Voeden is normaal, óók in het openbaar - - - -ï. Sporten 10 ZEELAND Zuiderburen w; - - 1 Oi f||P£ Streektaal BORSTVOEDINGSBANK FEMTECH-BEDRIJF ELVIE WIL TABOES DOORBREKEN Hij staat op de Grote Markt in Kortrijk: een borstvoedingsbank voorzogende moeders die hun kind taboedoorbrekend, want in het openbaar, willen voeden. Of een flesje willen afkolven voor later. De bank is een idee van het 'femtech'-bedrijf Elvie. Producent van vrouw vriendelijke zwanger schapsproducten Elvie maakt onder meer ge stroomlijnde, high tech borstkol- ven voor de vrouw van nu. En ook een discreet apparaatje dat mid dels een app het 'onderkantje' traint. Want het mag dan geen ge spreksstof zijn voor bij het koffie apparaat, iedere vrouw weet: een bevalling is een aanslag op je bek- kenbodemspieren. Dus bedacht Elvie een anatomisch passend vormgegeven 'haltertje' voor een dagelijkse sessie krachtsport 'down under' - desnoods op je kantoorstoel. Het femtech-merk doorbreekt graag een taboetje. De borstvoedingsbank is een kolfje naar Elvie's hand. Hoewel in West-Vlaanderen steeds meer vrouwen borstvoeding geven De borstvoedingsbank. fotos elvie/walkie talkie (bijna driekwart van de moeders inmiddels, volgens Kind en Ge zin), is de publieke opinie zacht gezegd weifelachtig over vrouwen die dat in het openbaar doen. Enigszins bevreemdend, want hoe kan iemand bezwaar hebben tegen het voeden van een kind? Pro bleem is natuurlijk dat bij het voe den zomaar een stukje borst te zien zou kunnen zijn - en borst staat gelijk aan seks. Ja, dat doe je natuurlijk niet in het openbaar. Boze blikken Vrouwen die in het openbaar hun kind voeden, krijgen daarom nogal eens boze blikken toegeworpen van mensen die vinden dat je vreemden niet met zoiets 'onfat soenlijks' moet confronteren. Het weerhoudt moeders ervan hun kind buitenshuis de borst te ge ven. En dat terwijl als de borstvoe ding net op gang komt, jonge moeders daar zelf al vaak moeite mee hebben. 'De blik van de an der, de onwennigheid, de onvoor- De gouden regel van borstvoeden is: geef als het kind erom vraagt. Dat kan dus op een 'onhandig' moment buiten zijn spelbaarheid en potentiële melk- lekjes, zorgen al snel voor onze kerheid en onnodige stress wan neer ouders op stap zijn met hun jonge spruit', aldus Elvie op de website. De gouden regel van het borstvoeden is: geef, als het kind erom vraagt. Soms is dat elk uur, soms tien keer op een dag. Dat kan dus best eens op een 'onhan dig' moment buiten zijn. Elvie wil het taboe doorbreken: borst voeding geven is nor maal, óók in de open bare ruimte. De kleurrijke borstvoe dingsbank heeft twee zitplaatsen, zodat er ook plek is voor partner of vriendin, en daartussenin een plaatsje waar het kind kan worden neerge legd voor een dutje of een verscho ning. De bank heeft meerdere armleuningen en er hangen speeltjes aan. Leda Devoldere ont wierp de in Elvie-groen en roze uitgevoerde bank van staal en kunststof, die tot eind augustus op de Grote Markt in Kortrijk staat. Leda Devoldere: ,,Het is geen harde kunststof, maar een gecoate mousse die comfortabel aanvoelt, als een kussen." Het is een unieke bank, zegt De- voldere. ,,Meer een statement dan een prototype voor een productie model. Hij verhuist in september waarschijnlijk naar het hoofdkan toor van Elvie. Maar het zou leuk zijn als dit idee navolging krijgt." Breast Places Elvie heeft ook een kaart met 'Bre ast Places' op haar website gezet. Winkels, horecazaken of andere plekken waar vrouwen die borst voeding willen geven een warm welkom krijgen, zijn erop aange geven. In deze plekken zijn hoek jes ingericht waar vrouwen op hun gemak de borst kunnen geven zonder zich bezwaard te voelen. Ook kunnen zij er hun kind ver schonen. De dichtstbijzijnde, voor Zeeland: La Sirène aan de Meer minlaan 48 in Knokke-Heist. Wie een eigen Breast Place op de kaart wil laten zetten, of zo'n plek kent, kan dat bij Elvie melden. Even voor de duidelijkheid: de borstvoedingsbank is iets heel an ders dan de moedermelkbank. Dat is een melkbank waar zogende moeders hun teveel aan moedermelk kunnen in leveren, en waar moe ders die zelf niet kun nen zogen of niet ge noeg melk hebben, donormelk kun nen krijgen voor hun kindjes. Is wè raek mit de sporten op de tillevisie. Je zou d'n eêlen dag vo 't kasje kunne zitte om aarhest nae te V kieken, ma dat liekent mien toch ok nie aarg sportief. Wim bledon mit tennis, Frankriek mit de Tour de France in de EK voetbal overa vandaen. Zaalf perbeer ik bie tennis mit 'n racket 'n balletje te slaen, wat lank nie aoltied raek is. Ik kieke ok graeg naer de voetbal, want daer weet ik netuurlijk net as miljoenen aore kie- kers aoles van. In mien jeugd gienge mien vaoder, mien broer in ikke naer 't stadion in Nijmegen om NEC te zie spelen. Meêstentieds gieng dat toe ok a nie goed mit die club. Wulder zaete dae op 'n tribune tussen aomè nette mannen mit oeien op in die wiste ao- les van de rehels. In vloeke konde ze ok as de besten. Daer leerde je eêl vee van. Ik dust netuurlijk trek ezie dat 't Nederlandse aelftal nie varre zou komme op de EK. Ze bin naemelijk eêl aarg goed in trugspelen. 't Was de ploeg 'Tikkie trug'. In dat kenne m'n op de tennisbaene nie, dae mot je aoltied nae vore spele. Ik bekieke 't voetballen tehenwoordig aoltied mit 'n tennisblik. Dan zie je de noodihe verschillen. Om te behinnen: voetballers vee meer tatoeages as tennissers. Je zie ma zo noe in dan 'n tennisser op de baene mit tattoos. Ma bie de voetbal is 't g'loaf ik raor as je d'r gin eêne eit. Ze dienke dat 't stoer is. 'n Vuuste Ze spieje ok eêl vee, 't liekene som- tieds wè lama's. Dat è'k op de tennis nog nooit ezie. As ze dae 'n punt maeke oort'r 'n vuuste gemaekt, eêne ma o, want in d'n aoren and ei je 'n racket. As d'r bie de voetbal 'n goal emaekt oort rolt d'n eêle kro over mekaore ene. Ik zou nie graeg d'n on dersten weze. In as d'r eêne vlak vo 't doel mist slaet 'n z'n anden vo z'n ge zicht in staet 'n mit z'n ood tussen z'n schoeren. De tennisser za om 'n Hawkeye vraehe as die d'r is. Ok de kiekers bie de voetbal bin anders. Wat je noe bie de EK op de tribunes zag zitte was kostelijk om te zien. Carneval is t'r niks bie. Eêle gezichten gevaarfd. Jao, ik kieke graeg naer die sport, aalke sondag zit ik saeves klaer vo de sae- menvattiengen van de wedstrijden. De vrouwe kiek enkelt ma as t'r 'n goal emaekt oort. Olympische Spelen Eerlijk hezeid gae zie ok vee meer lo- ape as ik. Of zie vraegt of m'n nie gae loape. In dat doe me dan ma wi, ikke wè 's zuchtend. Ik kieke agheêl nie nae de Tour, zaalf doe ik nie vee fietse. Mien oudste dochter wè, dat eit ze dust nie van mien. In jao, noe m'n wi de Olympische Spelen, dan kiek ik naer aole sporten waer of wulder an mee doe. In dan motte ze wè winne! dinsdag 3 augustus 2021 GO In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Een borstvoedingsbank in Kort rijk moet taboes doorbreken. Ondine van der Vleuten Kortrijk L I A De Elvie Trai ner belooft 'fun workouts' voor een gespierde bekkenbodem. Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38