8 CORONA VACCIN ATI ES Vaccinatie werkt, maar lang niet overal krijgen mensen een vaccin toegediend. Hoeveel is er wereld wijd geprikt én welke bijzondere initiatieven zijn er om de vaccinatie graad omhoog te krijgen? Toegediende vaccindoses per 100 inwoners per land Het aantal bevestigde coronabesmet tingen sinds het begin van de pande- mie gaat deze week, wereldwijd, over de 200 miljoen, voorziet de gezagheb bende Johns Hopkins Universiteit in de Verenigde Staten. Het aantal bevestigde coro- nadoden heeft de 4,2 miljoen inmiddels ruim schoots overschreden. Wereldwijd zijn meer dan 4,1 miljard vaccins uitgedeeld, aldus Our World in Data. De verdeling van de vaccins is heel ongelijk. Malta, de Verenigde Arabische Emiraten, IJsland, Singapore en Uruguay kunnen de hoogste cijfers overleggen. Tussen 74 en 80 procent van de bevol king is gevaccineerd. Onderaan de lijst bungelen Burkina Faso, Tsjaad, Congo en Haïti met elk minder dan 0,2 procent gevaccineerden. De kloof tussen arme en rijke landen wordt hiermee be vestigd. De grootste zorgen zijn er in Afrika (uit gezonderd Marokko dat het goed doet) en in lan den als Nicaragua, Venezuela, Irak, Syrië, Afghani stan en Myanmar waar ze naast een coronapande- mie nog andere grote problemen hebben. Israël, Groot-Brittannië en Hongarije lopen voorop voor een derde prikronde voor kwetsbare burgers. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft daarbij grote bedenkingen. Direc teur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus heeft de rijkere landen zelfs gevraagd af te zien van die derde prik zo lang er nog veel arme landen zijn die de eerste prik nog aan het organiseren zijn. Farmaceuten Pfizer en BioNTech hebben ook de Amerikaanse en Europese gezondheidsautori teiten toestemming gevraagd om hun vaccin een derde keer bij mensen toe te dienen. Volgens hen kan een extra prik de hoeveelheid antistoffen in iemands lichaam fors verhogen. Europa Het aantal besmettingen in het Verenigd Ko ninkrijk is de laatste twee weken gedaald van bijna 50.000 per dag naar onder de 27.000 maar dat is nog steeds het hoogste aan tal in Europa. Van de grote landen volgt Frank rijk met bijna 22.000, Italië zit op ruim 5000 en Duitsland is net over de 2000 besmettingen. Vanaf september kunnen zo'n 32 miljoen inwo ners van de Britse eilanden hun derde dosis van het coronavaccin halen. Dat om de besmettelij- kere deltavariant te pareren en ook om preven tief de afnemende doeltreffendheid van gezette vaccins op te krikken. Ook Duitsland heeft plannen voor zo'n 'boosterdosis'. De Franse president Emmanuel Macron heeft een andere aanpak en speelt het hard om in zijn land een zo hoog mogelijke vaccinatiegraad te halen. Weigeraars kunnen nog maar moeilijk naar restaurants, musea of sportwedstrijden. Ie dereen die zich niet laat vaccineren wordt daar voor door Macron feitelijk gestraft, zeggen cri tici. Dat leidde nu al drie weekenden tot heftige demonstraties en straatgevechten in verschil lende Franse steden. Macron boekt wel resulta ten. Twee weken nadat hij de confrontatie aan ging met twijfelaars hebben bijna vijf miljoen Fransen toch maar een eerste prik gehaald. In Italië idem dito. Ondanks veel boosheid over een 'gezondheidspaspoort' is de vraag om vacci natie sinds half juli met 200 procent gestegen. Gehoopt wordt op een Deens scenario; na aan vankelijke scepsis, ook daar, over een vaccinatie paspoort heeft inmiddels 80 procent van de De nen zich nu ten minste een keer laten vaccine ren. Afrika en Midden-Oosten Het gaat niet goed in Afrika. In Tsjaad werden in juni 100.000 vaccins aangeleverd van Pfi- zer/BioNTech. Maar vijf weken later moest het ministerie van Volksgezondheid van dat land er kennen dat 94.000 vaccins nog ongebruikt wa ren. Het zuidelijker gelegen Benin zit op 267 vac cinaties per dag. Zo traag verloopt het prikken daar dat inmiddels al 110.000 doses over hun houdbaarheidsdatum zijn en moesten worden weggegooid. Aanvliegen van vaccins is één, zor gen dat de partijen vanaf het vliegveld in zieken huizen en andere medische centra terechtko men is twee. Covax, het internationale initiatief om coronavaccins ook in arme landen te ver spreiden heeft volgende partijen voor Tsjaad en Benin voorlopig uitgesteld terwijl wordt gesleu teld aan de organisatie. Want ook Afrika zal ge vaccineerd moeten worden. Hoe langer het virus rondgaat in arme landen en mogelijk nieuwe va rianten ontwikkelt, hoe riskanter het immers blijft voor de rest van de wereld. Een van de pro blemen is dat lang niet alle Afrikaanse landen voldoende vrieskisten hebben die nodig zijn om bijvoorbeeld het Pfizer-vaccin op te slaan. Zeker vierhonderd vrieskisten zijn nodig, Duitsland wil daarvoor 220 miljoen euro vrijmaken alleen is er nu administratief gehannes over via welke organisatie het geld wordt besteed. In het Midden-Oosten loopt Israël nog altijd ver voor op de andere landen. Drie dagen gele den is begonnen met de derde prik voor inwo ners ouder dan 60. Zonder die 'boost' zou de del tavariant binnen enkele weken leiden tot meer ziekenhuisopnames en nieuwe druk op het ge zondheidssysteem, zo is de uitleg. dinsdag 3 augustus 2021 Derde prik in het ene land geen prik in het andere Nederland 115,27 China 115,99 Nigeria 1,91 DR Congo 0,09 [Zuid-Afrika V 12,3 Australië 48,31 Onvoldoende Toegediende doses, opgeteld tot en met 2 augustus per 100 inwoners per land gegevens Q 5 10 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 H—I I I I I I I I I I I I I I Opgeteld tot en met 2 augustus. Hoe (donker-)blauwer, hoe meer gevaccineerd. Omdat van de-meeste vaccins meer dan een dosis gegeven moét worden kan het getal hoger dan 100 uitvallen. Bob van Huët Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8