Chocolate Lovers in Middelburg gaat op eigen kracht verder VVD wil informatiekraam voor toeristen in Zoutelande 5 STICHTING BEHOUD HOOGAARS NIEUWE AANWINST HISTORISCHE VLOOT Het duurt nog een tijdje voor de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) De Windroos kan laten bewonderen. Maar dat de bijna een eeuw oude hoogaars een aanwinst is en flinke investeringen in manuren en euro's waard is, staat voor de vrijwilligers vast. H h et wordt een heel se- ^^^Hrieuze klus", zegt SBH-projectleider I Bert Beerman. ,,We zullen wel een paar jaar zoet zijn met de renovatie van het schip en het gaat ons zeker tweeënhalf a drie ton kosten." De Windroos is veertien meter lang en gebouwd in 1925. De hoogaars was eigen dom van Rinus Platschorre, part ner van voormalig commissaris van de koningin Karla Peijs. Tij dens haar bestuursperiode werd het historische schip bij een aantal officiële gelegenheden gebruikt. Een echte hoogaars is voor de stichting natuurlijk een fantas tisch cadeau. Maar inspectie in de nieuwe loods aan de Vlissingse Jachthavenweg leerde dat er na al die jaren varen veel aan het schip moet gebeuren. De houten 'huid' ziet er nog goed uit, maar achter de houten spanten zit meer rot dan gehoopt. ,,We halen straks de huid van het hele schip af om te kunnen zien welke spanten goed zijn, welke hersteld of vernieuwd kun nen worden en welke helemaal vervangen moeten worden." Ook de opbouw, inclusief kajuit, moet van het schip af, voegt Beerman eraan toe. In de afgelopen eeuwen zijn in en rond Zeeland meer dan dui zend hoogaarzen gebouwd, waar er nog enkele tientallen van over zijn. Behoud Hoogaars heeft niet alleen enkele hoogaarzen, maar bezit ook (steek)hengsten, een schouw en een botje. Met vier van die schepen worden in de zomer- We gaan grote bedrijven benaderen en we werken aan een crowdfundingsactie maanden toeristische tochten ge maakt over het Veerse Meer. De Windroos moet over een aantal ja ren ook deel uitmaken van deze varende historische vloot, hopen bestuurders en vrijwilligers van de stichting. Meer dan honderd vrijwilligers zetten zich in voor Behoud Hoog aars. Zij verzorgen onder meer het jaarlijkse onderhoud aan de hoog aarzen. Dat gebeurt in de winter maanden sinds vorig jaar in de ei gen loods in de Vlissingse Binnen haven, daarvóór enkele jaren in de Machinefabriek. ,,Een ingrijpende renovatie als die van De Windroos vraagt om specifieke expertise", benadrukt Beerman (76), die zelf scheeps bouw studeerde in Delft. Tot voor kort kon SBH een beroep doen op enkele mensen die nog beroeps matig bezig waren geweest op en aan hoogaarzen. ,,Helaas zijn en kele van onze grootste kenners en vraagbaken, die bijvoorbeeld bij het opknappen van de YE 36 een grote rol speelden, ons ontvallen. Met hen is veel kennis verloren ge gaan. We denken er nu over des kundigen van buiten in te huren." Het is ook voor de stichting moeilijker geworden financiering voor herstel en onderhoud van va rend erfgoed te vinden. De stich ting ontvangt een klein budget van de provincie, en 'leeft' daar- naast van inkomsten uit vaartoch ten en donaties. Bij een grondige, jaren durende renovatie als die van De Windroos gaat het echter om veel geld. Beerman: ,,Bij vorige projecten konden we een beroep doen op Euregio-gelden en er bestond een vergoeding voor vrijwilligersuren. Beide regelingen zijn afgeschaft. Voor maritiem erfgoed zijn geluk kig nog wel middelen beschikbaar. We gaan grote bedrijven benade ren en we werken aan een crowd- fundingsactie." De Vlissingse Ro tary bedacht Behoud Hoogaars on langs nog met een mooie bijdrage, geeft Beerman als - door andere clubs na te volgen - voorbeeld. Het was door de coronacrisis dan sen op een heel dun koord voor Chocolate Lovers. De twee winkels en het Chocolademuseum in Mid delburg vallen onder een stichting, zodat al het geld naar het goede doel gaat. Zonder ondernemersstatus is economische coronasteun 'een moeilijk verhaal'. ,,Maar we gaan het nu verder zelf doen. Zonder steun van gemeente of provincie", zegt Richard Jansen oprichter en stichtingsvoorzitter van Chocolate Lovers. Jansen: ,,Nu weten we waar we het mee moeten doen. Wachten op geld dat hoogstwaarschijnlijk toch niet komt? Nee, dat doen we niet meer. Naar aanleiding van gesprek ken die we hebben gevoerd over eventuele steun, geloof ik daar niet meer in.'' ,,We zouden ook weer veel geld moeten uitgeven voor accountants rapportages. Dat hebben we vorig jaar ook gedaan. Zesduizend euro. We kregen uiteindelijk 2400 euro Tegemoetkoming Vaste Lasten over het laatste kwartaal van 2020 en het eerste kwartaal van 2021. Maar als je dat afzet tegen een maandelijkse last van vierduizend euro? Het geld voor een accountantsrapport kun nen we nu beter gebruiken. Dit jaar moeten we de schulden van de af gelopen periode wegwerken. We hopen volgend jaar weer een finan ciële buffer te kunnen aanleggen.'' Museum en de twee winkels draaien inmiddels weer goed. Er gloort wat licht aan het eind van de tunnel, ziet Jansen. ,,Ik ben altijd positief. Anders hadden we het niet gered. Het is nu, gelukkig voor ons, echt museum- en winkelweer. Ik hoop zo dat corona er niet wéér tus sen komt." Een kraam op de weekmarkt in Zoutelande waar toeristen toch informatie kunnen krijgen. Dat idee oppert de Veerse VVD- fractie in een brief aan het da gelijks bestuur van de gemeen te. De liberalen willen weten of het college zoiets gaat inzetten, nu duidelijk is dat daar dit jaar geen openbaar loket is waar be zoekers folders en andere infor matie kunnen krijgen. De liberalen vinden het on begrijpelijk vinden dat dit loket er niet is. In hun briefwij zen ze erop dat de gemeente sinds mei 2020 weet dat de VVV per begin van dit jaar zou worden opge heven en dat de gemeente ver antwoordelijk is voor het toe ristisch gastheerschap. Ook be loofde het college dat er zoge noemde inspiratiepunten zou den komen ter vervanging van de VVV-loketten. In Domburg, Oostkapelle en Veere zijn die er. De gemeente liet eerder al weten dat het niet lukt mensen te vinden voor het loket in Zou- telande. ,,Na een aantal ver gaande gesprekken heeft een aantal partijen aangegeven hier uiteindelijk vanaf te zien." dinsdag 3 augustus 2021 WA De Windroos is flinke klus waard Jos Overbeeke Vlissingen -Bert Beerman, projectleider SBH ,,We zetten een dikke punt ach ter financiële steun bij ge meente of provincie. Ik heb daar geen vertrouwen meer in", zegt Richard Jansen van Chocolate Lovers in Middelburg. Annemarie Zevenbergen Middelburg Emile Calon Zoutelande Bert Beerman van Stichting Behoud Hoogaars ziet niet op tegen jaren werk aan De Windroos. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33