu prijst ze vaccinatie aan. Dat is nodig, want minder dan de helft van alle Amerikanen tussen 18 en 40 is volledig gevaccineerd. Boven de 50 jaar ligt dat percentage op twee derde. Lokale TikTok-vedet- ten als Olivia Rodrigo krijgen van de overheid 1000 dollar per maand om de boodschap over te brengen. Een andere methode is mensen die zich laten vac cineren belonen met een cheque van 100 dollar (85 euro). Ambtenaren in dienst van de federale over heid (twee miljoen mensen) moeten verplicht een masker dragen en regulier testresultaten overleggen als ze zich niet willen laten vaccineren. Ook grote bedrijven als Facebook, Disney en Google stellen soortgelijke eisen aan werknemers die ongevacci neerd naar kantoor willen komen. De laagste per centages vaccinaties zijn in de zuidelijke staten Ala bama en Mississippi waar net een derde van de in woners een prik heeft gehad. ,,Als u zich niet laat vaccineren heeft u 25 procent meer kans te overlij den aan corona'', doceren experts op de nationale te levisie. Het dodencijfer in de Verenigde Staten per week is weer gestegen naar bijna 400 per dag. In to taal zijn al 613.0000 Amerikanen aan het virus be zweken. De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten zijn nog niet bezig met een derde prik. - Experts op de nationale tv van de VS Azië en Australië Nieuwe zorgen in Azië over de effectiviteit van de Chinese vaccins Sinovac en Sinopham. Die werden in het begin van de pandemie royaal uitgedeeld door China, maar er is twijfel gerezen of ze ook goed werken tegen de deltavariant. Thai land heeft recent besloten extra te prikken met het AstraZeneca-vaccin als aanvulling op de Chinese vaccins. Indonesië doet hetzelfde met Moderna. De schrik zit erin, omdat twee al met Chinese vaccins ingeënte gezondheidswerkers in Thailand toch zijn overleden, en nog eens dertig in Indonesië. Beide landen zitten al met overvolle ziekenhuizen en te korten aan beademingsapparatuur. Ook Maleisië is overgestapt van Sinovac naar Pfizer. Volgens een Thaise studie zou de effectiviteit van Sinovac om de veertig dagen met de helft afnemen. Australië ziet het aantal besmettingen nog steeds oplopen en heeft in sommige deelstaten besloten de lockdown te verlengen. Volgens premier Morrison zal het steeds weer op- en afschalen van beperkin gen stoppen als 70 procent van de bevolking boven de 16 jaar is gevaccineerd. Nu ligt dat percentage rond 20 procent, maar eind 2021 moet het lukken die 70 procent te halen, aldus Morrison. Corona bracht longarts Sunil Ramlal voor het eerst in veertig jaar terug naar zijn geboorteland Suriname. Hij is een van de zorgverleners van het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel die medische hulp biedt aan het door corona geteisterde land. Kim Visbeen Capelle/Paramaribo ,,Samen met alle collega's zijn we aan het einde van de dag bekaf'', zegt longarts Sunil Ramlal (54) uit Utrecht. ,,De ondersteunende rol is menens, we moeten alles geven. Als we in ons hotel aankomen zijn we uitgeput, maar hebben we een vol daan gevoel: we hebben een zinvolle bijdrage geleverd. Door de enorme stroom van patiënten zijn alle han den nodig, maar het is niet zo dat goed gekwalificeerd personeel van uit Nederland twee of drie maanden beschikbaar is. Vrijwilligers kunnen zich voor een paar weken opgeven.'' Eind mei werd in Suriname code zwart afgegeven: op de intensive care waren niet meer genoeg bed den beschikbaar. De Manaus-vari- ant van het coronavirus zorgde voor een besmettingsexplosie. Medische teams reisden vanuit Nederland naar Suriname om de zorgverleners te ondersteunen. Momenteel hebben Ramlal en verpleegkundigen Mavis Hassank- han (59) en Annemarie de Witte (40) het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel voor twee we ken verruild voor het Regionaal Zie kenhuis Wanica, net buiten Parama ribo. Ze zien dat de situatie iets is verbeterd. ,,We hebben het idee dat de instroom van Covid-patiënten in de ziekenhuizen afneemt. Het is veel heftiger geweest'', vertelt Ramlal. In het land zijn bepaalde lock- downregels net versoepeld. Zo gaat de avondklok drie uur later in, niet meer om 18.00 maar om 21.00 uur. Wel is het advies nog steeds om mondkapjes te dragen, thuis te blij ven en alleen voor noodzakelijke werkzaamheden, medische noodge vallen of het doen van noodzakelijke boodschappen het huis te verlaten. Nog altijd geldt het hoogste risiconi veau. Grote tenten Voor het splinternieuwe ziekenhuis staan grote tenten, die de afgelopen maanden zijn gebruikt om de mas sale toestroom van Covid-patiën- ten op te vangen. Ze staan nu leeg. Toch is de hulp van de medici uit Nederland nog steeds hard nodig, als aanvulling op de zorg. ,,Wij hel pen bij de directe Covid-zorg op de cohortafdelingen'', vertelt verpleeg kundige De Witte uit Rotterdam. Het gaat om twee units, waar in beide nu zo'n twintig patiënten lig gen. ,,We verzorgen patiënten en bieden hulp waar nodig. We hebben infusen geprikt, hartfilmpjes ge maakt, sondevoeding toegediend, sondes ingebracht en zuurstofthera pie gegeven via Optiflows. Eigenlijk alle zorg die een ziekenhuis in Ne derland ook biedt'', schetst ze de in vulling van hun dagen. Met Opti- flow-apparaten kan er onder hogere druk zuurstof worden toegediend. Het merendeel van de coronapatiën ten heeft veel zuurstof nodig. Als hun situatie verslechtert en er ic- zorg nodig is, moeten ze worden overgebracht naar een ic-bed in een ander ziekenhuis. De ic-afdeling in Ziekenhuis Wanica is nu gesloten. Ook geven de zorgverleners scho ling over bijvoorbeeld Optiflowzorg en verneveltherapie. ,,Wij nemen de zorg van de huidige artsen en zorg verleners hier niet over'', benadrukt Ramlal. ,,We hebben een ondersteu nende rol, we helpen om de werk druk, die erg hoog is, te reguleren. Met de mogelijkheden die ze hier hebben, halen ze het maximale eruit. Wij proberen te helpen bij de reguliere Covid-zorg, denken mee bij diagnoses en zijn extra handen aan het bed.'' Voor Ramlal is het de eerste keer sinds zijn vertrek uit Suriname, veertig jaar geleden (fotoinzet) dat hij weer in zijn geboorteland is. ,,Nooit eerder ben ik teruggekeerd naar Suriname, omdat ik er geen binding mee heb'', vertelt de long arts. ,,Het was niet de reden om te gaan. Maar toen ik eenmaal hier was, Voldaan gevoel De Witte: ,,Suriname werd zwaar getroffen in een periode dat Covid in Nederland steeds beter onder controle was. In ons eigen zieken huis waren we aan het afschalen. Daardoor kijk je verder dan je eigen muren, samen met mijn collega's met Surinaamse roots.'' ,,Via het nieuws en via mijn tantes hoorde ik dat het zo slecht ging'', vertelt de Rotterdamse verpleegkundige Has- sankhan. ,,Toen de kans zich voor deed, heb ik mij aangemeld. Het geeft een voldaan gevoel om landge noten te kunnen helpen.'' En dat na een heftige periode, waarin zorgverleners zich ook in Nederland een slag in de rondte hebben gewerkt. ,,We hebben ge buffeld als geen ander. Toch is de roeping dat wij mensen willen hel pen erg sterk, al merken we dat het energie vergt. Hopelijk blijft het in Nederland rustiger, zodat we straks ruimte krijgen om ons energieni veau op peil te krijgen.'' Ze maken zich wel zorgen over de vaccinatiegraad in Suriname, die achterblijft. De Witte: ,,Surinaamse collega's die hier vanaf het begin aan het werk zijn, geven aan dat ze een heel pittige en zware tijd hebben ge had, zeker toen de tenten nog in ge bruik waren. Ik probeer me een voorstelling te maken van hoe het moet zijn geweest, maar dat is moei lijk.'' Ramlal: ,,Daarom zijn ze blij met meer handen, het geeft verlich ting.'' kreeg ik wel een gemengd gevoel. Het is bijzonder om na veertig jaar te zien wat er van Paramaribo ge worden is en hoe het er hier aan toe gaat.'' Tijd om contact op te nemen met familie neemt hij niet. ,,Dat is niet mijn missie'', aldus Ramlal. De drie zijn blij dat ze kunnen helpen. Ramlal: „In Neder landse ziekenhuizen heb ben we ons beziggehou den met de scenario's: wat te doen bij code zwart? Gelukkig heb ben we dat niet meege maakt. Als je kijkt wat het inhoudt, schrik je daar enorm van. Dat wens je niemand toe. Nu dat wel gebeurt in een land waar Neder land affiniteit mee heeft, wil je als hulpverlener helpen.'' Door sponso ring en dankzij de stichting Vrien den van het IJsselland Ziekenhuis gingen er ook twee Optiflow-appa- raten, vernevelapparaten en satura- tiemeters mee. Terug in ons hotel zijn we uitgeput, maar hebben we een voldaan gevoel - Sunil Ramlal, longarts GO Longarts na 40 jaar terug in Suriname voor coronahulp ijssel land

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9