Sharon van Rouwendaal aast op tweede goud in open water 6 Komende nacht wil Sharon van Rouwendaal (27) geschiedenis schrijven, door als eerste openwater- zwemmer haar olympische titel te prolongeren. ,,Ik ben beter dan bij de Spelen in Rio." NATASJA WEBER OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Visser vijfde in hordenfinale Vrouwen VS er nu toch uit FLITSEN een nieuwe omgeving en nieuwe impulsen. Zoals ze eerder als meisje van 19 jaar Nederland achter zich liet en voor haar zwemcarrière te rugging naar Frankrijk, het land van haar jeugd. Wetenschappelijk Vorig jaar augustus verhuisde ze naar het Oost-Duitse Maagden burg, waar Van Rouwendaal traint onder Bernd Berkhahn. Het was een pikante overstap krap één jaar voor de Spelen. Van trainingsbeul Lucas die haar dagelijks afpeigerde en afblafte, naar de beschaafde en serieuze Duitser Berkhahn die zwemmen wetenschappelijk bena dert. Waar Lucas een stopwatch als meest vooruitstrevende hulpmid del hanteert, is Berkhahn een man van 'meten is weten'. Hoe verschillend hun aanpak ook is, beide coaches zweren bij kilo meters maken, heel veel kilometers. Van Rouwendaal: ,,Ik zwem nog al tijd gemiddeld 90 kilometer per week, met uitschieters naar 110 ki- Mijn carrière is al geslaagd. Alles wat ik na die olympische titel nu nog win, zie ik als een mooi extraatje lometer. In Maagdenburg train ik zelfs regelmatig op zondag, dat de den we in Frankrijk niet." Een groot verschil is wel dat Van Rouwendaal nu meer gecontro leerd hard traint. „Philippe kende rustig inzwemmen niet. Koud in het water moest je meteen los. Nu is het veel meer gedoseerd en dat komt mijn lichaam alleen maar ten goede. Sinds lange tijd heb ik geen last meer van mijn schouders." Af gelopen mei bleek dat Van Rou wendaal haar verhuizing goed had verstouwd. In Boedapest pakte ze overtuigend tweemaal EK-goud, op de 5 en 10 kilometer. In de warme baai van Odaiba Ma rine Park verdedigt Van Rouwen daal in het ochtendgloren haar olympische titel. Vanwege de hitte is de wedstrijd woensdagochtend al om half zeven Japanse tijd (van avond 23.30 uur in Nederland). Gis teren verkende ze samen met Ferry Weertman - hij komt 24 uur later in actie - en coach Thijs Hagelstein het parkoers. Ze constateerden dat ze in de finishstraat tegen de zon in zwemmen, wat lastig kan zijn met navigeren. De marathonzwemmers wach ten zeven rondjes van 1,43 kilome ter. Normaliter zwemmen ze vier ronden van 2,5 kilometer. Van Rou wendaal: ,,Kleinere rondjes zijn wel fijn als je een gat wil slaan omdat er meer boeien zijn waar je het ver schil kunt maken." De olympisch kampioen lijkt haar plannetje al klaar te hebben. Sprintsters net naast podium Ze is inmiddels hoogblond, oogt af getraind en het belangrijkste: Sha ron van Rouwendaal is vele malen fitter dan in 2016, toen ze door de pijn van een schouderblessure heen naar goud zwom (zie foto on der). Vijf jaar na haar olympische triomf aan de Copacabana behoort Sharon van Rouwendaal opnieuw tot de topfavorieten voor goud op de 10 kilometer in open water. ,,Ik voel me topfit", zei Van Rouwen daal afgelopen week na haar op- warmrace over 200 meter in het zwembad. ,,Ik heb meer kracht, meer spieren, ben beter dan in Rio." Haar olympische titel van 2016, na een krankzinnige solo, heeft Van Rouwendaal veel gebracht, maar geen roem en rijkdom. Sponsoren stonden niet in de rij voor de top- zwemster die in Frankrijk is opge groeid. Evenmin werd ze ge vraagd voor tv-uitzendingen of commerciële klussen. Na een eerste teleurstelling maalt ze daar al lang niet meer om. Van Rouwendaal vindt dat ze als zwemster 'het mooiste leven heeft dat ze zich maar kan bedenken'. ,,Ik kom op veel geweldige plekken en ik kan overdag een dutje doen", zei de top- zwemster eerder in deze krant. Wat heeft het goud Van Rouwendaal dan wel ge bracht? „Vooral rust in mijn hoofd. Mijn carrière is al geslaagd. Alles wat ik na die olympische titel nu nog win, zie ik als een mooi ex traatje." Met vijf Europese titels in de afgelopen drie jaar - drie in 2018 en twee in 2021 - is dat 'extraatje' in middels een stevig pakket. Aan eer zucht en ambitie heeft Van Rou wendaal helemaal niets ingeboet. De zwemster, die bekendstaat om haar gedurfde keuzes, brak vo rige zomer na zeven jaar met haar Franse coach Philippe Lucas, met wie ze een haat-liefdeverhouding onderhield. Van Rouwendaal was toe aan een nieuwe trainingsaan- pak, dinsdag 3 augustus 2021 Tokio Geen rijkdom, wel rust in haar hoofd ATLETIEK Nadine Visser is vijfde geworden in de finale van de 100 meter horden. ,,Ik baal, want dit was 100 procent een gemiste kans op een medaille'', zei de atlete, die finishte in 12,73 seconden. Jasmine Cama- cho-Quinn uit Puerto Rico was de snelste in 12,37. BAANWIELRENNEN Lau- rine van Riessen en Shanne Braspennincx heb ben net naast het brons gegrepen op de team sprint. Ze verloren op de olympische piste in Izu nipt van Rusland. Het duo reed 32,504 seconden en dat was langzamer dan in de eerste ronde. China pakte het goud, voor Duitsland. VOETBAL Waar de Leeu winnen niet in slaagden, is de voetbalsters van Ca nada wel gelukt: wereld kampioen Verenigde Sta ten uit het olympisch toer nooi knikkeren. Jessie Fle ming benutte een straf schop voor Canada en dat bleek de enige goal van deze halve finale: 1-0. Noortje en Bregje de Brouwer staan na de eer ste dag van het synchroon- zwemmen voor duo's tiende. De tweeling scoorde op de vrije oefe ning 88,1167 punten. Rus land gaat aan de leiding. Er werd gisteren niet ge zeild in Enoshima vanwege een gebrek aan wind. An nette Duetz en Anne- mieke Bekkering konden daardoor de medalrace in de 49erFX nog niet varen. Adam Peaty, die voor Arno Kamminga goud won op de 100 meter school slag, heeft aangekondigd een pauze in te lassen. ,,De druk was de voorbije periode bijzonder groot'', stelde de Britse zwemmer. @WeberNatasja Sharon van Rouwendaal draaide in Tokio warm met deelname op de 200 meter rugslag. fotos afp pim ras - Sharon van Rouwendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50