Weerextremen door klimaatverandering Kostenpost Twee keer zoveel klimaatrampen Investeren 5 ANALYSE brandstichting. De president van de regio Abruzzen, Marco Marsilio, is in de plaatselijke pers overtuigd van kwade opzet. 'Ik heb nog geen harde bewijzen, maar het lijkt me onzinnig te denken dat dit toeval is.' Marsilio heeft de regering in Rome ge vraagd zijn regio bij te staan. Onder controle Inmiddels is de brand volledig onder controle, her en der smeu len nog wat hoopjes bladeren en soms wakkert de harde wind de bladeren aan tot vuurtjes. ,,Niks om je druk om te maken'', zegt een brandweerman terwijl hij tuurt naar de zwartgeblakerde pijnboom in de villawijk, de enige in de straat die verband is. ,,Die boom is gevaarlijker, die kan elk moment omvallen.'' De brandweer zaagt de gehavende boom in stukken voordat hij schade kan aanrichten. Iets verderop op het strand ruimt het personeel van de strandtent Coralba op wat over is van de strandbedjes en de pa rasols. Het vuur sloeg van het stadspark over naar het strand. Zeker de helft van de rij parasols die het dichtst bij het water staat is volledig verwoest, reden waarom alle badgasten zondagmiddag zo snel mogelijk van het strand werden gehaald. Zo'n achthonderd toeristen wer den geëvacueerd naar een tent, iets verder naar het noorden op het strand. Inmiddels liggen de meeste vakantiegangers alweer uitge breid aan het strand. Kinderen bouwen zandkastelen in de vloedlijn en hun ouders tennis sen daar vlak achter. De enorme bosbrand van de dag ervoor lijkt ver weg, alleen de stank van ge rookt pijnbomenhars herinnert er nog aan. Terwijl Limburg, Duitsland en België hun wonden likken na de heftige overstromingen, staan grote delen van Zuid-Europa in brand. Extreem weer komt door klimaatverandering steeds vaker voor. De opwarming van de aarde is niet alleen gevaarlijk voor de mens, het is ook peperduur. Denk aan de vlammenzeeën in de Turkse toe ristentrekpleister Marmaris waar van beelden de hele wereld over- gaan, inclusief filmpjes van vluch tende bewoners. Maar ook de kol kende watermassa's in de straten van Limburg, België en Duitsland liggen nog vers in het geheugen. Toch moeten we voorzichtig zijn met het koppelen van indivi duele gebeurtenissen aan klimaat, want dat is en blijft complex, zegt Patrick Verkooijen, directeur van het Global Center on Adaptation. 1 Mondiaal ge zien is het aan tal klimaatram pen in de afge lopen tien jaar verdubbeld ten op zichte van een decen nium eerder, zo staat in een eind vorig jaar uit gebracht rapport van het Bureau van de Ver enigde Naties voor ram- penrisicovermindering (UNSDIR). Volgens het World Disaster Report 2020 van het IRFC, het inter nationale Rode Kruis, neemt het aantal kli maat- en weergerela- teerde rampen sinds de jaren 60 toe. Bovendien valt er wel degelijk wat te zeggen over de relatie tussen bepaalde weerrampen en klimaat, legt Patrick Verkooijen van het Glo bal Center on Adaption uit: ,,Dat doen we via attributieonderzoek. Daarbij bekijken we: wat is nou de bijdrage van klimaatverande ring op een specifiek event?'' Zo'n onderzoek is bijvoorbeeld gedaan bij de hittegolf die Ca nada eind juni dit jaar teisterde, met tempera turen van bijna 50 gra den Celsius. De uitkomst: de tot dusver door de mens veroorzaakte klimaat- verandering zorgt er voor dat de kans op zo'n hittegolf 150 keer groter is. Ook voor de hittegolf van 2020 in Siberië, waar het nu weer bloedheet is, is zo'n on derzoek gedaan. Ver- kooijen: ,,Daaruit kwam naar voren dat klimaatverandering het 600 keer waarschijnlij ker maakt dat een der gelijke hittegolf voor komt.'' 2 Of de overstro mingen in Lim burg het directe gevolg van kli maatverandering zijn, is nog niet zeker: het KNMI onderzoekt dat nu. Wat wél duidelijk is: we kun nen erop rekenen dat we steeds meer extreme weer- fenomenen gaan zien. En dat kost de samenleving op dit moment al veel geld. De schade door de storm in on der andere Leersum van half juni bedroeg bijvoorbeeld circa 37 miljoen euro. ,,De economische schade van extreem weer ten ge volge van de huidige kli maatverandering bedraagt in de EU nu al jaarlijks 12 mil jard euro'', zegt Patrick Ver- kooijen van Global Center on Adaption. ,,De voorspelling is dat als het zo doorgaat en we naar 3 graden opwarming gaan, die kosten oplopen naar 170 miljard euro per jaar. Dat is 1,4 procent van het bnp in Europa.'' Ook in Nederland stijgen de kosten van weerextremen, zo blijkt uit gegevens van het Verbond van Verzekeraars. In de periode 2016 tot en met 2020 werd voor gemiddeld 390,8 miljoen euro per jaar geclaimd voor weerschade. Dik anderhalf keer meer dan vijf jaar daarvoor. Van 2011 tot en met 2015 was dat be drag nog 238,2 miljoen. Het verbond is is eind vorige maand een samenwerking aangegaan met de Wagenin- gen Universiteit (WUR), om de impact van extreem weer ten gevolge van klimaatver andering in kaart te brengen: De Klimaat Impact Monitor, die naar verwachting in maart 2022 wordt gelanceerd. Dat de kosten nog verder zullen oplopen, is echter wel helder volgens Iwanna de Jonge, woordvoerder van het verbond: ,,Wat in Limburg gebeurd is, dat gaan we vaker meemaken. Dus je kunt na gaan dat de schadelast door extreem weer gaat stijgen." Wat de watersnoodramp in Limburg heeft gekost kan het verbond nog niet zeggen, on der meer omdat nog niet alle claims binnen zijn. 3 Wat moeten en kunnen we op korte termijn doen om de weersextremen terug te dringen? ,,We moeten in elk geval blijven doen waar we goed in zijn: klimaatadaptatie'', zegt Patrick Verkooijen van het Global Cen ter on Adaption. Daarmee doelt hij op maatregelen om de gevolgen van kli maatverandering op te vangen: delta werken, groene daken en meer. ,,De kosten van het voorkomen van rampen zijn vele malen lager dan de economi sche schade als we met investeren." Daarnaast moeten we volgens Ver- kooijen werken aan het voorkómen van klimaatverandering: ,,Je moet het béide doen. Dat is echt een wezenlijk bood schap. Elke tiende graad minder op warming doet ertoe. Mensen denken vaak: 1,5 of 1,8 graden warmer, wat maakt dat nou uit? Maar uit onderzoek blijkt dat bij een temperatuurstijging van 1,5 graden 14 procent van de mens heid last heeft van hittestress. Bij 2 gra den is dat 37 procent. En hittestress is doodsoorzaak nummer 1 als het gaat om weerextremen.'' Zijn we nog wel op tijd in de strijd te gen de opwarming van de aarde? ,,We zijn laat, maar niet té laat. Als we niets doen gaat de opwarming richting 3, 4 graden. Dan worden bepaalde delen van de aarde onleefbaar, met alle gevol gen van dien. In Afrika zie je nu al dat mensen zich door de gevolgen van kli maatverandering verplaatsen. Uitein delijk zal een deel van de ontheemden zich waarschijnlijk wenden tot Europa. Je kunt het vluchtelingenvraagstuk niet los zien van het klimaatvraagstuk.'' dinsdag 3 augustus 2021 GO 1 Vanaf het strand bij Pescara zijn grote rookwolken te zien, terwijl vakantie gangers hun plekje op het strand weer hebben ingenomen om vakantie te vieren. foto reuters Anita van Rootselaar Van 2016 tot en met 2020 werd voor gemiddeld 390,8 miljoen euro per jaar ge claimd voor weerschade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5