II Gebroken Schippers is na veel fysieke ellende geen schim meer van zichzelf 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Tweevoudig wereldkampioen, winnaar van olympisch zilver in Rio de Janeiro. Maar in Tokio sneuvelde Dafne Schippers (29) op haar 200 meter al in de halve finale. ,,Ik móét een antwoord krijgen op de vraag: hoe nu verder?'' heeft ze gehad, vaak genoeg. Dat het eigenlijk niet kon en dat het tóch lukte. Maar niet hier in Tokio. Niet in deze vorm. En dat besef komt hier in Japan definitief bin nen. ,,Het is zo makkelijk om alles altijd maar vooruit te duwen. Te denken: het komt wel goed'', weet ze. ,,Maar dit is de échte waarheid, ik word hier echt op m'n plek ge zet. Als na de bocht de versnelling komt, kan ik niet meer aanhaken. Zij lopen weg en ik sta stil.'' Dus stromen de tranen in Tokio, een lang opgespaarde mix van te leurstelling en twijfels. Deze dag gaat bepalend zijn voor de staart van haar loopbaan, straalt ze uit. Ze zal zich heus nog wel opladen om te 'knallen en plezier te ma ken' met de estafettedames, maar daarna volgt een break. Voor onbe paalde tijd. Een reset voor het li chaam, maar vooral een denk- pauze voor het hoofd. Ze moet op zoek naar ant woorden. Uitvogelen of ze na dertien jaar trai- ningsarbeid nog wel beter kan worden. Met nieuwe prik kels, nieuwe ge zichten naast coach Bart Ben- nema, de routine doorprikken. ,,Ik zal alles, maar dan ook alles uit zoeken voor een antwoord op de vraag hoe ik nog verder kan komen. En al duurt dat drie maanden, dan is dat maar zo. Ik moet nu niet aan blijven modde ren, het moet ook wel leuk blijven.'' En leuk, dat is het top sportleven voor Schippers al even niet meer. Met Tokio als stip aan de horizon vocht ze lang door, maar aan alles zit een grens. ,,De vechter in mij wil niet zomaar opgeven. Maar die momenten zijn er wel, dat je daaraan denkt'', bekent ze. ,,Zeker als je op de bank ligt en niet over eind kan komen. Dan denk je: waar doe ik dit in godsnaam nog voor?'' Teleurstelling. Twijfels. En tra nen, ze kan ze niet stoppen. ,,Ik ga proberen een interview te geven waarbij ik niet huil'', begint Dafne Schippers, als ze na haar mislukte halve finale bij de Nederlandse pers arriveert. Een geforceerde glimlach op haar ge zicht, maar daar zijn de waterlan ders al. ,,Sorry... Het is hard. Ik probeer het, maar nee...'' Als een gebroken vrouw staat ze in de kelder van het Olym pisch Stadion van Tokio tegen een hekwerkje aan te leunen. De symboliek is treffend pijnlijk, hier in Azië. Tien jaar terug debuteerde ze aan deze kant van de wereld (WK in het Zuid-Koreaanse Daegu) als fladderende tiener op mondiaal niveau, met meteen een Nederlands record op haar 200 meter. Vier jaar later werd het meisje met de wapperende paardenstaart uit de Utrechtse wijk Oog in Al in Peking wereldkampioene én we reldnieuws, waarna ze ook olym pisch zilver pakte in Rio de Janeiro en nog een wereldtitel in Londen. Maar terug in het verre oosten voor haar derde Aziatische af spraak met de geschiedenis staat er een gehavende kampioene van nog altijd maar 29 jaar. Een topat lete die na veel fysieke ellende geen schim meer is van zichzelf, structureel tobt met haar rug en twijfelt over haar plaats in dit top- veld. ,,Ergens zit die Dafne van toen nog wel in me'', mijmert ze hardop. ,,Maar waar?'' Ze heeft de lat op jonge leeftijd 'ontiegelijk hoog' gelegd. Voor an deren, maar zeker voor zichzelf. En dat frustreert. Een 200 meter in 23,03, het is Schippers-onwaardig, weet ze. Tien jaar terug liep ze in Zuid-Korea al 22,69. En bij haar wereldtitel in Peking zelfs 21,63. Nu flirt ze niet eens met de eind strijd. De grande dame van de Neder landse atletiek figureert in Tokio ARJAN SCHOUTEN De vechter in mij wil niet zomaar opgeven. Maar die momenten zijn er wel, dat je daaraan denkt in het voorprogramma van Femke Bol en Sifan Hassan, de nieuwe Nederlandse sterren. Dus stort ze na haar race op de baan, gooit ze haar spikes uit en slaat de twijfel weer toe. Waarom doet ze dit nog? ,,Ik heb altijd gezegd: ik wil wel mee kunnen strijden met de wereldtop en niet maar een beetje meelopen. Dat motiveert me niet genoeg. Dan krijg ik er niet genoeg voor terug'', verzucht ze, met een holle blik op oneindig. ,,Ik ben een héél harde werker, echt. Maar ja, je moet soms wel iets terugkrijgen.'' Een finaleplaats, daar was ze hier tevreden mee geweest. Geen medaille, totaal niet realistisch, na twee jaar tobben met de rug (dub bele hernia). Dat wist ze voor haar derde Zomerspelen al wel. ,,Maar voor jezelf probeer je altijd de schijn op te houden. Je hebt altijd hoop dat toch alles nog bij elkaar komt.'' Die da- dinsdag 3 augustus 2021 'Zij lopen weg en ik sta stil' Schippers komt er niet aan te pas in haar halve finale op de 200 meter en moet genoegen nemen met de zesde plaats. foto pro shots @ArjanSchouten Tokio Dafne Schip pers kijkt naar het grote score bord in het Olym pisch Stadion en beseft dat de halve finale op de 200 meter het eindstation is. FOTO PIM RAS - Dafne Schippers (29)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48